Konektor API EDM: eRecepty, eZLA, Zdarzenia Medyczne

Medfile API

Integracja usług eZdrowia w Twoim oprogramowaniu. e‑Recepty, e‑Zwolnienia, e‑WUŚ oraz baza leków. Zaoszczędź tysiące godzin programistycznych oraz administracyjnych dzięki naszemu rozwiązaniu.

erecepty
e-Recepty
e-zwolnienia
e-Zwolnienia
eWu
eWuś
Baza leków
Baza leków
medConnect
MedConnect
haloDoctor
haloDoctor
(czat, video)

Opis usługi jaką jest Integracja z Medfile

Co daje integracja?

Program dla poradni i gabinetów Medfile® udostępnia specjalistyczne usługi e-Zdrowia poprzez API dla podmiotów oraz firm posiadających własne oprogramowanie gabinetowe (lub inne aplikacje zdrowotne w których wybrane komponenty są pożądane) przy bardzo niskim nakładzie pracy i czasu podmiotom planującym wdrożenie usług wymaganych ustawowo.

Jak to działa

Jak działa integracja?

Medfile udostępnia wirtualne środowisko. Integrator łączy się z usługą poprzez interfejs REST API. W większości wymiana danych, to proste dokumenty w formacie JSON. W przypadku Zdarzeń Medycznych oraz Repozytorium XDS.b można stosować dokumenty w formacie JSON lub dokumenty w natywnym formacie XML (HL7 FHIR oraz CDA). Podmiot przed otrzymaniem dostępu do API musi zdecydować jakie usługi zamierza utylizować oraz w jakim modelu rozliczeniowym. Do usług można łączyć się w zależności od modelu rozliczeniowego z dowolnego miejsca na świecie lub z wybranych adresów IP.

Integracja, jest bardzo intuicyjna, umożliwia prowadzenie własnej kartoteki w oparciu o dokumentację medyczną udostępnianą przez specjalistę. W jednym miejscu dostępne są wszystkie informacje nt. stanu zdrowia pacjenta – recepty, skierowania, zaświadczenia, przebyte choroby czy pobyty w szpitalu. Możliwość ustawienia przypomnień dotyczących pory brania leków (DML - Dziennik monitorowania leków) to dodatkowy atut programu Medfile.

Czy muszę posiadać konto w Medfile?

Nie. Do integracji z usługami takimi jak e-Recepta czy e-Zwolnienie nie jest potrzebna subskrypcja w aplikacji Medfile EDM. Dane wykorzystywane w ramach integracji nie są w żaden sposób połączone z Medfile EDM.

Czy można przetestować API przed zakupem?

Tak, udostępniamy środowisko testowe zaraz po podpisaniu umowy o poufności. Środowisko testowe do testów wymaga również kontaktu np. z P1 celem wygenerowania certyfikatów do środowiska integracyjnego (testowego). Otrzymają Państwo własne certyfikaty, dane podmiotu i/lub praktyki a nawet apteczne. W przypadku usługi eWUŚ dane testowe są publiczne, a w przypadku eZLA potrzebny jest również kontakt z ZUS celem wygenerowania testowych danych: https://bip.zus.pl/inne/wymagania-dla-oprogramowania-interfejsowego/aplikacje-gabinetowe-e-zwolnienia- 

 

Jak uzyskać dostęp do środowiska testowego?

Proszę wysłać wiadomość na adres [email protected]. W tytule powinna znaleźć się informacja: "Wniosek: nadanie dostępu do środowiska testowego.". W treści wiadomości powinny znaleźć się: nazwa podmiotu, adres podmiotu, dane osób do kontaktu (adresy e-mail). Po zakończeniu procedury wnioskowej otrzymają Państwo dane dostępowe do środowiska testowego. W tym:

  • UUID Integratora - unikalny identyfikator Państwa integracji
  • Secret - hasło, potrzebne do podpisywania tokenów JWT

 

Jak uzyskać dostęp do środowiska produkcyjnego?

Dostęp do środowiska produkcyjnego udostępniamy po podpisaniu umowy o współpracy. Dodatkowo dostęp do środowiska produkcyjnego wymaga przesłania listy adresów IP, z których będą Państwo się łączyć do produkcyjnego API. Istnieje również możliwość podłączenia do naszego VPN.

Uwaga: udostępnianie kluczy produkcyjnych stronom trzecim jest niedozwolone, a ich zabezpieczenie należy do obowiązków integratora.

 

Jakie dane są przechowywane w naszej usłudze?

W przypadku usług wymagających loginu i hasła, certyfikatu lub klucza dostępowego przechowujemy dane w prywatnej relacyjnej bazie. Dane przechowywane są w postaci zaszyfrowanej. Dane w bazie są zapisane w postaci zaszyfrowanej indywidualnym dla danego podmiotu kluczem.

Repozytorium XDS.b które udostępniamy to zupełnie prywatny kontener który uruchamiamy na zlecenie klienta i utrzymujemy. Wszystkie pliki w kontenerze są szyfrowane i replikowane.

W trybie asynchronicznym przechowujemy odpowiedzi zaszyfrowane w bazie danych gdzie oczekują na odebranie ich przez Państwa oprogramowanie przez kilkanaście godzin.

Dodatkowo wszystkie odpowiedzi jakie otrzymujemy od dostawców usług takich jak ZUS czy CSIOZ są przetrzymywane w postaci zaszyfrowanych plików XML w indywidualnej dla danego podmiotu chmurze.

Czy udostępniamy pełne odpowiedzi z usług które udostępniamy?

Tak, w odpowiedzi na poprawne wykonanie usług zwracamy naszą generyczna odpowiedź oraz dodatkowo sekcję zawierającą oryginalną odpowiedź od usługodawcy. 

Zwracamy dokumenty XML oraz na życzenie klientów dołączamy podpisany dokument XML wysyłany jako żądanie do usługodawcy.

 

Czy muszę mieć własną bazę leków?

W przypadku e-recept do wystawienia poprawnego dokumentu wymagane jest użycie poprawnych kodów EAN i nazw produktów. Jako jedną z usług udostępniamy bazę leków opartą o publiczne zasoby z csioz, gov.pl oraz o pozycje dodane przez nasz zespół analityczny. Użycie naszej bazy leków nie jest obowiązkowe. Do wytworzenia recepty mogą Państwo użyć własnej bazy lub dowolnej innej komercyjnej bazy która jest zgodna z polskim prawem oraz kompatybilna z CSIOZ.

Technologie

Technologie które wspieramy

Interfejs REST API umożliwia integrację w dowolnym języku programowania i technologii. Zarówno aplikacje mobilne jak i desktopowe mogą korzystać z naszych usług zdalnie. 

W ramach uproszczenia integracji udostępniamy podmiotom interaktywną dokumentację która umożliwia testowanie i konwertowanie gotowych modeli to dowolnego języka dzięki użyciu standardu Open API.

Kto jest odpowiedzialny za interfejs aplikacji?

Odpowiedzialność za prezentację interfejsu użytkownikom zintegrowanej aplikacji jest podmiot integrujący się z Medfile. Istnieje możliwość zlecenia nam implementacji interfejsu w aplikacjach webowych lub doradztwa w tym zakresie.

Czy obowiązują limity?

Obowiązują limity określone w umowie. Są one uzależnione od wielu czynników ocenianych podczas estymacji kosztów. Zależą głównie od szacowanej ilości użytkowników, długości umowy, ilości usług łącznie wykorzystywanych oraz potencjalnych planach rozwoju produktów należących do podmiotów integrujących się z Medfile.

Ile kosztuje integracja?

Zapraszamy do kontaktu. [email protected]

Jakie usługi obecnie udostępniamy w API?

e-recepty
e-Recepty
e-zwolnienia
e-Zwolnienia
eWus
eWuś
bazaLekow
Baza leków
medConnect
MedConnect
haloDoctor
haloDoctor
(czat, video)
eSkierowania
e-Skierowanie
Dokumentacja
Dokumentacja
Medyczna
ICD9
ICD9
ICD10
ICD10
Repozytorium XDSb
Repozytorium XDSb
Zdarzenia medyczne P1
Zdarzenia medyczne P1

Jakich usług możemy się wkrótce spodziewać w API?

  • Baza SNOMED (wkrótce)
  • Dostęp do rejestru podmiotów medycznych RPWDL przez REST API (wkrótce)
  • Generator certyfikatów TLS i WSS który działa niezależnie od systemu operacyjnego (domyślne generator z P1 działa tylko pod Windows) (wkrótce)
  • MedConnect haloDoctor (czat audio video) - napisz do nas aby uzyskać dokumentację na adres [email protected].

 

Czy udostępniamy kod źródłowy usług?

Nie, nie udostępniamy kodu źródłowego podmiotom zewnętrznym. Umożliwiamy jednak podpięcie pod API własnego kontenera na pliki i bazę w chmurze.

kod

Dokumentacja API

 

Dokumentacja interaktywna API

Udostępniamy dokumentację interaktywną do szybkiego przetestowania wybranych usług.
Dokumentacja Interaktywna Swagger Open API 3.0.0

Do testowania potrzebujemy:

  • nadanego dostępu do środowiska testowego
  • wygenerowanego tokenu JWT dla konkretnego przypadku (np. dla recepty wymagany jest organization i practitioner w tokenie, ale do szukania leków tylko practitioner)

Procedura testowania wygląda następująco:

  1. Z prawej strony klikamy na listę wyboru servers i wybieramy https://dev.services.medfile.pl.
  2. Następnie klikamy Authorize i wklejamy utworzony lokalnie token JWT.
Chcesz otrzymać dostęp do API Medfile eZdrowie?
Porozmawiajmy o szczegółach
Skontaktuj się!

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy do integracji potrzebne jest konto w Medfile?

Nie. Dane wykorzystywane w ramach integracji nie są w żaden sposób połączone z Medfile®.

Jakie moduły można podłączyć za pomocą API?

e‑Recepty, e‑Zwolnienia, e-Skierowania, e‑WUŚ oraz baza leków.

Jakie są możliwości techniczne oferowane przez API e-Recepty?

Wysyłanie recept w prosty i czytelny sposób przez pliki JSON. W odpowiedzi zwracamy przetworzoną odpowiedz CSIOZ ale też XML czysty który otrzymujemy.

Jakie są techniczne parametry komunikacji / wymiany danych?

Do autoryzacji używamy JSON Web Tokens  i firewall. Do wymiany danych format JSON.

Gdzie przechowywane są dane?

Uruchamiany zostaje prywatny kontener w chmurze do przechowywania certyfikatów ZUS oraz RPWDL (tls, wss). Usługi wymagające loginu i hasła przechowywane są w relacyjnej bazie.

Czy dane są szyfrowane?

Tak. Dane w bazie są zapisane w postaci zaszyfrowanej indywidualnym kluczem.

Czy otrzymam pliki w postaci XML z wystawionych dokumentów?

Tak, po wystawieniu konkretnego dokumentu API pozwala pobierać w dowolnym momencie XML bezpośrednio z CSIOZ.

Czy zostaje udostępniony kod źródłowy usług?

Nie.Umożliwiamy podpięcie pod API własnego kontenera na pliki i bazę w chmurze.

Jaki typ aplikacji jest możliwy do integracji?

Interfejs REST API umożliwia integrację w dowolnym języku programowania i technologii. Zarówno aplikacje mobilne jak i desktopowe mogą korzystać z usług zdalnie.

Jaki jest limit dzienny/tygodniowy wystawionych e-Recept/e-Skierowań?

Nie ma limitów. Każdy użytkownik może wystawiać dokumenty bez limitu.

Na jaki okres podpisywana jest umowa?

mowa może zostać zawarta na okres roku bądź czas nieokreślony.

Czy za pośrednictwem API można dokonać integracji z haloDoctor?

Tak. Do integracji z medconnet (haloDoctor) udostępnione odrębne API, które obejmuje czat, wideo i audio.

Gdzie szukać pomocy?

Prosimy o kontakt pod adresem [email protected]. Oferujemy również odpłatne pakiety wsparcia zarówno w procesie integracji jak i utrzymania usługi po Państwa stronie.

Gdzie znajduje się dokumentacji API

Aktualna dokumentacja znajduje się na stronie: https://github.com/biostatteam/medfile-services-api-wiki

Tukan
Weryfikacja zgodności systemu z profilami IHE i standardami HL7 z platformą TUKAN.
Umów prezentację