logo
menu
stars 4,8/5

Wzdęcia

Wzdęcia mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale również wpływać na komfort codziennego życia. Wzdęcia są stanem, w którym dochodzi do gromadzenia się gazu w jelitach, co powoduje uczucie nadmiernego wzdęcia brzucha oraz dyskomfortu.

Może to być spowodowane przez wiele czynników, w tym diety, nawyków żywieniowych, stanu zdrowia czy stylu życia.

ONLINE
W GABINECIE
Lekarz pierwszego kontaktu
W przypadku przeziębienia wywołują go patogeny dostające się do organizmu drogą kropelkową. Najwięcej przypadków diagnozuje się w okresie jesienno-zimowym i u dorosłych średnio występuje ono od 2 do 4 razy w roku, zaś u dzieci nawet kilka razy częściej. Przy grypie za zachorowania odpowiadają natomiast wirusy grypy typu A, B lub C, przy czym ostatni typ jest najmniej groźny.

Co różni te choroby?

Przede wszystkim ich przebieg. Przeziębienie zazwyczaj zaczyna się łagodnie, natomiast grypa objawia się szybkim wzrostem temperatury oraz pojawianiem się objawów zazwyczaj w ciągu zaledwie doby.

Skuteczne leczenie to przede wszystkim pozostanie w łóżku, dlatego pacjenci potrzebują często zwolnienia L4, które można uzyskać w trakcie wizyty w gabinecie lub konsultacji online.

Jak można otrzymać e-Receptę i L4?

dots dots
Umów konsultację
Umów konsultację wybierając
lekarza i dogodny termin
dots
Wypełnij formularz
wypełnij formularz
i opłać poradę w wybranej
formie (online lub w gabinecie)
dots
Stan
omów swój stan
z lekarzem
dots
SMS
e-Receptę otrzymasz po
zakończeniu porady
(mailem lub SMS-em)
dots
e-Zwolnienie
e-Zwolnienie zostanie
przesłane do Twojego
pracodawcy elektronicznie

Co można skonsultować podczas wizyty?

  • wzdęcia i dudnienia
  • odgłosy jelitowe
  • uczucie potrzeby wypróżnienia*
  • listę pokarmów powodujących gazy

Konsultacje Online

Konsultacje online

Pacjenci cierpiący na wzdęcia mogą skorzystać z konsultacji online, w trakcie których lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący objawów, takich jak uczucie pełności, bóle brzucha, nadmierna produkcja gazów oraz ewentualne zmiany w diecie. Na tej podstawie specjalista może zalecić odpowiednie leczenie.

Wizyta w gabinecie

Wizyta w gabinecie

Podczas wizyty lekarz przeprowadza dokładne badanie fizykalne oraz ocenia objawy związane ze wzdęciami. Może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak testy na nietolerancje pokarmowe, badania kału czy testy oddechowe na obecność bakterii, aby zidentyfikować przyczyny problemu. Na podstawie wyników badań opracowywany jest spersonalizowany plan leczenia

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
bez kontaktu z innymi chorymi
Wygoda
Wygoda
bez wychodzenia z domu
i dojazdów do lekarza
Szybkość
Szybkość
eReceptę uzyskasz nawet
w 15 minut
Czytelność
Czytelność
nie istnieje ryzyko błędnego
odczytania eRecepty

Najczęściej zadawane pytania

na temat wzdęć

Jak objawiają się wzdęcia?

 

Objawy wzdęć to uczucie pełności i napięcia w brzuchu, wzdęty, wypukły brzuch, nadmierne oddawanie gazów, ból lub dyskomfort w jamie brzusznej, odbijanie się i nudności.

Co jet przyczyną wzdęć?

 

Najczęściej jest to połykanie powietrza podczas jedzenia lub picia, spożywanie gazotwórczych pokarmów, takich jak fasola, kapusta, brokuły, cebula, nietolerancja pokarmowa, np. laktozy lub glutenu, przewlekłe choroby układu pokarmowego, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS) czy choroba Crohna, zaburzenia trawienia i wchłaniania, a nawet nadmierne spożycie napojów gazowanych.

Jak diagnozuje się przyczynę wzdęć?

 

Diagnoza opiera się na wywiadzie medycznym i ocenie objawów. Lekarz zleca również badania laboratoryjne i testy na nietolerancje pokarmowe. Lekarz może również wykonać badania obrazowe czy endoskopię w celu oceny stanu przewodu pokarmowego.

Czy stres może wpływać na wzdęcia?

Tak, stres może wpływać na wzdęcia, ponieważ może zaburzać normalną motorykę jelit, co prowadzi do nadmiernegon gromadzenia się gazów. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga i głębokie oddychanie, mogą pomóc zmniejszyć objawy wzdęć związane ze stresem.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem w sprawie wzdęć?

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli wzdęcia są przewlekłe i nie ustępują po zmianie diety i stylu życia, towarzyszą im inne objawy, takie jak nagła utrata wagi, krwawienie z odbytu, nasilający się ból brzucha, wymioty, gorączka, czy powodują znaczny dyskomfort i wpływają na jakość życia.

Czy ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zapobieganiu wzdęciom?

Tak, regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zapobieganiu wzdęciom poprzez poprawę motoryki jelit i redukcję stresu. Ćwiczenia takie jak chodzenie, bieganie, pływanie i joga mogą być szczególnie skuteczne w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego.

Artykuły tematyczne

brak
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
Umów prezentację