logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Jak skutecznie kontrolować ciśnienie krwi: przyczyny, zapobieganie i leczenie

Jak skutecznie kontrolować ciśnienie krwi: przyczyny, zapobieganie i leczenie

05.11.2024

Ciśnienie krwi ma normalne wahania w ciągu dnia - spada, gdy jesteś zrelaksowany lub śpisz, a naturalnie wzrasta gdy jesteś pod wpływem stresu, podekscytowany lub ćwiczysz. Jednak gdy spoczynkowe ciśnienie krwi wzrasta zbyt wysoko, powinno to dać pacjnetowi znak do udania się do lekarza. Na nadciśnie choruje wiele ludzi, a tabletki na nadciśnienie na receptę, są tylko jednym z wszystkich elementów, które trzeba przestrzegać podczas tej choroby. 

arrow Przyczyny i czynniki ryzyka
arrow Zapobieganie
arrow Zrzuć trochę wagi
arrow Ogranicz alkohol
arrow Dodaj do swojej rutyny więcej ruchu
arrow Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią dietę
arrow Rzuć palenie
arrow Staraj się ograniczyć stres

Przyczyny i czynniki ryzyka

Możesz być narażony na zwiększone ryzyko wystąpienie nadciśnienia krwi, jeśli: 

  • Palisz,
  • Masz nadwagę,
  • Stosujesz dietę ubogą w produkty i błonnik i/lub bogatą w tłuszcze i sól, 
  • Pijesz alkohol w nadmiarze,
  • Żyjesz w chronicznym stresie,
  • Nie podejmujesz dużej aktywności fizycznej. 

 

Zapobieganie

Zdrowy styl życia stanowi silną ochronę przed wysokim ciśnieniem krwi i jego szkodliwymi skutkami. Tabletki na nadciśnienie na receptę, to nie jedyne aspekty o których pacjenci powinni pamiętać. Poniższe kroki mogą obniżyć ryzyko - a także pomóc polepszyć wyniki, jeśli u danej osoby występuje już stan przednadciśnieniowy lub nadciśnienie.

 

Zrzuć trochę wagi

Nadwaga - a zwłaszcza nadmiar tłuszczu zgromadzonego w jamie brzusznej - może podnieść ciśnienie krwi poprzez zwiększenie objętości krwi i zmianę równowagi hormonów regulujących ciśnienie. 

 

Ogranicz alkohol

Umiarkowane spożycie alkoholu nie jest niczym złym. Niewielka ilość alkoholu może rozluźnić tętnice, zbyt duża ilość wydaje się mieć odwrotny skutek.

 

Dodaj do swojej rutyny więcej ruchu

Ćwiczenia i inne rodzaje aktywności fizycznej pomagają utrzymać elastyczność tętnic, a także zmniejszają aktywność współczulnego układu nerwowego, który może zacieśniać naczynia krwionośne i podnosić ciśnienie krwi. 

 

Dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią dietę

Minerały wapnia, magnezu i potasu (znajdujące się w niskotłuszczowych i beztłuszczowych produktach mlecznych, takich jak mleko i jogurt, a także w produktach i suszonej fasoli) pomagają organizmowi regulować ciśnienie krwi. Zbyt mała ich ilość może podnieść ciśnienie krwi. Podobnie jak duże ilości sodu - znajdujące się w wielu przetworzonych produktach spożywczych - powodując zatrzymywanie wody w organizmie (co zwiększa objętość krwi), a nawet zwężając małe naczynia krwionośne. Tłuszcze nasycone (znajdujące się w mięsie, serze, maśle, pełnotłustych produktach mlecznych i wielu przetworzonych produktach spożywczych) również mogą podnosić ciśnienie krwi.

 

Rzuć palenie

Palenie uszkadza tętnice i zwiększa ryzyko chorób serca. Podczas palenia papierosów substancje chemiczne zawarte w wyrobach tytoniowych również podnoszą ciśnienie krwi.


Staraj się ograniczyć stres

Nie jest jasne, czy terapie umysł-ciało mają trwały wpływ na ciśnienie krwi lub zmniejszają ryzyko, ale wiadomo, że reakcja organizmu na stres uwalnia hormony, które tymczasowo podnoszą ciśnienie krwi. Regularne praktykowanie technik łagodzących stres, takich jak ćwiczenia oddechowe, progresywna relaksacja i ćwiczenia fitness, poprawia samopoczucie i ułatwia wprowadzanie innych zdrowych zmian. 

Nadciśnienie może podwoić ryzyko zawału serca, czterokrotnie zwiększyć ryzyko udaru mózgu, zwiększyć ryzyko niewydolności serca, utraty wzroku, problemów z nerkami, demencji i problemów z krążeniem. Odpowienio dobrane leczenie jest tutaj kluczowe. Udaj się do lekarza po właściwe tabletki na nadciśnienie na receptę. Przedłużenia recepty możesz dokonać zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarskim, jak i na e-Wizycie na platformie telemedycznej. 
 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinienem się martwić, czy może to być coś poważnego?
Mam 28 lat i często odczuwam silne kłucie w lewej stronie klatki piersiowej, pod mostkiem. Ból trwa zazwyczaj dwie minuty i jest na tyle intensywny, że utrudnia mi oddychanie. Ataki bólu...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pana lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu w zakresie ew.diagnostyki i leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 814 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 518 opinii
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Problemy z oddychaniem - czy należy jechać na SOR?
Od 6 dni zmagam się z problemami z oddychaniem. Mam ciągle potrzebę brania głębokiego oddechu. Wieczorem i w nocy zaczyna mnie boleć klatka piersiowa. Do lekarza rodzinnego nie mogę się dostać i nie wiem,...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna u lekarza jest jak najbardziej wskazana.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 814 opinii
Umów wizytę
W przypadku nasilenia objawów - wizyta na SOR.
Proszę o pomoc i porady dotyczące dalszego postępowania.
Mam 37 lat i od kilku lat cierpię na okropne bóle głowy, które nasilają się zimą. Regularnie przyjmuję leki na nadciśnienie. Moje ciśnienie wynosi około 140-160/80. Często odczuwam ucisk...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Poza stałą opieką i kontrolą lek.rodzinnego, neurologa i kardiologa wskazana konsultacja laryngologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 814 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 518 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna i modyfikacja leczenia
Jak mogę temu zapobiec?
Zawsze miałem idealne ciśnienie, ale od kilku tygodni/miesięcy, kiedy wzrósł stres w pracy, budzę się rano między 3 a 4 z szybkim biciem serca, które utrzymuje się do około 6 rano. Po wstaniu...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza (rodzinny, internista), do którego należy zabrać zapisy pomiarów ciśnienia i tętna. Dodatkowo wskazana konsultacja psychologa, a w razie potrzeby farmakoterapii-psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 814 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 518 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
doctor
Konto usunięte
0 / 0 opinii
zdecydowanie zalecam prowadzenie zapisów ciśnienia przez ok. 1 tydzień i udanie się z nim do lekarza rodzinnego w celu konsultacji, z informacji przekazanych wyniki iż jest przewlekła reakcja na stres, możliwe iż wystarczy zastosować leki wyciszające bez włączenia leków obniżających ciśnienie
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!