Międzynarodowy Kongres Naukowy „STAY IN THE GAME” to wydarzenie, które łączy specjalistów z dziedziny medycyny sportowej, rehabilitacji i treningu. Uczestnicy mogą wziąć udział w warsztatach i wykładach opartych na najnowszych osiągnięciach naukowych oraz wymienić doświadczenia z ekspertami z całego świata. To niepowtarzalna okazja, aby zgłębić wiedzę, której nie znajdziesz w podręcznikach.
„STAY IN THE GAME - praktyczne zastosowanie medycyny w sporcie”
12-14 grudnia 2024 roku
Centrum Konferencyjne Fabryka Wełny w Pabianicach
Organizator: Polskie Towarzystwo Mięśni, Ścięgien i Więzadeł.
Zapraszamy do rejestracji: https://kongres.ptmsiw.pl/
Kongres to 3 dni ciekawych wykładów i warsztatów opartych na najnowszych doniesieniach naukowych i doświadczeniach klinicznych specjalistów z kraju i zagranicy.
Goście zagraniczni
Do udziału w Kongresie zapraszamy: lekarzy, fizjoterapeutów, studentów i trenerów oraz inne osoby zainteresowane w/w tematyką.
Dlaczego warto? Bo będą ciekawe warsztaty, wykłady, przyjadą wybitni goście zagraniczni - ocenia Piotr Szafraniec, kierownik rehabilitacji w szpitalu Medical Magnus.
Oprócz suchej wiedzy książkowej można nabyć dużo wiedzy, której w podręcznikach się nie znajdzie. Można poznać dużo ciekawych osób, pogadać z nimi w takich warunkach kuluarowych, pozakulisowych, poznać ich bliżej. Udział w warsztatach praktycznych i zobaczenie w akcji speców, którzy na takich kongresach prezentują, jest niesamowicie cenne. Dzisiejsza medycyna jest już zbyt wyspecjalizowana, żeby jedna osoba mogła ogarnąć wszystko, to nie są czasy da Vinci. Dobrym miejscem do nauki tej interdyscyplinarności są konferencje naukowe, ponieważ na uczelniach czy w podręcznikach najczęściej widzimy tylko wizję jednej osoby, jednego prowadzącego, jednego autora. Natomiast na konferencjach bardzo cenną częścią kongresów są dyskusje, gdzie każdy ma prawo się wypowiedzieć i możemy poznać zdanie z każdego narożnika tego ringu - mówi młody lekarz Michał Kanak, wiceprezes Ogólnopolskiego Studenckiego Towarzystwa Ortopedycznego. Jako pasjonat ultrasonografii uważam, że bardzo cennym doświadczeniem podczas ostatniego kongresu było uczestnictwo w warsztatach praktycznych prowadzonych przez doktor Pacholec i tutaj mówimy o ultrasonografii nerwów obwodowych oraz o warsztatach praktycznych prowadzonych przez doktora Marka Krochmalskiego z iniekcji okołostawowych.
Współczesny trening sportowy to nie tylko intensywne ćwiczenia, ale także odpowiednia diagnostyka, analiza stanu zdrowia zawodnika i prewencja kontuzji. Fizjoterapeuci, którzy specjalizują się w rehabilitacji sportowej, potrafią wykryć wczesne oznaki przeciążeń lub mikrourazów, zanim staną się one poważnym zagrożeniem dla sportowca. Lekarze, zwłaszcza ortopedzi, zajmują się diagnozowaniem kontuzji oraz opracowywaniem planu leczenia i rehabilitacji, a trenerzy dostosowują program treningowy do aktualnego stanu zdrowia zawodnika. To właśnie ta ścisła współpraca pozwala na optymalizację procesu treningowego i zwiększenie wydajności sportowca. Zdaniem Piotra Gawdy sport wyczynowy to jeden wielki wyścig. Ścigamy się wszyscy, ścigają się zawodnicy, to co my obserwujemy na stadionach, boiskach, ale za tym stoją także wyścigi sztabów trenerskich, przygotowania, jak zawiadywać obciążeniem, co zrobić, żeby zawodnik wypadł jak najlepiej. Dochodzą też wyścigi firm technologicznych. To naszym zadaniem jest przygotowanie zawodników jak najlepiej. To są rzeczy, które często nie pojawiają się w żadnych książkach, w żadnych doniesieniach - podkreśla profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i kierownik Zakładu Medycyny Sportowej.
Rok 2024 to szczególny czas dla Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł, które obchodzi swoje 10-lecie. Towarzystwo to od lat stanowi ważną platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie rehabilitacji i medycyny sportowej. Jako organizacja naukowa i edukacyjna, PTMŚiW promuje interdyscyplinarną współpracę między specjalistami, a także edukuję sportowców na temat zdrowia i profilaktyki urazów. Osiągnięcia Towarzystwa, a także rosnące znaczenie prewencji i rehabilitacji w sporcie, są dowodem na to, jak ważna jest integracja różnych dziedzin w dążeniu do poprawy zdrowia i wyników sportowych.
W dniach 12 – 14 grudnia 2024 roku odbędzie się IV Kongres Polskiego Towarzystwa Mięśni, Ścięgien i Więzadeł, który będzie stanowił doskonałą okazję do podsumowania dotychczasowych osiągnięć oraz wymiany doświadczeń w zakresie rehabilitacji, medycyny sportowej oraz współpracy między sportowcami a specjalistami, którzy będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi trendami w rehabilitacji sportowej, profilaktyce urazów oraz optymalizacji treningu.
Więcej informacji znajdą Państwo:
Na stronie internetowej: https://kongres.ptmsiw.pl/
Na Facebook PTMŚiW: https://www.facebook.com/ptmsiw/