rzetelne porady lekarzy bez wychodzenia z domu
Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy czas w życiu kobiet. W trakcie zaledwie 9 miesięcy ciało kobiety nieustannie się zmienia, co zwiastuje nadejście nowego etapu w życiu. W trakcie ciąży kobieta może odczuwać szereg różnych objawów, które warto skonsultować z lekarzem, aby zapewnić przyszłej mamie psychiczny komfort.
Objawy ciąży w pierwszych tygodniach mogą przypominać zatrucie lub przeziębienie, dlatego często są ignorowane przez przyszłe mamy.
U większości kobiet pierwsze objawy ciąży pojawiają się około 4-6 tygodnia od zapłodnienia. Największe nasilenie objawów występuje zazwyczaj pod koniec pierwszego trymestru, czyli ok. 9-12 tygodnia ciąży.
Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Jesteś w ciąży i odczuwasz niepokojące objawy? Zapisz się na konsultację online i opowiedz o swoich dolegliwościach lekarzowi.
Wystarczy dosłownie kilka kliknięć:
Wśród pierwszych objawów ciąży można wyróżnić nudności oraz wymioty dokuczające zwykle w godzinach porannych lub wieczornych, brak miesiączki, zawroty głowy, ból piersi oraz senność.
O zdrowie swoje oraz przyszłego potomstwa należy zadbać już na etapie planowania ciąży. Przyszła mama przed zajściem w ciąże powinna zgłosić się do ginekologa w celu wykonania badania USG narządu rodnego i wykluczenia obecności infekcji dróg rodnych, skonsultować się z dentystą w celu weryfikacji próchnicy oraz zadbać o swoją dietę oraz kondycję fizyczną.
Cukrzyca ciąży statystycznie dotyka co 10-tą ciężarną. Zazwyczaj ujawnia się w II trymestrze ciąży i jest spowodowana zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej należą: nadwaga, wiek powyżej 35. roku życia, nadciśnienie tętnicze, przypadki cukrzycy ciężarnych w rodzinie.
Prawidłowy czas trwania ciąży wynosi średnio od 38 do 42 tygodni, czyli około 280 dni.
W czasie ciąży należy stosować wyłącznie te leki, których korzyści terapeutyczne przewyższają ryzyko uszkodzenia płodu. Większość leków może skomplikować przebieg ciąży lub mieć wpływ na rozwój dziecka po jego urodzeniu, dlatego przed przyjęciem leku zawsze należy się skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
brak kontaktu z osobami chorymi
bez wychodzenia z domu i dojazdów do lekarza
eWizytę umówisz nawet w 15 minut