Dla pacjentów z zaawansowanym trądzikiem, skutki związane z niedoskonałościami skóry, są nie tylko fizyczne. Mogą one odbić się emocjonalnie na tych, którzy czują się zawstydzeni swoim wyglądem. Kremy i płukanki dostępne bez recepty, mogą nie wystarczyć, aby poradzić sobie z wypryskami. W końcu na trądzik nie ma uniwersalnego lekarstwa. Na szczęście lekarze mogą zaoferować szereg narzędzi do walki z tym stanem.
Jeśli przez kilka tygodni, próbowałeś dostępnych bez recepty produktów na trądzik i nie pomogły, zapytaj swojego lekarza o leki na ereceptę. Dermatolog poprzez odpowiedni dobór leczenia, może Ci pomóc w:
Leki na trądzik, działają poprzez zmniejszenie produkcji sebum i obrzęków lub leczenie infekcji bakteryjnych. W przypadku większości leków przepisanych przez dermatologa na ereceptę, efektów możesz nie widzieć nawet przez cztery do ośmiu tygodni. Całkowite usunięcie trądziku może zająć wiele miesięcy lub lat.
Najczęstsze miejscowe leki przepisywane na ereceptę na trądzik to:
Leki zawierające kwasy retinowe lub tretinoinę, są często przydatne w leczeniu umiarkowanego trądziku. Są to kremy, żele i balsamy. Zapobiegają one zatykaniu się mieszków włosowych. Retinoidy, zwiększają wrażliwość skóry na słońce, mogą również powodować jej suchość i zaczerwienienie.
Działają one poprzez zabijanie nadmiaru bakterii skórnych oraz zmniejszanie zaczerwienienia i stanu zapalnego. Przez pierwsze kilka miesięcy leczenia można stosować zarówno retinoid, jak i antybiotyk, przy czym antybiotyk stosuje się rano, a retinoid wieczorem.
Kwas azelainowy to naturalnie występujący kwas wytwarzany przez drożdże. Posiada właściwości antybakteryjne. Krem lub żel z 20% kwasem azelainowym, wydaje się być tak samo skuteczny jak wiele konwencjonalnych metod leczenia trądziku. Kwas azelainowy wydawany na ereceptę, to Azelex oraz Finacea.
Kwas salicylowy może pomóc w zapobieganiu zatkaniu mieszków włosowych. Badania wykazujące jego skuteczność są ograniczone. Efekty uboczne to przebarwienia skóry i drobne podrażnienia skóry.
Polecany jest na stany zapalne, szczególnie u kobiet z trądzikiem. Efekty uboczne obejmują zaczerwienienie i suchość.
Schemat leczenia, zalecany przez lekarza zależy od: wieku, rodzaju i nasilenia trądziku. Leki miejscowe oraz leki przyjmowane doustnie, często są stosowane łącznie. Równie często miesza się stosowanie leków ogólnodostępnych, z tymi, które specjalista przepisze nam w erecepcie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o zagrożeniach i korzyściach związanych z lekami i innymi metodami leczenia. Zalecane jest również zgłaszanie się na wizyty kontrolne, co trzy do sześciu miesięcy, aż zmiany skórne nie ulegnie poprawie.