Opryszczka powstaje w wyniku zakażenia wirusem opryszczki pospolitej (HSV). Powoduje owrzodzenia lub pęcherze w ustach, na narządach płciowych lub wokół nich, a także inne objawy. Jesteś ciekaw, jak wyglądają jej objawy, jak często ona występuje oraz kiedy warto zgłosić się do specjalisty? Przeczytaj do końca, żeby dowiedzieć się więcej szczegółów.
Opryszczka narządów płciowych to częsta choroba przenoszona drogą płciową (STI), która rozwija się rocznie u wielu osób. Jednak osoba z nią może nie mieć żadnych objawów lub mieć tylko łagodne. Większość osób może nawet nie zdawać sobie sprawy, że ją ma. Około 87,4% osób w wieku od 14 do 49 lat, które mają opryszczkę narządów płciowych, nie otrzymuje diagnozy klinicznej.
Charakterystycznymi objawami opryszczki narządów płciowych są małe pęcherzykowate zmiany w okolicy narządów płciowych lub odbytu. Pęcherzyki wypełnione płynem pękają, a następnie przekształcają się w małe, bolesne owrzodzenia, które mogą utrzymywać się przez dwa do czterech tygodni po ich pęknięciu.
Czasami, zwłaszcza podczas pierwszego wystąpienia opryszczki narządów płciowych, ludzie mogą mieć dodatkowe objawy, które wpływają na całe ciało, takie jak:
Po pierwszym wystąpieniu opryszczki narządów płciowych istnieje prawdopodobieństwo kolejnych epizodów, ponieważ opryszczka nigdy całkowicie nie ustępuje. Późniejsze epizody opryszczki są zazwyczaj łagodniejsze niż pierwszy.
Opryszczka narządów płciowych jest głównie spowodowana wirusem HSV-2, ale może również być spowodowana wirusem HSV-1.
Zakażenie HSV-2 jest zazwyczaj przenoszone tylko przez kontakt narządów płciowych z osobą, która ma zakażenie narządów płciowych HSV-2. Wirus opryszczki narządów płciowych nie może się rozprzestrzeniać przez kontakt z przedmiotami, takimi jak toalety, klamki drzwiowe czy ręczniki.
Duża część dorosłych ma opryszczkę wargową. Opryszczka wargowa jest głównie spowodowana wirusem HSV-1, choć istnieje również możliwość zakażenia wirusem HSV-2 w okolicach jamy ustnej.
Osoba z wystąpieniem opryszczki wargowej może najpierw odczuwać swędzenie, pieczenie lub mrowienie w okolicy jamy ustnej, warg lub języka. Później mogą pojawić się zimne owrzodzenia lub małe pęcherzyki na tych obszarach, lub gdziekolwiek na skórze.
Okres występowania opryszczki wargowej to zazwyczaj cztery do sześciu dni po pojawieniu się tych zimnych owrzodzeń. Okresy wystąpienia opryszczki wargowej mogą być krótsze.
Jeżeli nie jesteś pewien czy posiadasz opryszczkę — zawsze jako pierwszą formę kontaktu z lekarzem możesz wybrać konsultację online na platformie telemedycznej. Rozmowę z lekarzem możesz odbyć bez wychodzenia z domu, a jeżeli twoje objawy się potwierdzą, lekarz skieruje cię do gabinetu stacjonarnego. Pamiętaj o tym, że w początkowej fazie choroby opryszczka może być bardzo trudna do wykrycia przez samego siebie — dlatego fachowa porada lekarska może okazać się dużym ułatwieniem w łagodnym przebiegu tej choroby.
Osoba zarażona może nie mieć objawów nawet jeśli ma opryszczkę, dlatego może być trudno określić, kiedy należy udać się do lekarza w celu diagnozy i leczenia. Pamiętaj jednak o tym, że wkrótce po pierwszym wystąpieniu opryszczki, objawy mogą nawracać częściej. Z czasem epizody mogą występować rzadziej, a objawy zazwyczaj stają się mniej nasilone. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące twojego stanu zdrowia — skontaktuj się z dermatologiem.