logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Kardiolog online — jak radzić sobie z zaburzeniami lipidowymi

Kardiolog online — jak radzić sobie z zaburzeniami lipidowymi

04.10.2024

Jeśli poziom lipidów jest łagodny lub umiarkowanie wysoki, lekarz może zalecić zmianę stylu życia na kilka miesięcy przed rozważeniem zastosowania leków. Czasami sama zmiana stylu życia wystarcza, aby poprawić poziom cholesterolu i trójglicerydów. W innych przypadkach podczas konsultacji z kardiologiem online może on zalecić modyfikację stylu życia jako uzupełnienie terapii medycznej.

arrow Zaleca się następujące strategie w celu poprawy poziomu lipidów:
arrow Odżywiaj się zdrowo
arrow Regularne ćwiczenia
arrow Utrzymanie zdrowej wagi
arrow Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 
arrow Unikaj alkoholu 

Zaleca się następujące strategie w celu poprawy poziomu lipidów:

Odżywiaj się zdrowo

Spożywanie diety ubogiej w tłuszcze nasycone i trans jest kluczem do obniżenia poziomu cholesterolu i trójglicerydów.

Tłuszcze nasycone znajdują się w mięsie, maśle, serze i pełnotłustych produktach mlecznych. Tłuszcze trans są często składnikiem wypieków, krakersów i chipsów. 

Wiele pakowanych produktów zawiera obecnie wykaz zawartości tłuszczów trans, co ułatwia monitorowanie ich spożycia. 

Ograniczenie węglowodanów — zwłaszcza tych zawierających białą mąkę, takich jak makaron i biały ryż — może również pomóc obniżyć poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu.

Unikanie słodkich napojów, takich jak soki owocowe i napoje gazowane, również może pomóc.

Przestrzeganie diety śródziemnomorskiej — która kładzie nacisk na świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze z oliwy z oliwek, orzechów i ryb — może pomóc poprawić poziom lipidów i obniżyć ryzyko sercowo-naczyniowe. 
 

Regularne ćwiczenia

Aktywność fizyczna stymuluje mięśnie, które powodują rozpad trójglicerydów, dzięki czemu organizm może wykorzystać je jako energię, zamiast magazynować je w postaci tłuszczu. Może również podnieść poziom „dobrego” cholesterolu.

Regularne ćwiczenia pomagają również schudnąć, co może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia. 

Kardiolog online podczas e-Wizyty może pomóc w określeniu prostych sposobów na włączenie większej ilości ćwiczeń do codziennej rutyny, takich jak załatwianie spraw na piechotę lub chodzenie po schodach zamiast korzystania z windy. Możesz także rozważyć zapisanie się na siłownię lub zajęcia jogi.

 

Utrzymanie zdrowej wagi

Nadmiar tłuszczu wokół talii uwalnia hormony i białka, które podnoszą poziom cholesterolu LDL, czyli „złego” cholesterolu oraz ciśnienia krwi i ryzyka cukrzycy. Utrata wagi — nawet kilku kilogramów — może pomóc obniżyć poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów. 

Gdy jesz mniej, wchłaniasz mniej tłuszczu i cholesterolu z pożywienia i zmniejszasz zapasy tłuszczu w organizmie. 
 

Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3 

Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3, wyspecjalizowanego rodzaju wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, może obniżyć poziom trójglicerydów. Substancje te znajdują się w tłustych rybach, takich jak łosoś.

Zaleca się spożywanie dwóch porcji tłustych ryb tygodniowo w ramach diety zdrowej dla serca. Niektórym osobom lekarze mogą zalecić przyjmowanie suplementów oleju rybnego w celu obniżenia poziomu trójglicerydów. Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek suplementu należy skonsultować się z lekarzem. 
 

Unikaj alkoholu 

U niektórych osób umiarkowane spożycie alkoholu może podnieść poziom „dobrego” cholesterolu HDL, ale jego wpływ na ogólny stan zdrowia jest niejasny. U innych może zwiększać poziom trójglicerydów i wywoływać zapalenie trzustki. W zależności od diagnozy lekarz może zalecić unikanie lub ograniczenie spożycia alkoholu.

W przypadku zaburzeń lipidowych zmiana stylu życia może okazać się konieczna.  Oczywiście bardzo ważną rolę odgrywa tutaj farmakoterapia oraz bycie w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym leczenie. Przy tego typu chorobach, idealną opcją są e-Wizyty, na których można połączyć się z kardiologiem online by omówić swój przypadek.

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Problemy z oddychaniem - czy należy jechać na SOR?
Od 6 dni zmagam się z problemami z oddychaniem. Mam ciągle potrzebę brania głębokiego oddechu. Wieczorem i w nocy zaczyna mnie boleć klatka piersiowa. Do lekarza rodzinnego nie mogę się dostać i nie wiem,...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna u lekarza jest jak najbardziej wskazana.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 814 opinii
Umów wizytę
W przypadku nasilenia objawów - wizyta na SOR.
Czy powinienem się martwić, czy może to być coś poważnego?
Mam 28 lat i często odczuwam silne kłucie w lewej stronie klatki piersiowej, pod mostkiem. Ból trwa zazwyczaj dwie minuty i jest na tyle intensywny, że utrudnia mi oddychanie. Ataki bólu...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pana lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu w zakresie ew.diagnostyki i leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 814 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 518 opinii
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
doctor
Konto usunięte
0 / 0 opinii
zalecam konsultację u internisty, objawy wskazują na ataki arytmii
doctor
Konto usunięte
0 / 0 opinii
pilna konsultacja lekarza rodzinnego
Jak mogę temu zapobiec?
Zawsze miałem idealne ciśnienie, ale od kilku tygodni/miesięcy, kiedy wzrósł stres w pracy, budzę się rano między 3 a 4 z szybkim biciem serca, które utrzymuje się do około 6 rano. Po wstaniu...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza (rodzinny, internista), do którego należy zabrać zapisy pomiarów ciśnienia i tętna. Dodatkowo wskazana konsultacja psychologa, a w razie potrzeby farmakoterapii-psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 814 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 518 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
doctor
Konto usunięte
0 / 0 opinii
zdecydowanie zalecam prowadzenie zapisów ciśnienia przez ok. 1 tydzień i udanie się z nim do lekarza rodzinnego w celu konsultacji, z informacji przekazanych wyniki iż jest przewlekła reakcja na stres, możliwe iż wystarczy zastosować leki wyciszające bez włączenia leków obniżających ciśnienie
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!