logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Kiedy i jak obniżyć puls?
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Zdrowie
|
Kiedy i jak obniżyć puls?

Kiedy i jak obniżyć puls?

25.06.2020

Wysoki puls najczęściej pojawia się w związku z wysiłkiem fizycznym oraz z powodu intensywnych emocji, w tym m.in. strachu. Wielokrotnie zdarza się też, że doprowadzają do niego zaburzenia pracy mięśnia sercowego, choć oczywiście nie zawsze podwyższony puls jednoznacznie wskazuje na chorobę. Jak obniżyć tętno oraz jakie są normy pulsu w różnych grupach wiekowych?

Spis treści
arrow Tętno prawidłowe u człowieka
arrow Wysoki puls w ciąży
arrow Przyczyny wysokiego pulsu w spoczynku
arrow Niskie ciśnienie oraz wysoki puls
arrow Sposoby na obniżenie tętna

Tętno prawidłowe u człowieka

 

Norma pulsu to ruchome pojęcie, różni się bowiem ona w zależności od wieku danej osoby. Poza metryką wpływ na tętno ma także ogólna kondycja fizyczna oraz moment, gdy puls jest liczony. Właśnie dlatego trzeba robić to w spoczynku oraz przy miarowym, spokojnym oddechu.

 

Normy pulsu w poszczególnych grupach wiekowych to:

 

  • u noworodków – 130 uderzeń na minutę,
  • u małych dzieci – 100 uderzeń na minutę,
  • u nastolatków – około 85 uderzeń na minutę,
  • u dorosłych – od 65 do 90 uderzeń na minutę,
  • u osób starszych – od 55 do 60 uderzeń na minutę.

 

Wysoki puls w ciąży

 

Wysoki puls w spoczynku będzie też wyższy u kobiet w ciąży. Z czego to wynika? Przede wszystkim z objętości krążącej w krwiobiegu krwi, która musi dostarczać składniki odżywcze również do płodu. Sprawia to, że tętno w ciąży jest wyższe i wynosi od 80 do 90 uderzeń w ciągu minuty.

 

Kiedy jednak jest ono ponad normę? Wysoki puls w ciąży rozpoznawany jest wtedy, gdy przekracza wartość 90 uderzeń na minutę. Jeśli więc kobieta często doświadcza takiego problemu, powinna skorzystać z pomocy ginekologa online. Oczywiście dodatkowy stres jest niepotrzebny, gdyż w zdecydowanej większości przypadków jest to zupełnie niegroźne.

 

Lekarz zaleci więc kobietom z wysokim pulsem w ciąży więcej spokoju i relaksu, odpowiednie nawadnianie organizmu, a także zadbanie o jak najwięcej czasu dla siebie, na tak ważny w tym okresie odpoczynek.

 

Przyczyny wysokiego pulsu w spoczynku

 

Zbyt wysoki puls najczęściej jest wynikiem stresu lub aktywności fizycznej, może być jednak oczywiście spowodowany także innymi dolegliwościami. Często jest to przypadłość zwana tachykardią, która wynika z zaburzeń rytmu serca i jest nazywana częstoskurczem.

 

Również nie można jej ignorować, gdyż może być spowodowana zawałem serca, chorobą niedokrwienną czy wadami zastawkowymi. Właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska, którą pacjenci umawiają również online za pośrednictwem haloDoctor.

 

Jakie jeszcze są przyczyny podwyższonego pulsu? Bardzo często są to zaburzenia gospodarki elektrolitowej, gdy brakuje potasu albo magnezu. Przyczyną może być także anemia, która zazwyczaj dotyka kobiet w wieku rozrodczym w związku z utratą krwi podczas miesiączki.

 

Pacjenci nie powinni ignorować też stresu, gdyż także on prowadzi do zbyt wysokiego pulsu. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry, który wskaże, jak radzić sobie ze stresem, by nie szkodził on zdrowiu całego organizmu.

 

Wysoki puls w spoczynku może być ponadto spowodowany chorobami współistniejącymi i poza chorobami układu krążenia są to również nadczynność tarczycy oraz cukrzyca. Wówczas niezbędne jest odpowiednie leczenie celujące bezpośrednio w przyczynę problemu.

 

Niskie ciśnienie oraz wysoki puls

 

Ciśnienie i tętno są powiązanymi parametrami, dlatego jeśli pierwszy jest niski i dodatkowo towarzyszy mu zbyt wysoki puls, może wynikać to choćby z odwodnienia organizmu.

 

Zdarza się również, że symptomy te wskazują na poważne dolegliwości serca, w tym również zawał, który wymaga uzyskania jak najszybszej pomocy medycznej. Niskie ciśnienie oraz podwyższony puls pojawiają się też u chorych na tarczycę czy w związku ze stosowaniem niektórych leków, zwłaszcza tych na receptę. W takiej sytuacji również warto zgłosić się do lekarza oraz poinformować go o przyjmowanych medykamentach.

 

Skutki wysokiego pulsu

 

Wysoki puls spowodowany aktywnością fizyczną oczywiście nie jest niebezpieczny. Jeśli jednak towarzyszy przewlekłemu stresowi, wówczas zwiększa się podatność również na inne choroby.

 

Oczywiście wysoki puls będzie niebezpieczny wtedy, gdy stoją za nim poważne dolegliwości zdrowotne, zwłaszcza serca. Właśnie dlatego nie wolno go ignorować i trzeba jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarskiej, również online.

 

Sposoby na obniżenie tętna

 

Okazjonalnie podwyższony puls można próbować obniżyć naturalnymi sposobami. Podstawą jest nawodnienie organizmu oraz przywrócenie spokojnego, miarowego oddechu. Pomóc mogą również techniki relaksacyjne, w tym przede wszystkim medytacja, a także spacer na łonie natury. Wiele osób korzysta ponadto z dobrodziejstw spokojnej muzyki klasycznej, która także może pomóc obniżyć tętno.

 

Tętno prawidłowe jest oznaką zdrowia, dlatego okresowo warto je kontrolować i zestawiać z normą pulsu dla swojej grupy wiekowej. Jeśli jednak wysoki puls pojawia się bardzo często i bez konkretnej przyczyny, trzeba skonsultować się z lekarzem, który wskaże, co należy w takiej sytuacji robić.

 


 

Chcesz skonsultować swoje problemy z ciśnieniem lub pulsem? Wybierz z lekarzy dostępnych na tej stronie i umów poradę online. 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Średnia ocena artykułu: 4,7 / 5
star star star star star
Średnia ocena artykułu: 4,7 / 5

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jak wysoki puls jest niebezpieczny?

Gdy wartości tętna przekraczają 100 uderzeń na minutę, wtedy mówimy o tachykardii. Jednorazowo lub w uzasadnionych sytuacjach np. stres, lub wysiłek fizyczny, może zdarzyć się, że puls wzrośnie i nie ma w tym żadnych podstaw do niepokoju. Jednak stałe i nawracające epizody zbyt wysokiej wartości mogą być przyczyną zawału serca mięśniowego.
 

Jak skutecznie oraz długoterminowo obniżyć tętno?

Warto zacząć od spróbowania metod oddychania. Wystarczy wziąć kilka spokojnych, głębokich wdechów na świeżym powietrzu. Kolejnym prostym sposobem jest wypicie szklanki chłodnej wody. Jeżeli osoby narażone na wysokie tętno palą papierosy, to powinny zrezygnować z tej używki.
Pomocne w tym przypadku będą również wszystkie techniki relaksacyjne – joga, rozciąganie lub medytacja. Niektórzy pacjenci decydują się również na akupresurę, czyli uciskania konkretnych punktów na ciele, począwszy od skroni i nasady nosa. 
 

Czy warto suplementować jakieś witaminy, jeśli borykamy się z wysokim pulsem?

Istnieją witaminy, które w dużej mierze wpływają na pracę układu nerwowego i mięśniowego, w tym działanie serca. Jakie witaminy możemy do nich zaliczyć? Witaminy z grupy B, a w szczególności: tiamina (B1), kwas foliowy, pirydoksyna (B6), kobalamina (B12). 
Zapotrzebowanie na nie jest bardzo zróżnicowane i zależy wielu czynników, takich jak: dieta, stosowania leków (np. antykoncepcyjnych), stanu fizjologicznego (np. podczas ciąży), czy wykonywanej pracy. 
 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!