Zaleca, aby osoba, która zauważy owrzodzenia na lub wokół narządów płciowych, jak najszybciej skonsultowała się z profesjonalistą medycznym. Tyczy się to również wystąpienia opryszki w okolicach ust. Choroba ta nie utrudnia życia pacjentom w znaczny sposób, jednak w wielu przypadkach powoduje dyskomfort. Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się więcej o opryszczce.
Jak wyglądają objawy opryszczki?
Objawy opryszczki wargowej:
Objawy opryszczki narządów płciowych:
Leczenie
Leki
Czy podczas wystąpienia opryszczki warto skonsultować się z lekarzem?
Jak wyglądają objawy opryszczki?
Osoby, które rozwijają objawy opryszczki, mogą najpierw odczuwać mrowienie, swędzenie lub pieczenie, a następnie zauważać owrzodzenia lub pęcherzyki w okolicy jamy ustnej, lub narządów płciowych. Objawy te zazwyczaj rozwijają się 2–20 dni po ekspozycji na wirusa.
Objawy opryszczki wargowej:
Opryszczka wargowa powoduje pojawienie się owrzodzeń, nazywanych czasem owrzodzeniami gorączkowymi lub zimnymi owrzodzeniami, w okolicy warg i jamy ustnej. Czasami te owrzodzenia mogą pojawić się w innych miejscach na twarzy lub języku, a rzadziej na innych obszarach skóry. Owrzodzenia zazwyczaj utrzymują się przez 2–3 tygodnie, zanim się zagoją.
Objawy opryszczki narządów płciowych:
Te owrzodzenia zazwyczaj pojawiają się na penisie, wokół lub wewnątrz pochwy, na pośladkach lub odbycie, choć mogą pojawić się także na innych obszarach skóry. Opryszczka może również powodować ból podczas oddawania moczu i zmiany w wydzielaniu pochwowym. Po raz pierwszy, gdy osoba rozwija owrzodzenia, mogą utrzymywać się przez 2–6 tygodni, zanim się zagoją.
Leczenie
Istnieje kilka opcji leczenia zarówno opryszczki wargowej, jak i opryszczki narządów płciowych. Jednym z nich są domowe środki zaradcze:
Osoby nie powinny próbować leczyć opryszczki domowymi sposobami bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Obecnie nie ma dowodów naukowych na skuteczność domowych środków zaradczych w leczeniu objawów opryszczki. Jednak poniższe środki mogą pomóc niektórym osobom złagodzić dyskomfort związany z objawami opryszczki:
- Zażywanie leków przeciwbólowych,
- Kąpiele w lekko osolonej wodzie lub moczenie w ciepłej kąpieli siedzącej,
- Nakładanie żelu aloesowego na owrzodzenia,
- Nakładanie wazeliny na dotknięte obszary,
- Noszenie luźnej odzieży, aby uniknąć podrażnienia,
- Powstrzymanie się od aktywności seksualnej, nawet przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych, do momentu ustąpienia objawów,
- Nakładanie kremu lub balsamu na cewkę moczową przed oddawaniem moczu,
- Niektórzy ludzie stosują okłady lodowe, ale nigdy nie powinno się nakładać lodu bezpośrednio na skórę — zawsze owijaj go w tkaninę.
Leki
Żaden lek nie jest w stanie pozbyć się wirusa opryszczki. Niemniej jednak lekarz może przepisać lek przeciwwirusowy, aby zapobiec namnażaniu się wirusa. Tymczasem dostępne bez recepty leki na opryszczkę, często w postaci kremów, mogą pomóc w zarządzaniu mrowieniem, swędzeniem i bólem. Aby znacząco skrócić czas trwania wystąpienia, rozpocznij leczenie w ciągu 24 godzin od pierwszych objawów. Jeśli osoba stosuje lek przeciwwirusowy, objawy mogą ustąpić 1–2 dni szybciej niż w przypadku braku leczenia. Lekarstwa mogą również zmniejszyć nasilenie objawów.
Czy podczas wystąpienia opryszczki warto skonsultować się z lekarzem?
Jeżeli opryszczka występuje u Ciebie pierwszy raz i nie do końca wiesz, jak sobie z nią poradzić, zawsze warto skontaktować się z lekarzem. W pierwszej kolejności można zrobić to na platformie telemedycznej podczas e-Wizyty. Jest ona świetnym rozwiązaniem, gdyż w ciągu kilkunastu minut lekarz może rozwiać wszystkie wątpliwości oraz dać poradę dotyczące leczenia i zapobiegania opryszczce. Jeśli jednak stwierdzi, że zachodzi konieczność wykonania badania lub oceny w gabinecie — warto udać się na wizytę stacjonarną.
Warto mieć na uwadze to, że opryszczka nie ustępuje. Nie ma leczenia, które mogłoby całkowicie usunąć wirusa opryszczki z organizmu pacjenta. Jednak leki na receptę mogą sprawić, że epizody jej występowania będą krótsze i mniej dotkliwe. Z kolei produkty dostępne bez recepty mogą złagodzić objawy. Skonsultuj się z lekarzem, aby opracować ścieżkę leczenia idealną dla Ciebie.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Czy powinienem się martwić, czy może to być coś poważnego?
Mam 28 lat i często odczuwam silne kłucie w lewej stronie klatki piersiowej, pod mostkiem. Ból trwa zazwyczaj dwie minuty i jest na tyle intensywny, że utrudnia mi oddychanie. Ataki bólu...
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pana lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu w zakresie ew.diagnostyki i leczenia.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Czy leki na receptę na HPV, może wypisać lekarz rodzinny, czy musi być to dermatolog, czy proktolog?
Prawdopodobnie mam HPV, czyli Kłykciny Kończyste w okolicach odbytu.
Leczenie wdraża lekarz stawiający rozpoznanie.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
wymagana jest wizyta stacjonarna ktora ma na celu ustalenie leczenia
Z czego może wynikać mój problem z rękami?
Mam problem z rękami, a nigdy nie miałam takich problemów. Ręce swędzą, pieką, pękają i mam czerwone suche plamy.
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza-np. Lek. Rodzinny bądź konsultacja dermatologiczna-żeby ustalić przyczynę dolegliwości i wdrożyć odpowiednie leczenie musi być zebrany dokładny wywiad medyczny i przeprowadzone badanie fizykalne.
Jeśli problem będzie się utrzymywał mimo postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza, warto spróbować leczenia homeopatycznego. Można poszukać homeopaty w miejscu zamieszkania lub skorzystać z wizyty on-line.
Proszę o poradę, co stosować na odparzenie pomiędzy pośladkami?
Od tyg mam bardzo mocne odparzenie pomiędzy pośladkami. Bardzo swędzi, piecze i czuje dyskomfort.
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza (lekarz rodzinny, dermatolog). Do czasu wizyty u lekarza można wspomóc się preparatami dostępnymi w aptece bez recepty, które pomoże dobrać farmaceuta.
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
zalecam wizytę stacjonarną z lekarzem rodzinnym.
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego/dermatologa.
Czy może to wskazywać na coś poważnego?
Od kilkunastu lat mam pieprzyk na lewej ręce. Przez ostatnie kilka lat rozrastał się, a niedawno zaczął mnie bardzo boleć.
Niezbędna wizyta u dermatologa w warunkach stacjonarnych.
Wizyta stacjonarna u dermatologa + badanie dermatoskopowe
Wskazana ocena znamion w badaniu dermatoskopowym na wizycie u dermatologa.
Proszę zgłosić się stacjonarnie do dermatologa w celu oceny dermatoskopowej zmiany. Wzrost, zmiana zabarwienia, świąd, czy krwawienie w obrębie zmian barwnikowych powinny być zawsze skontrolowane w dermatoskopii u dermatologa.
Jakie mogą być przyczyny ich powstawania i do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Od pewnego czasu regularnie pojawiają mi się afty, które leczę różnymi preparatami z apteki.
Zalecana konsultacja lekarska celem przepisania leków na receptę.
Afty, zwłaszcza o charakterze nawracającym, mogą być objawem różnych schorzeń ogólnoustrojowych, wskazana więc - poza kontrolą stomatologiczną - kontrolna wizyta u lekarza, aby mógł po badaniu fizykalnym zlecić odpowiednie badania kontrolne.
Czy może to być jakaś alergia?
Na skórze moich nóg, dolnej części pleców, dekoltu oraz ramion pojawiają się białe krostki, które da się wycisnąć. Zauważyłem, że po wysiłku fizycznym pojawia się ich więcej....
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Wskazana konsultacja dermatologiczna w warunkach stacjonarnych.