Jeśli kiedykolwiek zmagałeś się z zaparciami lub luźnymi stolcami, wiesz, jak bardzo problemy z jelitami mogą wpływać na jakość Twojego życia. Wiele osób zmaga się ze zdrowiem jelit przez lata, zanim zacznie szukać leczenia, ponieważ objawy mogą być trudne lub krępujące, aby o nich mówić. Problemy z jelitami są jednak dość powszechne.
Niektóre osoby samodzielnie radzą sobie z objawami za pomocą leków dostępnych bez recepty lub mogą otrzymać skierowanie do gastroenterologa lub gastrologa. Dodatkowo możesz skorzystać z e-Wizyty na platformie telemedycznej, aby skonsultować swój przypadek. Lekarz online jest dla Ciebie dostępny 7 dni w tygodniu.
Fizjoterapeuci odgrywają kluczową rolę w leczeniu problemów z jelitami ze względu na ich unikalne doświadczenie w ocenie mięśni miednicy i brzucha, które wpływają na ruchy jelit. Fizjoterapeuta oceni również nawyki i czynniki stylu życia, które mają wpływ na zdrowie jelit.
Oto kilka prostych wskazówek dotyczących stylu życia, które mogą pomóc osiągnąć lepsze zdrowie jelit:
Być może kiedyś czułeś sygnał, aby pójść do łazienki, ale okoliczności zewnętrzne, takie jak dyskomfort w publicznych toaletach lub brak czasu, uniemożliwiły ci słuchanie tych sygnałów. Z biegiem czasu może to prowadzić do utraty chęci lub uczucia pójścia do łazienki, gdy zajdzie taka potrzeba.
Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że ciągle wracasz do łazienki, aby spróbować się wypróżnić lub że wypróżnienia zajmują zbyt dużo czasu? Czy wysilasz się i naciskasz tylko po to, by oddać bardzo mało stolca? W obu przypadkach możesz odnieść korzyści z ukształtowania bardziej regularnych i przewidywalnych nawyków jelitowych. Oznacza to znalezienie najlepszej pory dnia, aby usiąść i zrelaksować się w toalecie. Pomocne może okazać się wypróżnienie 30 minut do godziny po jedzeniu.
Naszym instynktem jest często napinanie się, gdy odczuwamy zaparcia. Podczas gdy pewne ciśnienie w jamie brzusznej jest często potrzebne do wypróżnienia, wysiłek może spowodować zaciśnięcie lub ściśnięcie mięśni wokół odbytu, utrudniając wypuszczenie stolca. Przypomina to ściskanie tubki pasty do zębów tak mocno, jak to tylko możliwe, ale z zamkniętą nakrętką.
Zamiast tego niektórzy ludzie uważają, że pomocne jest wzięcie wdechu do brzucha i wydychanie powietrza ustami, tak jakby nadmuchiwali balon. Technika ta może pomóc mięśniom wokół odbytu (mięśniom dna miednicy) pozostać rozluźnionymi, podczas gdy brzuch wywiera delikatny nacisk w dół, aby pomóc wypchnąć stolec. Może to wymagać więcej praktyki lub wskazówek, w czym pomocna może być ocena przeprowadzona przez fizjoterapeutę.
Zanim wynaleziono toalety, ludzie kucali, aby wypróżnić się — wynika to z faktu, że uniesienie kolan powyżej bioder pomaga rozluźnić mięśnie otaczające odbytnicę i odbyt, umożliwiając łatwiejsze oddawanie stolca.
Możesz to powtórzyć, używając stołka pod stopami, aby podnieść kolana powyżej bioder podczas siedzenia w toalecie. Niezależnie od tego, czy jest to stołek w domu, czy stołek specjalnie stworzony do chodzenia do łazienki, jest to często skuteczne rozwiązanie ułatwiające wypróżnianie.
Powyższe wskazówki są doskonałym miejscem do rozpoczęcia podróży w kierunku lepszego zdrowia jelit, ale może być konieczna dokładniejsza ocena specjalisty. Lekarz online pomoże ci jeśli doświadczyłeś niedawnej zmiany w wypróżnianiu, masz krew w stolcu lub masz niewyjaśniony ból brzucha. Pomocne może być również skonsultowanie się z fizjoterapeutą.