Wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie, zostało opisane jako „cichy zabójca”. Przeważnie nie ma objawów. Jednak jeśli masz tę dolegliwość, oznacza to, że wewnątrz Twojego ciała krew płynąca z serca w dół przez tętnice wywiera zbyt dużą siłę na ścianki tętnic. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się więcej informacji o nadciśnieniu.
To dodatkowe (wysokie) ciśnienie prowadzi do rozerwań ścianek tętnic, gdzie gromadzi się tłuszcz i cholesterol. To z kolei prowadzi do powstawania blaszek, które zwężają i blokują naczynia krwionośne, co może prowadzić do udarów, zawałów serca i innych poważnych chorób, a nawet śmierci.
Dlatego też Twój lekarz rodziny powinien sprawdzać ciśnienie krwi podczas kontroli, jeśli masz ryzyko wystąpienia (lub już masz) wysokiego ciśnienia krwi.
Zachowanie prawidłowego ciśnienia krwi jest kluczowe dla zdrowia. To jest to, co nazywamy 'prewencją pierwotną'. Staramy się zapobiec pierwszemu zawałowi serca, pierwszemu udarowi, rozwojowi niewydolności serca i chorobom nerek. Leczenie wysokiego ciśnienia krwi bez znajomości wyników ciśnienia krwi pacjenta to tak, jak leczenie pacjenta z cukrzycą bez monitorowania poziomu cukru we krwi. Kiedy znasz swoje wyniki, ciśnienie krwi jest jednym z najbardziej podatnych na leczenie schorzeń.
Pomiar ciśnienia krwi jest ogólnie prostą procedurą, jeśli masz aparat do pomiaru ciśnienia krwi. Posiada on nadmuchiwany mankiet na ciśnienie krwi, który najpierw musi być nawinięty na ramię — dół mankietu powinien być umieszczony bezpośrednio powyżej zgięcia łokciowego. Po napełnieniu go mankiet zostanie delikatnie napompowany, a na mankiecie zostanie zmierzony poziom ciśnienia krwi. Twój wynik może być uwarunkowany przez to, co jesz lub pijesz przed badaniem, jak siedzisz, a nawet przez to, jak nerwowy jesteś przed badaniem. Koniecznie porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy związane z dokładnością monitorowania ciśnienia krwi w domu.
Stosuj się do następujących wskazówek, aby zapewnić dokładny pomiar:
Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie od dłuższego czasu zbyt wysokie ciśnienie krwi, to warto zgłosić się do kardiologa z tym problemem.W początkowej fazie dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja online na platformie telemedycznej. Podczas niej lekarz prowadzi z Tobą dokładny wywiad, w którym zapytał wszystkie objawy, a ty skonsultujesz z nim swoje wyniki badań. Nie czekaj dłużej i pozwól, aby specjalista rozwiązał wszystkie twoje wątpliwości.
Lekarze od dawna zachęcają wielu pacjentów do samodzielnego monitorowania swojego ciśnienia krwi, choć wielu nadal pozostaje niechętnych. Przykładowo nadciśnienie jest drugą najczęstszą przyczyną przewlekłej niewydolności nerek, a odpowiednia kontrola ciśnienia krwi zmniejsza ryzyko, że choroba nerek przejdzie w niewydolność nerek.