logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Nietolerancja białka mleka krowiego u dzieci

Nietolerancja białka mleka krowiego u dzieci

03.06.2020
arrow Poradnik dla rodziców dzieci z nietolerancją białka mleka krowiego.
arrow Jak wygląda przebieg alergii na białko mleka krowiego u dziecka?

Lek. Andrzej Pękacki:

Poradnik dla rodziców dzieci z nietolerancją białka mleka krowiego.

 

Poradnik dla rodziców dzieci z problemami o typie zmian alergicznych na skórze ciała, dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, takimi jak: kolki, wzdęcia, wymioty, biegunki z domieszką krwi w stolcu, niepokojem, drażliwością, zaburzeniami wzrostu i wagi ciała.

 

Poradnik niniejszy oparty jest na wiedzy i doświadczeniu lekarza praktyka, pediatry z 40-letnim stażem pracy w Klinikach Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii (obecnie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie CMUJ) oraz w Poradniach Pediatrycznych: Centrum Medycznego UJASTEK Sp. z o.o., Centrum Medycznego „KRAKUS” oraz Specjalistycznego Gabinetu Pediatrycznego w Krakowie działającego nieprzerwanie od 1985 r.

 

Problemy opisane we wstępie do tego Poradnika obejmują bardzo szeroki wachlarz objawów, które występują w wielu chorobach wieku dziecięcego. Treścią tego artykułu będzie jednak szczegółowy opis choroby, która spędza sen z oczu (w dosłownym znaczeniu) wielu rodziców dzieci z jedną chorobą. Jest nią mianowicie: alergia na białka mleka krowiego.

 

Ta choroba leży na styku wielu specjalizacji zajmujących się leczeniem dzieci jak: pediatria, medycyna rodzinna, alergologia, gastroenterologia, dermatologia, endokrynologia, a nawet pulmonologia. A zatem, jak już wspomniałem, problem, z którym borykają się chore dzieci jak i ich rodzice oraz lekarze leczący jest interdyscyplinarny. Wynika to z faktu, że choroba zaczyna się niekiedy już w pierwszym miesiącu życia dziecka. Z moich własnych obserwacji lekarza pediatry, potwierdzonych następnie konsultacjami u wyżej wymienionych specjalistów wynika, że choroba może się zaczynać w bardzo wczesnym okresie życia dziecka. Pierwsze niepokojące symptomy alergii na białka mleka krowiego mogą się pojawiać już w okresie noworodkowym. Są to najczęściej dolegliwości w postaci: niepokoju dziecka, głośnego, niekiedy wręcz nieutulonego płaczu i krzyku dziecka niezależnego od pory dnia. W krótkim czasie dołączają się do tego objawy ze strony przewodu pokarmowego jak: wolne stolce niekiedy z domieszką krwi w stolcu (co bardzo niepokoi rodziców jak i lekarzy), ulewania i wymioty, wzdęcia brzucha, głośno oddawane gazy przez dziecko. Następnie pojawiają się dolegliwości w postaci zmian skórnych. Na skórze można zaobserwować suche, szorstkie zaczerwienione wykwity, u niemowląt są one zazwyczaj zlokalizowane w rejonie policzków i bocznej części twarzy. Skóra za uszami i pod płatkami usznymi jest spękana, jakby naderwana, zaczerwieniona. Na tułowiu i odsiebnych (bocznych) częściach kończyn niemowlęcia pojawiają się suche, nieco zaczerwienione plamy, występuje także skłonność do zaczerwienienia skóry krocza dziecka w postaci tzw. pieluszkowego zapalenia. Bardzo często tym zmianom towarzyszy pojawienie się tzw. „ciemieniuchy” na głowie dziecka, która w istocie jest formą tych samych zmian, jednakże na owłosionej skórze głowy. Ogólnie skóra dziecka jest sucha, szorstka, niekiedy wręcz jak „ papier ścierny” w dotyku. U starszych dzieci (zwykle powyżej 2 roku życia) zmiany skórne o typie suchej, popękanej, zaczerwienionej skóry w postaci linijnych wykwitów pojawiają się w zgięciach łokciowych i podkolanowych oraz na grzbietach nadgarstków rąk.

 

Jeśli na tym etapie choroby nie zostanie postawione prawidłowe rozpoznanie, to w toku tzw. „marszu alergicznego” zwykle u dzieci młodszych (3 do 5 lat) zaczynają pojawić się następujące objawy ze strony dróg oddechowych – świszczący oddech, skłonność do coraz częstszego suchego, nieproduktywnego kaszlu, zwykle bez towarzyszącej gorączki. Niekiedy pojawia się wodnista wydzielina z nosa i napady kichania. Wreszcie jeśli dalej nie ma prawidłowej diagnozy u dziecka, zaczynają nakładać się na to wszystko nawracające infekcje ze strony górnych dróg oddechowych.

 

Jak wygląda przebieg alergii na białko mleka krowiego u dziecka?

 

Opis przebiegu historii choroby dziecka z alergią na białka mleka krowiego (ABMK) z punktu widzenia rodziców z uwzględnieniem zdjęć przed i po leczeniu. Mam nadzieję, że poniższy opis pochodzący od matki dziecka cierpiącego na ABMK będzie dla Państwa pomocnym materiałem przy podjęciu decyzji o konsultacji online z lekarzem specjalistą.

 

Opis ten zaczyna się od słów:

 

„Witam. Chciałabym opisać przebieg choroby naszego synka. Syn kiedy miał 2 miesiące zachorował na zapalenie płuc. Był karmiony wtedy BEBILONEM PRO FUTURA. Zauważyłam, że na policzkach zaczęły pojawiać mu się czerwone krostki, a na ciele czerwone plamy i bardzo go to swędziało i był bardzo nie spokojny. Pediatra w szpitalu powiedział że to AZS i przepisał do domu maść NEOMYCINI i maść na skórę AFLODERM. Stosowałam przez 7 dni i pomagało, ale kiedy przestałam smarować to problem powracał. Po BEBILONIE miał również problemy z brzuszkiem. Zmieniłam synowi mleko na NAN z myślą, że to jednak pomoże ale było gorzej ze skórą. Byliśmy na szczepieniu jak miał te 2 miesiące i lekarz rodzinny stwierdził alergie pokarmową i AZS. Przepisał mleko NUTRAMIGEN LGG. Podawałam synowi to mleko do 4 miesiąca ale nie było efektów. Syn bardzo cierpiał i nawet kąpiele w OLIATUM nie łagodziły tego świądu. Miałam umówioną wizytę u alergologa, ale przez zaistniałą sytuację (koronawirus) została niestety odwołana. Któregoś dnia polubiłam stronę "zdrowie i choroby dzieci" i przypadkowo przeczytałam komentarz jednej Pani, która poleca specjalistę – Andrzeja Pękackiego, pediatrę. I oto tym sposobem trafiłam na wspaniałego lekarza. Przeczytałam o Panu Doktorze wiele pozytywnych opinii i napisałam wiadomość prywatną. Opisałam w skrócie jaki syn ma problem i dołączyłam kilka zdjęć syna. Lekarz od razu stwierdził silną alergię pokarmową i AZS. Za kilka dni umówiłam się na wizytę online. Na początku miałam wątpliwości co do wizyty przez video czat bo nie wiedziałam w jaki sposób może pomóc synowi. W dniu wizyty lekarz potwierdził problem z jakim zmaga się syn. Wyjaśnił i opisał dokładnie przebieg choroby. Od razu zastosował odpowiednie leczenie przepisując robioną maść, balsam i płyn do kąpieli CETAPHIL. Zmienił mleko na NEOCATE LCP. Już po kilku dniach stosowania maści widoczne były efekty. Kiedy skończyłam smarować syna maścią bałam się, że plamy znów powrócą. Leczenie syn zaczął po skończonym 5 miesiącu. Na szczęście wszystko jest w porządku, syn ma się dobrze. Chętnie pije mleko i jest zdrowym szczęśliwym dzieckiem. Bardzo jesteśmy zadowoleni z mężem, że trafiłam na tak dobrego lekarza, który pomógł synkowi. Polecam wizyty online jak i również Pana Doktora, który ma bardzo duże doświadczenie zawodowe. Jesteśmy Panu wdzięczni za okazałą pomoc dla syna. Pozdrawiamy z synkiem”.

 

Zdjęcia przed leczeniem:

nietolerancja białka mleka krowiegonietolerancja białka mleka krowiegonietolerancja białka mleka krowiego

nietolerancja białka mleka krowiegonietolerancja białka mleka krowiegonietolerancja białka mleka krowiego

nietolerancja białka mleka krowiego

nietolerancja białka mleka krowiego

nietolerancja białka mleka krowiego

 

 

Zdjęcia po leczeniu:

nietolerancja białka mleka krowiegonietolerancja białka mleka krowiegonietolerancja białka mleka krowiego

nietolerancja białka mleka krowiego

 


pediatra online - lek. Andrzej PękackiJestem specjalistą pediatrii z 40-letnim doświadczeniem. Swoje kwalifikacje zawodowe zdobywałem pracując w: Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej oraz I Klinice Pediatrii Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie (od 1982 roku). Ponadto przez 7 lat prowadziłem poradnię pediatryczną w Centrum Medycznym Ujastek Sp. z .o.o. przy szpitalu ginekologiczno-położniczym Ujastek w Krakowie. Pod moją opieką było ponad 800 dzieci od okresu noworodkowego do 18 roku życia. Zajmuję się leczeniem infekcyjnych, alergicznych chorób dzieci oraz leczeniem boreliozy, anemii, jak i opieką nad noworodkiem i niemowlęciem w zakresie szczepień ochronnych.

 

Zapraszam serdecznie do współpracy.
Lek. Andrzej Pękacki
Umów eWizytę

 


Przeczytaj także inne wpisy lek. Andrzeja Pękackiego:

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Co można zaliczyć do najczęstszych objawów alergii na mleko krowie?
  • Zmiany skórne – najczęściej: sucha, zaczerwieniona skóra, zmiany zapalne, wypryski i krostki,
  • Problemy pokarmowe – u niemowląt: refluks, ulewanie, wymioty, ciągła biegunka, u  małych dzieci: kolki, bóle brzucha, krew w stolcu, wzdęcia,
  • Problemy oddechowe: świszczący kaszel, problemy z oddychaniem, nieżyt nosa, astma.
     
Z jakim specjalistą warto się skontaktować, kiedy dziecko posiada stwierdzoną nietolerancję laktozy?

Jeżeli dziecko przeszło wszystkie testy oraz badania u alergologa, warto również skonsultować się z dietetykiem, który prawidłowo zbilansuje dietę w celu uniknięcia niedoborów pokarmowych po wykluczeniu z jadłospisu produktów mlecznych. Również niejednokrotnie warto udać się z dzieckiem do dermatologa, jeśli nie potrafimy sobie poradzić ze zmianami skórnymi. 
 

W jaki sposób najszybciej uzyskać e-Receptę na potrzebne leki?

Najszybszą drogą do uzyskania e-Recepty, jest umówienie się na konsultacje online, gdzie lekarz po krótkim wywiadzie oraz zapoznaniu się z historią choroby przepisze receptę na odpowiednie leki. Cały proces z tym związanym nie powinien zając dłużej niż kilkanaście minut.
 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!