logo
menu
stars 4,8/5

Zaburzenia zachowania

Zaburzenia zachowania wpływają na sposób myślenia, emocji i interakcji z innymi ludźmi.

 

Zaburzenia zachowania mogą prowadzić do trudności w relacjach społecznych, w pracy, w szkole i w innych aspektach codziennego życia, a także mogą wiązać się z innymi problemami zdrowotnymi.

ONLINE
W GABINECIE
Lekarz pierwszego kontaktu

Rozpoznawanie i leczenie
zaburzeń zachowania

pomoc psychologa lub psychiatry dziecięcego

 

Do głównych objawów zaburzeń zachowania z którymi rodzice wraz z dziećmi zazwyczaj zgłaszają się do gabinetów lekarskich są problemy z koncentracją, impulsywność, a także zachowania aspołeczne. Do tych ostatnich zalicza się m.in. zachowania agresywne, zaniedbywanie obowiązków oraz skłonność do łamania zasad społecznych.


Aby zdiagnozować zaburzenia zachowania u dziecka, niezbędny jest dokładny wywiad z rodzicami, a także wnikliwa obserwacja małoletniego. Po rozpoznaniu ważne jest również szybkie  wdrożenie leczenia, aby zapobiec pogłębianiu się problemów. Wczesne 
wdrożenie planu leczenia jest jednak skuteczne tylko wtedy, gdy jest kompleksowe i obejmuje również terapię rodziny.

Jak można otrzymać e-Receptę i L4?

dots dots
Umów konsultację
Umów konsultację wybierając
lekarza i dogodny termin
dots
Wypełnij formularz
wypełnij formularz
i opłać poradę w wybranej
formie (online lub w gabinecie)
dots
Stan
omów swój stan
z lekarzem
dots
SMS
e-Receptę otrzymasz po
zakończeniu porady
(mailem lub SMS-em)
dots
e-Zwolnienie
e-Zwolnienie zostanie
przesłane do Twojego
pracodawcy elektronicznie

Co można skonsultować podczas wizyty?

  • odzaje zaburzeń
  • problemy z kontrolą impulsów i emocji
  • trudności w utrzymaniu relacji społecznych
  • trudności w szkole lub pracy
  • różnorodne objawy, które mogą
    być zarówno psychiczne, jak
    i behawioralne
  • diagnozę
  • porponowane leczenie przez
    wykwalifikowanego specjalistę

Konsultacje Online

Konsultacje online

W trakcie konsultacji  psycholog online lub psychiatra online przeprowadza wywiad dotyczący problemów z zachowaniem. Na podstawie uzyskanych informacji specjalista może zalecić terapię behawioralną, interwencje psychologiczne lub konsultacje dotyczące strategii zarządzania emocjami. 

Wizyta w gabinecie

Wizyta w gabinecie

Podczas wizyty lekarz dokładnie ocenia objawy i zachowania pacjenta. Może zlecić dodatkowe badania, takie jak testy psychologiczne czy ocena funkcjonowania w różnych sytuacjach społecznych, aby lepiej zrozumieć przyczyny zaburzeń. Na podstawie zebranych danych opracowywany jest kompleksowy plan leczenia.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
bez kontaktu z innymi chorymi
Wygoda
Wygoda
bez wychodzenia z domu
i dojazdów do lekarza
Szybkość
Szybkość
eReceptę uzyskasz nawet
w 15 minut
Czytelność
Czytelność
nie istnieje ryzyko błędnego
odczytania eRecepty

Pomoc psychologiczna na wciągnięcie ręki

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to trzy odrębne profesje, jednak ze względu na ich wspólne ukierunkowanie na ludzką psychikę, często bywają ze sobą mylone. Zdarza się, że jeden specjalista wykonuje jednocześnie zawód psychoterapeuty i psychiatry lub łączy role psychologa i psychoterapeuty, co może prowadzić do trudności w ustaleniu, do którego z nich powinniśmy się zwrócić z naszym problemem.
Psycholog
Psycholog
Psycholog to specjalista po studiach psychologicznych, który nie jest lekarzem, ale oferuje wsparcie w problemach psychicznych. Może zdiagnozować problem poprzez wywiad i testy oraz, jeśli to potrzebne, skierować pacjenta do psychiatry lub psychoterapeuty na terapię.
Przejdź do strony arrow
Psychiatra
Psychiatra
Psychiatra to lekarz po specjalizacji z psychiatrii, który jako jedyny z tych trzech specjalistów może wystawić e-Receptę. Diagnozuje i leczy poważne zaburzenia psychiczne, nie tylko na oddziałach zamkniętych, ale także prowadzi terapię osób z depresją, manią czy myślami samobójczymi.
Przejdź do strony arrow
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta specjalizuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak lęki, problemy ze snem, zaburzenia odżywiania czy depresja. Nie musi być lekarzem ani psychologiem, ale musi ukończyć czteroletnie studium z zakresu psychoterapii, mając wcześniej tytuł magistra.
Przejdź do strony arrow

Najczęściej zadawane pytania

na temat zaburzeń zachowania

Jakie są objawy zaburzeń zachowania?

Zaburzenia zachowania mogą objawiać się jako przemoc wobec innych osób lub zwierząt, zachowanie destrukcyjne, częste i nieuzasadnione kłamstwa, konflikty z rodziną, przyjaciółmi i nauczycielami, a nawet jako łamanie zasad i reguł społecznych.

Jakie są przyczyny zaburzeń zachowania?

Przyczyny zaburzeń zachowania to najczęściej dziedziczne skłonności do zaburzeń psychicznych, traumy, zaniedbanie, przemoc domowa, dysfunkcyjne relacje rodzinne, brak wsparcia, trudności w szkole, wykluczenie społeczne, czy zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu, takie jak zaburzenia uwagi.

Jakie są długoterminowe skutki zaburzeń zachowania, jeśli nie są leczone?

Długoterminowe skutki nieleczonych zaburzeń zachowania mogą obejmować konflikty z prawem, wyroki sądowe, izolacja społeczna, trudności w nawiązywaniu relacji, trudności w nauce, problemy w szkole, problemy zdrowotne związane z agresją, nadużywaniem substancji, depresją.

Czy zaburzenia zachowania są dziedziczne?

Zaburzenia zachowania mogą mieć komponent genetyczny, ale są także mocno związane z czynnikami środowiskowymi. Osoby z rodziną, w której występują zaburzenia zachowania, mogą być bardziej narażone, ale wpływ środowiska i doświadczeń życiowych również odgrywa kluczową rolę.

Kiedy uznaje się, że zaburzenia zachowania są wzorcem?

Kiedy zaburzenie utrzymuje się przez okres dłuższy niż 6 miesięcy oraz nie jest jedynie rezultatem złośliwości czy młodzieńczego buntu, wówczas może być uznane za wzorzec zachowań.

Kiedy warto skonsultować się z specjalistą w sprawie zaburzeń zachowania?

Należy skonsultować się z specjalistą, jeśli zaburzenia zachowania wpływają na codzienne funkcjonowanie, występują poważne objawy, takie jak przemoc, wandalizm, czy inne niebezpieczne zachowania, cz istnieją trudności w relacjach interpersonalnych i społecznym funkcjonowaniu.

Artykuły tematyczne

Czy psycholog online na pierwszą wizytę to dobry pomysł?
Czy psycholog online na pierwszą wizytę to dobry pomysł?
Zalety pierwszej wizyty z psychologiem online Pierwsza wizyta u psychologa online może być doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób. Wygoda i elastyczność to jedne z głównych...
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
Umów prezentację