logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Konsultacje z kardiologiem online — co robić, by uniknąć nadciśnienia?

Konsultacje z kardiologiem online — co robić, by uniknąć nadciśnienia?

30.09.2024

Wysokie ciśnienie krwi, zwane również nadciśnieniem tętniczym, zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych problemów zdrowotnych. Może ono prowadzić między innymi do chorób serca, udaru mózgu i chorób nerek. Chociaż nie zawsze możesz kontrolować, czy masz wysokie ciśnienie krwi, istnieją nawyki, które możesz rozwinąć, aby zapobiec nadciśnieniu i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych z wysokim ciśnieniem krwi w przyszłości. 

arrow Czynniki zapobiegające nadciśnieniu, które można kontrolować 
arrow Utrzymanie prawidłowej masy ciała
arrow Zrównoważona dieta
arrow Ograniczenie soli
arrow Ćwicz regularnie
arrow Ogranicz alkohol
arrow Radzenie sobie ze stresem
arrow Monitoruj swoje ciśnienie krwi
arrow Czy elektroniczna wizyta z kardiologiem ma sens? 

Czynniki zapobiegające nadciśnieniu, które można kontrolować 

Jeśli chodzi o zapobieganie wysokiemu ciśnieniu krwi, należy skupić się na czynnikach ryzyka, które można zmienić. Nie możemy nic zrobić z naszym wiekiem, ale możemy coś zrobić z naszym stylem życia. Kluczowe może okazać się:

 

Utrzymanie prawidłowej masy ciała

Jeśli chodzi o zapobieganie nadciśnieniu, waga ma kluczowe znaczenie. 

Osoby z nadwagą powinny starać się schudnąć, a osoby o normalnej wadze powinny unikać przybierania na wadze. Jeśli masz nadwagę — lub wskaźnik masy ciała (BMI) 25 lub wyższy — utrata kilogramów może pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu. 
 

Zrównoważona dieta

Spożywanie zdrowej żywności może pomóc utrzymać ciśnienie krwi pod kontrolą. Spożywaj dużo owoców i warzyw oraz ogranicz spożycie tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i cukru. Żywność, którą należy ograniczyć, obejmuje czerwone mięso, sód i słodycze. 

 

Ograniczenie soli

Dla wielu osób dieta niskosodowa może pomóc utrzymać ciśnienie krwi w normie. Możesz ograniczyć całkowite spożycie soli, unikając pakowanej i przetworzonej żywności o wysokiej zawartości sodu i nie dodając soli do posiłków. 

 

Ćwicz regularnie

Ruszaj się, aby zapobiegać nadciśnieniu. Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie. Im więcej ćwiczeń, tym lepiej, ale nawet odrobina ruchu może pomóc kontrolować ciśnienie krwi. 
 

Ogranicz alkohol

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi. 

 

Radzenie sobie ze stresem

Chociaż związek między stresem a ciśnieniem krwi jest nadal badany, wiadomo, że stres przyczynia się do innych ważnych czynników ryzyka nadciśnienia, w tym niezdrowego odżywiania i spożycia alkoholu. 
 

Monitoruj swoje ciśnienie krwi

Upewnij się, że regularnie mierzysz ciśnienie krwi w gabinecie lekarskim lub w domu. Wysokie ciśnienie krwi często występuje bez objawów, więc tylko odczyty ciśnienia krwi powiedzą ci, czy ciśnienie krwi rośnie. Zaleca się sprawdzanie go co najmniej raz na dwa lata, począwszy od 20 roku życia. Jeśli ciśnienie krwi jest wyższe, może być konieczne częstsze badanie.

 

Czy elektroniczna wizyta z kardiologiem ma sens? 

Jak najbardziej tak. Konsultacje z kardiologiem online są świetną opcją jeśli nie chce się spędzić długich godzin w poczekalni przed gabinetem lekarza. Za pośrednictwem elektronicznej wizyty można w szybki sposób omówić ze specjalistą wyniki swoich badań czy dalszy proces leczenia.

Kardiolog bez większego problemu na e-Wizycie może wystawić pacjentowi receptę  na kontynuację leczenia lub skierowanie na badania czy do innego specjalisty.

Telemedycyna w dobie dzisiejszej cyfryzacji, jest kolejnym krokiem naprzód, aby zoptymalizować i przyśpieszyć proces fachowej pomocy oraz porady medycznej pacjentom.

Przyjrzyj się swoim nawykom związanym ze stylem życia i zdecyduj, gdzie możesz wprowadzić zmiany, aby zapobiec nadciśnieniu. Osiągaj małe cele, takie jak podjadanie owoców i warzyw zamiast śmieciowego jedzenia, i kontynuuj praktykowanie tych dobrych nawyków, aż staną się one częścią Twojej codziennej rutyny. Konsultacje z kardiologiem online pomogą ci w razie jakichkolwiek problemów z nadciśnieniem. 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinienem się martwić, czy może to być coś poważnego?
Mam 28 lat i często odczuwam silne kłucie w lewej stronie klatki piersiowej, pod mostkiem. Ból trwa zazwyczaj dwie minuty i jest na tyle intensywny, że utrudnia mi oddychanie. Ataki bólu...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pana lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu w zakresie ew.diagnostyki i leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 839 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 518 opinii
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Problemy z oddychaniem - czy należy jechać na SOR?
Od 6 dni zmagam się z problemami z oddychaniem. Mam ciągle potrzebę brania głębokiego oddechu. Wieczorem i w nocy zaczyna mnie boleć klatka piersiowa. Do lekarza rodzinnego nie mogę się dostać i nie wiem,...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna u lekarza jest jak najbardziej wskazana.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 839 opinii
Umów wizytę
W przypadku nasilenia objawów - wizyta na SOR.
Jak mogę temu zapobiec?
Zawsze miałem idealne ciśnienie, ale od kilku tygodni/miesięcy, kiedy wzrósł stres w pracy, budzę się rano między 3 a 4 z szybkim biciem serca, które utrzymuje się do około 6 rano. Po wstaniu...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza (rodzinny, internista), do którego należy zabrać zapisy pomiarów ciśnienia i tętna. Dodatkowo wskazana konsultacja psychologa, a w razie potrzeby farmakoterapii-psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 839 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 518 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
doctor
Konto usunięte
0 / 0 opinii
zdecydowanie zalecam prowadzenie zapisów ciśnienia przez ok. 1 tydzień i udanie się z nim do lekarza rodzinnego w celu konsultacji, z informacji przekazanych wyniki iż jest przewlekła reakcja na stres, możliwe iż wystarczy zastosować leki wyciszające bez włączenia leków obniżających ciśnienie
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!