Ból głowy jest jednym z najczęstszych objawów u pacjentów w przypadku przewlekłej migreny. Ból głowy jest jednak nadal powszechnie niezrozumianą, a nawet niedocenianą chorobą. W rzeczywistości wiele osób skarżących się na migrenę nie cierpi na atak migreny, ale na inny rodzaj bólu głowy. Sprawdź konsultacje lekarskie online, aby przedyskutować Twój problem ze specjalistą.
Szacuje się, że mniej niż 50% osób cierpiących na migrenę szuka pomocy medycznej. Dlatego jeśli zauważasz u siebie od dłuższego czasu chroniczne bóle migrenowe — sprawdź konsultacje lekarskie online na platformach telemedycznych, gdzie można omówić swój przypadek z wykwalifikowanym lekarzem.
Jeśli odpowiesz poprawnie na większość poniższych pytań, nie czekaj dłużej, tylko sprawdź konsultacje lekarskie online:
Wiele osób cierpiących na migrenę nawet nie zdaje sobie sprawy, że ją ma. Jeśli masz bóle głowy o nasileniu od umiarkowanego do silnego, które zakłócają Twoją zdolność do funkcjonowania, są związane z wrażliwością na światło i/lub hałas oraz powodują nudności, lub wymioty, prawdopodobnie masz migrenę.
Jeśli z powodu bólu głowy opuszczasz pracę, szkołę, zajęcia towarzyskie, zajęcia rodzinne lub nie jesteś w stanie wykonywać prac domowych, prawdopodobnie masz migrenę.
Jeśli migrena uniemożliwia Ci robienie tego, co zawsze chciałeś robić (powrót do szkoły, znalezienie nowej pracy, realizowanie hobby, robienie planów).
Jeśli migreny występują średnio raz w tygodniu lub częściej, jest to już powód do niepokoju.
Migreny mogą występować rzadko, ale jeśli nie masz skutecznych leków na ich leczenie, powinieneś skontaktować się z lekarzem.
Osoby cierpiące na migreny często mają inne rodzaje bólów głowy, które mogą nie być tak silne lub wyniszczające jak migreny. Jeśli masz bóle głowy — migrenowe lub inne — częściej niż rzadziej nadszedł czas na wizytę u specajlisty.
Myślisz, że radzisz sobie z tym sam, ale jeśli przyjmujesz leki przeciwbólowe — nawet te dostępne bez recepty — częściej niż 2 razy w tygodniu na migreny i inne bóle głowy, powinieneś udać się do lekarza.
Jeśli ból głowy nie ustępuje, wskazana jest konsultacja ze specjalistą, ponieważ objaw ten może być oznaką poważniejszego problemu. W zależności od rodzaju bólu głowy i towarzyszących mu objawów istnieją różni specjaliści, z którymi należy się skonsultować:
Jeśli przed wystąpieniem bólu głowy wystąpiły w przeszłości upadki i/lub utrata przytomności. Jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew lub ból głowy jest ostry i/lub nasila się oraz towarzyszy mu gorączka.
Jeśli bólowi głowy towarzyszą inne objawy neurologiczne, takie jak dezorientacja, zaburzenia świadomości, drgawki i migreny (ból tylko w środkowej części głowy i na skórze głowy) lub jeśli występują nudności i wymioty warto skonsulować się z neurologiem.
Osoby cierpiące na przewlekłe bóle głowy mogą być również obserwowane przez psychiatrę. Rzeczywiście, bóle głowy mogą być spowodowane nie tylko stresem, ale mogą być również wynikiem objawów psychosomatycznych. Innymi słowy, ciało przekształca ból emocjonalny w ból fizyczny.
Chociaż bóle głowy są powszechne, nie tylko wpływają na nastrój i jakość życia osoby, która doświadcza ich regularnie, ale także niosą ze sobą ryzyko rozwoju wielu potencjalnych powikłań wynikających z długotrwałego stosowania środków przeciwbólowych. Dlatego też, mimo że przewlekłe bóle głowy są zazwyczaj łagodne, ważne jest, aby móc określić ich przyczynę.