Bielactwo nabyte, to zaburzenie skóry powodujące utratę pigmentacji (utrata koloru skóry) w nieregularnych, plamistych wzorach. To rzadkie zaburzenie, które dotyka tylko około 0,5% do 1% populacji na świecie. Mimo że bielactwo nabyte nie jest ani śmiertelne, ani niebezpieczne dla życia, osoby z nim mogą mieć obniżone poczucie własnej wartości.
Dermatolog, to specjalista, do którego powinniśmy się udać jeśli podejrzewamy wystąpienie u siebie bielactwa nabytego. W dobie usług medycznych świadczonych za pośrednictwem internetu — konsultacje online u dermatologa zyskują coraz bardziej na popularności.
Dermatolog dodatkowo pomaga w podnoszeniu świadomości oraz rozwiewaniu szkodliwych mitów i nieporozumień związanych z tym widocznym zaburzeniem skóry.
MIT: Osoby z bielactwem nabytym rodzą się z plamistą i nierówną skórą, ponieważ ich rodzice są różnych ras.
FAKT: Bielactwo nabyte nie jest związane z pochodzeniem etnicznym rodziców, a większość osób z tym schorzeniem ma równomierną pigmentację skóry od urodzenia. To postępujące schorzenie medyczne zazwyczaj pojawia się jako przebarwione plamy u młodych osób przed 20. rokiem życia, choć może występować także u starszych osób.
MIT: Tylko osoby o ciemnej karnacji cierpią na bielactwo nabyte.
FAKT: Bielactwo nabyte dotyka osoby wszystkich ras równie często; jednak może być bardziej widoczne u osób o ciemnej skórze.
MIT: Bielactwo nabyte jest związane z innymi chorobami skórnymi, takimi jak rak skóry, trąd i albinizm.
FAKT: Bielactwo nabyte, to zupełnie odrębne schorzenie i nie jest związane z rakiem skóry, trądem ani albinizmem. Uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje i niszczy komórki odpowiedzialne za kolor skóry. Choć może być częstsze u osób z historią rodzinną bielactwa, to tak naprawdę może wystąpić u każdego. Przyczyna tego zaburzenia pozostaje nieznana/
MIT: Bielactwo nabyte dotyka tylko widoczną skórę, taką jak twarze i ręce.
FAKT: Białe lub jasne plamy wywołane bielactwo, występują częściej na obszarach wystawionych na słońce, takich jak dłonie, stopy, ramiona, twarz i usta. Jednak te plamy mogą także występować w okolicach pachwin, oczu, pępka, narządów płciowych i okolic odbytu. Podobne plamy mogą także pojawić się na błonach śluzowych (tkanki wyścielające wewnętrzną stronę ust i nosa) oraz siatkówce (wewnętrzna warstwa oka). Włosy rosnące na obszarach dotkniętych bielactwem również mogą zmieniać się na białe. Dla niektórych osób plamy te mogą początkowo być małe, a w miarę postępu choroby mogą zwiększać się pod względem rozmiaru i liczby.
MIT: Bielactwo nabyte pogarsza się w wyniku spożywania określonych kombinacji pokarmów.
FAKT: Tak naprawdę bielactwo nabyte nie jest w żaden sposób wywołane przez wybory żywieniowe.
MIT: Osoby z bielactwem nabytym często cierpią na inne problemy zdrowotne i psychiczne.
FAKT: Ogólnie rzecz biorąc, większość osób z bielactwem, prowadzi całkowicie normalne życie, jednak choroba może być częstsza u osób cierpiących na inne choroby autoimmunologiczne, takie jak:
Osoby z bielactwem nabytym powinny regularnie odwiedzać lekarza, aby monitorować te i inne potencjalne problemy zdrowotne. Konsultacje online u dermatologa są idealną możliwością dla pacjentów, którzy chcą przedyskutować nowe objawy lub dopytać specjalistę o kwestie związane z tym schorzeniem.