logo
menu
stars 4,8/5

Zaburzenia lękowe

Zaburzenia lękowe są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowia psychicznego, który dotyka miliony ludzi na całym świecie.

Zaburzenia lękowe obejmują szeroki zakres schorzeń charakteryzujących się nadmiernym i przewlekłym lękiem oraz obawami, które mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i jakość życia.

ONLINE
W GABINECIE
Lekarz pierwszego kontaktu

Otrzymaj pomoc w zaburzeniach lękowych

porozmawiaj z lekarzem 

Lęk jest naturalną  reakcją organizmu i może pojawiać się w stresujących sytuacjach takich  jak wystąpienia publiczne czy egzaminy. Jeśli jednak ma on charakter przewlekły i nasilony, wówczas mówimy o zaburzeniach lękowych, które wymagają konsultacji z psychiatrą oraz wdrożenia leczenia.


Zaburzenia lękowe to dość szeroka kategoria, występuje jednak kilka wspólnych elementów dla  jej różnych odmian takich jak poczucie ciągłego zmartwienia,  przytłoczenie życiem, a także trudności w uspokojeniu się w sytuacjach  stresowych. Osoby ich doświadczające nie powinny próbować radzić sobie  samodzielnie, tylko skorzystać ze wsparcia lekarskiego. Pomoc można uzyskać także online, bez wychodzenia z domu.

Jak można otrzymać e-Receptę i L4?

dots dots
Umów konsultację
Umów konsultację wybierając
lekarza i dogodny termin
dots
Wypełnij formularz
wypełnij formularz
i opłać poradę w wybranej
formie (online lub w gabinecie)
dots
Stan
omów swój stan
z lekarzem
dots
SMS
e-Receptę otrzymasz po
zakończeniu porady
(mailem lub SMS-em)
dots
e-Zwolnienie
e-Zwolnienie zostanie
przesłane do Twojego
pracodawcy elektronicznie

Co można skonsultować podczas wizyty?

  • nadmierne, przewlekłe zmartwienia dotyczące codziennych spraw życiowych
  • trudności w kontrolowaniu
    swoich obaw
  • nagłe ataki paniki, które są intensywnymi epizodami lęku
  • odczucie intensywnego lęku w sytuacjach społecznych, takich jak rozmowy
  • fizyczne objawy, ta kie jak przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie, duszność
  • unikanie sytuacji lub miejsc,
    które wywołują lęk

Konsultacje Online

Konsultacje online

Podczas konsultacji lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad dotyczący objawów, takich jak uczucie niepokoju, ataki paniki czy przewlekły stres, oraz ocenia wpływ tych objawów na codzienne funkcjonowanie pacjenta. Na tej podstawie specjalista może zalecić odpowiednie leczenie, takie jak terapia poznawczo-behawioralna, techniki relaksacyjne lub leki.

Wizyta w gabinecie

Wizyta w gabinecie

Wizyta w gabinecie to kontakt z psychologiem lub psychiatrą, który przeprowadza dokładną ocenę stanu psychicznego pacjenta i objawów lękowych. Podczas wizyty lekarz może zlecić dodatkowe testy psychologiczne lub psychiatryczne, aby precyzyjnie zdiagnozować rodzaj i nasilenie zaburzeń. Na podstawie wyników opracowywany jest spersonalizowany plan leczenia.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo
bez kontaktu z innymi chorymi
Wygoda
Wygoda
bez wychodzenia z domu
i dojazdów do lekarza
Szybkość
Szybkość
eReceptę uzyskasz nawet
w 15 minut
Czytelność
Czytelność
nie istnieje ryzyko błędnego
odczytania eRecepty

Pomoc psychologiczna na wciągnięcie ręki

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta to trzy odrębne profesje, jednak ze względu na ich wspólne ukierunkowanie na ludzką psychikę, często bywają ze sobą mylone. Zdarza się, że jeden specjalista wykonuje jednocześnie zawód psychoterapeuty i psychiatry lub łączy role psychologa i psychoterapeuty, co może prowadzić do trudności w ustaleniu, do którego z nich powinniśmy się zwrócić z naszym problemem.
Psycholog
Psycholog
Psycholog to specjalista po studiach psychologicznych, który nie jest lekarzem, ale oferuje wsparcie w problemach psychicznych. Może zdiagnozować problem poprzez wywiad i testy oraz, jeśli to potrzebne, skierować pacjenta do psychiatry lub psychoterapeuty na terapię.
Przejdź do strony arrow
Psychiatra
Psychiatra
Psychiatra to lekarz po specjalizacji z psychiatrii, który jako jedyny z tych trzech specjalistów może wystawić e-Receptę. Diagnozuje i leczy poważne zaburzenia psychiczne, nie tylko na oddziałach zamkniętych, ale także prowadzi terapię osób z depresją, manią czy myślami samobójczymi.
Przejdź do strony arrow
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta
Psychoterapeuta specjalizuje się w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak lęki, problemy ze snem, zaburzenia odżywiania czy depresja. Nie musi być lekarzem ani psychologiem, ale musi ukończyć czteroletnie studium z zakresu psychoterapii, mając wcześniej tytuł magistra.
Przejdź do strony arrow

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Jakie są objawy zaburzeń lękowych?

Objawy zaburzeń lękowych to m.in. nadmierne martwienie się, napięcie mięśni, drażliwość, problemy z koncentracją, problemy ze snem, ataki paniki (kołatanie serca, duszności, uczucie utraty kontroli), czy unikanie sytuacji wywołujących lęk.

Co jest przyczyną zaburzeń lękowych?

Przyczyny zaburzeń mogą być różne, ale najczęściej są to czynniki genetyczne (predyspozycje rodzinne), czynniki biologiczne (np. nierównowaga neuroprzekaźników w mózgu), czynniki psychologiczne (np. traumy, stresujące wydarzenia życiowe), czy czynniki środowiskowe (np. styl życia, relacje społeczne).

Jakie są metody leczenia zaburzeń lękowych?

Psychoterapia, zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna (CBT), leki przeciwlękowe, leki przeciwdepresyjne, techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga i głębokie oddychanie i zmiany stylu życia, takie jak regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta.

Jakie są różnice między lękiem normalnym a zaburzeniem lękowym?

Lęk normalny jest reakcją na stresujące lub niebezpieczne sytuacje i jest zazwyczaj tymczasowy. Zaburzenie lękowe charakteryzuje się nadmiernym, przewlekłym lękiem, który jest nieproporcjonalny do sytuacji, trudny do kontrolowania i utrzymuje się przez dłuższy czas, wpływając na codzienne funkcjonowanie.

Czy dzieci mogą cierpieć na zaburzenia lękowe?

Tak, dzieci również mogą cierpieć na zaburzenia lękowe. Objawy mogą obejmować nadmierne martwienie się, unikanie sytuacji społecznych, trudności w szkole i problemy ze snem. Wczesne rozpoznanie i leczenie mogą pomóc dzieciom lepiej radzić sobie z lękiem.

Artykuły tematyczne

Psychiatra online dla osób z zaburzeniami lękowymi. Jak wygląda terapia zdalna?
Psychiatra online dla osób z zaburzeniami lękowymi. Jak wygląda terapia zdalna?
Jak działa terapia online dla osób z zaburzeniami lękowymi? Terapia online dla osób z zaburzeniami lękowymi różni się od tradycyjnych wizyt jedynie formą kontaktu...
Zrozum skąd biorą się stany lękowe
Zrozum skąd biorą się stany lękowe
Dlaczego odczuwam stany lękowe? Lęk często idzie w parze z depresją, a niektórzy ludzie uważają, że leczenie depresji pomaga również w leczeniu stanów lękowych. Jeśli...
Skorzystaj z konsultacji online i pomóż sobie podczas zaburzeń lękowych
Skorzystaj z konsultacji online i pomóż sobie podczas zaburzeń lękowych
Nie każdy, kto dużo się martwi, cierpi na zaburzenia lękowe. Możesz odczuwać niepokój z powodu zbyt wymagającej pracy, braku ćwiczeń lub snu, presji w domu, a nawet z powodu...
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
Umów prezentację