Jeśli cierpisz na przewlekły trądzik w wieku dorosłym, nie jesteś w tym sam. Niezależnie od tego, czy Twój przewlekły trądzik jest łagodny, czy ciężki, warto skonsultować się z dermatologiem w celu określenia rodzaju trądziku i zidentyfikowania jego potencjalnych wyzwalaczy. Wspólnie z dermatologiem zastanówcie się, dlaczego możesz cierpieć na przewlekły trądzik i jakie kroki podjąć, aby go opanować.
Kiedy przestanę mieć trądzik?
Czy podczas uporczywego trądziku warto skontaktować się z lekarzem?
Czy coś może opanować mój przewlekły trądzik?
Samodzielne zarządzanie przewlekłym trądzikiem
Kiedy przestanę mieć trądzik?
Mimo że większość ludzi wyrasta z najgorszego okresu trądziku po okresie dojrzewania, prawda jest taka, że dla niektórych osób walka z trądzikiem trwa przez całe życie. Dzieje się tak, ponieważ istnieją różne rodzaje trądziku.
Podczas dojrzewania hormony wywołują zmiany skórne, prowadząc do zatkanych porów i pryszczy. Jednak dla niektórych osób problemy poniżej powierzchni skóry sprawiają, że trądzik staje się przewlekłym i trwałym wyzwaniem.
Oprócz ciągłych zmian hormonalnych przewlekły trądzik może pojawić się z innych powodów, takich jak:
- Stres i nerwowość,
- Bakterie na skórze,
- Genetyka,
- Czynniki środowiskowe (np. wilgotność lub upał),
- Nadmierne pocenie się,
- Makijaż i produkty do pielęgnacji skóry.
Ponadto niektóre ukryte schorzenia zdrowotne, takie jak zespół policystycznych jajników oraz niektóre leki, mogą również przyczynić się do przewlekłego trądziku.
Czy podczas uporczywego trądziku warto skontaktować się z lekarzem?
Jak najbardziej tak. Dermatolog oceni stan Twojej skóry, przeanalizuje Twoją historię medyczną, oceni wyniki badań krwi i zleci dodatkowe badania, jeśli będzie to konieczne, aby poznać źródło twojego przewlekłego trądziku.
W zależności od rodzaju trądziku dermatolog może zalecieć również farmakoterapię. W przypadku trądziku trudnego do opanowania — konieczne mogą okazać się mocniejsze leki przepisywane na e-Receptę.
Czy coś może opanować mój przewlekły trądzik?
Dobra wiadomość jest taka, że możesz podjąć kroki w celu zminimalizowania trądziku i zapobieżenia przyszłym wykwitom. Dermatolog z pewnością oceni stan Twojej skóry i zdiagnozuje rodzaj trądziku oraz potencjalne wyzwalacze.
Na podstawie Twoich unikalnych potrzeb opracuje spersonalizowany plan leczenia trądziku, który pomoże ci go opanować. W zależności od Twoich potrzeb może to obejmować terapie domowe lub leczenie medyczne.
Samodzielne zarządzanie przewlekłym trądzikiem
Niezależnie od rodzaju trądziku jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, jest unikanie dotykania twarzy, ile to tylko możliwe. Obejmuje to nie mycie twarzy więcej niż dwa razy dziennie, ponieważ może to wysuszyć skórę i skłonić organizm do zwiększonej produkcji oleju, co może wywołać więcej trądziku.
Dermatolog może zalecić terapię przeciwtrądzikową dostępne bez recepty, czyli różne mydła i kremy lub maści zawierające kwas salicylowy, siarkę i nadtlenek benzoilu, aby zmniejszyć wykwity.
Należy również rozważyć zmiany w diecie, aby zminimalizować stan zapalny w całym ciele. Na przykład przetworzone produkty i produkty o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu wywołują stan zapalny i mają negatywny wpływ na skórę.
Dodatkowo stres często jest wyzwalaczem trądziku ze względu na hormony, które uwalnia, możesz pomóc zarządzać przewlekłym trądzikiem, podejmując kroki w celu redukcji stresu i praktykując zdrowe metody radzenia sobie ze stresem.
Niektóre rodzaje trądziku są trudniejsze do samodzielnego zarządzania, ponieważ są wywołane problemami poniżej skóry. Na przykład wahania hormonalne w każdym wieku mogą powodować wykwity, zwłaszcza u kobiet, które przechodzą zmiany hormonalne w okresie miesiączkowym, ciąży i menopauzy. Skontaktuj się z dermatologiem każdorazowo kiedy chcesz rozpocząć walkę z leczeniem trądziku.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Czy leki na receptę na HPV, może wypisać lekarz rodzinny, czy musi być to dermatolog, czy proktolog?
Prawdopodobnie mam HPV, czyli Kłykciny Kończyste w okolicach odbytu.
Leczenie wdraża lekarz stawiający rozpoznanie.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
wymagana jest wizyta stacjonarna ktora ma na celu ustalenie leczenia
Z czego może wynikać mój problem z rękami?
Mam problem z rękami, a nigdy nie miałam takich problemów. Ręce swędzą, pieką, pękają i mam czerwone suche plamy.
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza-np. Lek. Rodzinny bądź konsultacja dermatologiczna-żeby ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie musi być zebrany dokładny wywiad medyczny i przeprowadzone badanie fizykalne.
Jeśli problem będzie się utrzymywał mimo postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza, warto spróbować leczenia homeopatycznego. Można poszukać homeopaty w miejscu zamieszkania lub skorzystać z wizyty on-line.
Proszę o poradę, co stosować na odparzenie pomiędzy pośladkami?
Od tyg mam bardzo mocne odparzenie pomiędzy pośladkami. Bardzo swędzi, piecze i czuje dyskomfort.
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza (lekarz rodzinny, dermatolog). Do czasu wizyty u lekarza można wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, które pomoże dobrać farmaceuta.
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
zalecam wizytę stacjonarną z lekarzem rodzinnym.
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego/dermatologa.
Czy może to wskazywać na coś poważnego?
Od kilkunastu lat mam pieprzyk na lewej ręce. Przez ostatnie kilka lat rozrastał się, a niedawno zaczął mnie bardzo boleć.
Niezbędna wizyta u dermatologa w warunkach stacjonarnych.
Wizyta stacjonarna u dermatologa + badanie dermatoskopowe
Wskazana ocena znamion w badaniu dermatoskopowym na wizycie u dermatologa.
Proszę zgłosić się stacjonarnie do dermatologa w celu oceny dermatoskopowej zmiany. Wzrost, zmiana zabarwienia, świąd, czy krwawienie w obrębie zmian barwnikowych powinny być zawsze skontrolowane w dermatoskopii u dermatologa.
Jakie mogą być przyczyny ich powstawania i do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Od pewnego czasu regularnie pojawiają mi się afty, które leczę różnymi preparatami z apteki.
Zalecana konsultacja lekarska celem przepisania leków na receptę.
Afty, zwłaszcza o charakterze nawracającym, mogą być objawem różnych schorzeń ogólnoustrojowych, wskazana więc - poza kontrolą stomatologiczną - kontrolna wizyta u lekarza, aby mógł po badaniu fizykalnym zlecić odpowiednie badania kontrolne.
Czy może to być jakaś alergia?
Na skórze moich nóg, dolnej części pleców, dekoltu oraz ramion pojawiają się białe krostki, które da się wycisnąć. Zauważyłem, że po wysiłku fizycznym pojawia się ich więcej....
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Wskazana konsultacja dermatologiczna w warunkach stacjonarnych.