home
|
Baza wiedzy
|
Zdrowie
|
Terapia falą uderzeniową – czym jest i na czym polega?

Terapia falą uderzeniową – czym jest i na czym polega?

arrow Co to jest terapia falą uderzeniową?
arrow Jak działa terapia falami uderzeniowymi?
arrow Fala uderzeniowa i korzyści dla zdrowia
arrow Skutki uboczne terapii falą uderzeniową
arrow Kto nie powinien poddać się terapii falą uderzeniową?

Jeśli doznałeś urazu ścięgna, łokcia lub ścięgna podkolanowego, lekarz może zalecić terapię falą uderzeniową. Zanim, jednak odrzucisz tę boleśnie brzmiącą technikę pocieszająca może być świadomość, że to nie to samo, co terapia elektrowstrząsowa, którą prawdopodobnie widziałeś w filmach. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega terapia falą uderzeniową.

 

Co to jest terapia falą uderzeniową?

Terapia falą uderzeniową znana jest również jako pozaustrojowa terapia falą uderzeniową i podawana jest do ścięgna lub mięśnia przez skórę przy pomocy małego, podręcznego urządzenia.

 

Fala uderzeniowa, pobudza zdolność organizmu do regeneracji nowej tkanki, dodatkowo zmniejszając ból, ponieważ bezpośrednio stymuluje nerwy w miejscu urazu. Chociaż nazwa zabiegu sprawia, że ​​brzmi to boleśnie, dla większości pacjentów odczuwana jest jako lekki dyskomfort. Terapia falą uderzeniową często jest przepisywana pacjentom, którzy zmagają się z urazami sportowymi, np. z łokciem golfisty, łokciem tenisisty lub naciągnięciem ścięgna podkolanowego. Jest również zalecana pacjentom, którzy odczuwają ból w tkankach miękkich, na przykład spowodowany zapaleniem powięzi podeszwowej — bolesnym stanem, który dotyka pięty stóp.

 

Jak działa terapia falami uderzeniowymi?

Terapia falami uderzeniowymi została opracowana w Niemczech pod koniec lat 60. Naukowcy zaczęli badać wpływ fal uderzeniowych na ludzkie ciało. Odkryli, że wpływają one na różne części ciała na różne sposoby. W tamtych czasach był używany głównie do rozbijania bolesnych kamieni nerkowych, aby ułatwić pacjentom ich wydalanie. W latach 90. XX wieku naukowcy zaczęli badać wpływ terapii wysokoenergetyczną falą uderzeniową na urazy tkanek miękkich. Zarówno wysokoenergetyczne, jak i niskoenergetyczne zabiegi falą uderzeniową działają poprzez wysyłanie impulsów energii do uszkodzonego obszaru.

Terapia falą uderzeniową może być stosowana do:

 

  • zwiększania krążenia wokół uszkodzonych tkanek miękkich,
  • rozkładania zwapnionych złogów, takich jak kamienie nerkowe,
  • stymulowania komórek wytwarzających nową tkankę kostną i tkankę łączną,
  • zmniejszania bólu poprzez nadmierną stymulację zakończeń nerwowych w dotkniętym obszarze,

 

Fala uderzeniowa i korzyści dla zdrowia

Przez ostatnie 50 lat liczba zastosować terapii falami uderzeniowymi znacznie wzrosła. Co najważniejsze – naukowcy wciąż odkrywają coraz to nowe sposoby wykorzystywania niskoenergetycznych fal uderzeniowych, aby pomóc pacjentom radzić sobie z bólem i regenerować uszkodzone tkanki.

 

Pozaustrojową terapię falą uderzeniową na schorzenie układu mięśniowo-szkieletowego, może zlecić np. lekarz ortopeda lub fizjoterapeuta podczas konsultacji na platformie haloDoctor. Terapia zazwyczaj rozłożona jest na kilka sesji, ponieważ jeden zabieg nie przyniesie oczekiwanych efektów. Terapia falą uderzeniową może także pomóc w szybszym powrocie do zdrowia kontuzjowanym sportowcom, szczególnie w przypadku tendinopatii. W niektórych przypadkach, ten rodzaj terapii może pozwolić na uniknięcie kosztownej operacji, a co za tym idzie – długiej rekonwalescencji.

 

W przypadku uszkodzenia ścięgien, twój lekarz może rozpocząć bardziej standardowe, zachowawcze leczenie, czyli wprowadzenie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli to nie działa, lekarz może zaoferować zastrzyk sterydowy – jednak są przypadki urazów ścięgien, które nie reagują na takie leczenie i mogą frustrować zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

 

Zapalenie powięzi podeszwowej, jest stanem przewlekłym, który może być trudny do leczenia i powoduje wiele bólu u pacjentów. Często wymaga więcej niż niesteroidowych leków przeciwzapalnych i odpoczynku, ale zwykle nie jest na tyle poważny, aby wymagać operacji. Terapia falą uderzeniową oferuje leczenie pośrednie, które może pomóc w regeneracji tkanek miękkich i została również zatwierdzona przez FDA (Agencja Leków i Żywności -ang. Food and Drug Administration).

 

Skutki uboczne terapii falą uderzeniową

Podczas terapii falą uderzeniową nie należy spodziewać się wielu skutków ubocznych, mimo że poczujesz lekki dyskomfort w miejscu, w którym fala zostanie zastosowana. Należy pamiętać, żeby terapia falą uderzeniową była wykonywana wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza.

 

Po zabiegu możesz zauważyć lekkie siniaki lub mieć dziwne odczucia w miejscu, w którym byłeś leczony. Efekt ten powinien być jednak ograniczony do drętwienia i łagodnego obrzęku w miarę gojenia się obszaru. Poważniejsze działania niepożądane nie są normalne i należy je zgłosić lekarzowi.

 

Kto nie powinien poddać się terapii falą uderzeniową?

Jeśli jesteś zainteresowany terapią falą uderzeniową, koniecznie za każdym razem konsultuj się z lekarzem. Chociaż ta metoda leczenia nie powoduje znaczących skutków ubocznych u większości pacjentów, istnieją sytuacje, w których nie należy jej stosować, np. ciąża, nowotwór, czy zakrzepica żył. Prawdopodobnie lekarz nie zaleci ci terapii falą uderzeniową, gdy tkanka miękka jest rozdarta, ponieważ tym przypadku może to zwiększyć uszkodzenie tkanki miękkiej. Twój lekarz również będzie odradzał ci terapię falą uderzeniową, gdy twój uraz wyraźnie wymaga operacji, zamiast leczenia nieinwazyjnego.

 

To, czy wybierzesz terapię falą uderzeniową zamiast innego rodzaju techniki leczniczej, ostatecznie zależy od Ciebie i Twojego lekarza. Każdą sytuację należy konsultować indywidualnie, na platformie haloDoctor jest szereg specjalistów, którzy są gotowi rozpatrzyć każdy przypadek i zalecić to, co dla danego pacjenta będzie najkorzystniejsze.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy to mogą być objawy rwy kulszowej?
Od kilku tygodni miewam silne bóle w dolnej części pleców promieniujące do nogi, które nasilają się podczas chodzenia i siedzenia. Ból często towarzyszy uczucie mrowienia i...
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 22 952 opinie
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 335 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta w warunkach stacjonarnych-po przeprowadzeniu badania fizykalnego lekarz zadecyduje o rodzaju badań diagnostycznych. Może Pan zgłosić się do neurologa, bądź najpierw do lek.rodzinnego, który np. zleci badania (np.rtg kręgosłupa, usg jamy brzusznej, bad.lab). i skieruje na konsultację neurologiczną.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 473 opinie
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza rodzinnego + wizyta u fizjoterapeuty.
Czy powinnam udać się do ortopedy? Jakie mogą być możliwe diagnozy?
Od kilku miesięcy odczuwam ból w kręgosłupie w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Mimo regularnych ćwiczeń, które wykonuję z powodu siedzącego trybu pracy, ból nie ustępuje. Byłam również...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 335 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska, wykonanie badań obrazowych kręgosłupa i konsultacja ortopedyczna, ew.w razie wskazań-neurologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 22 952 opinie
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 473 opinie
Umów wizytę
Wizyta w gabinecie lekarza ortopedy.
Czy powinnam udać się do fizjoterapeuty lub ortopedy?
Od jakiegoś czasu boli mnie lewe kolano. Ból nasila się przy klękaniu oraz aktywności fizycznej. Ból tego kolana promieniuje aż do stopy. Jestem kobietą i mam 22 lata. Bardzo mnie to martwi.  ...
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 22 952 opinie
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortopedy.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 335 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja ortopedyczna.
Zobacz podobne
brak
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!