Zwolnienie lekarskie z powodu zaburzeń jest często wręcz naturalną koleją rzeczy, której spodziewają się pacjenci, decydując się na wizytę u psychologa. Jak wyglądają wizyty psychologiczne? Czy można otrzymać zwolnienie od psychologa?
Psycholog jest specjalistą, który zajmuje się badaniem i interpretacją ludzkiego zachowania, myśli i emocji. Psychologowie używają różnych metod i technik badawczych, takich jak badania ankietowe, obserwacje, eksperymenty i analizy przypadków. Zajmują się też terapią i leczeniem zaburzeń emocjonalnych, poznawczych i behawioralnych.
Praca psychologa może mieć miejsce w różnych dziedzinach, takich jak edukacja, służba zdrowia, biznes, sport czy reklama. Psychologowie często pracują z ludźmi w celu pomocy w radzeniu sobie ze stresem, lękiem, depresją, traumą, trudnościami w nauce, relacjami czy uzależnieniami.
Ważną kwestią jest to, że psycholog nie jest lekarzem. Osoba, która pracuje jako psycholog nie ma obowiązku ukończenia studiów medycznych, a jedynie wyższe kierunki psychologiczne.
Każdy psycholog ma przede wszystkim prawo do wykonywania zawodu, zgodnie z przepisami prawa. Ma również obowiązek do zachowania tajemnicy zawodowej, co oznacza, że nie może ujawniać informacji uzyskanych w trakcie pracy bez zgody pacjenta. W przypadku podejrzenia o przestępstwo popełnione przez pacjenta, psycholog ma obowiązek zgłoszenia tego faktu organom odpowiedzialnym za ściganie przestępstw.
Psycholog może pracować w wielu miejscach, w zależności od swojej specjalizacji i zainteresowań. Najczęściej spotyka się ich w przychodniach zdrowia psychicznego, poradniach psychologiczno‑pedagogicznych, szkołach, zakładach pracy, instytucjach rządowych i pozarządowych oraz w prywatnych praktykach. Mogą również pracować w placówkach opiekuńczo‑wychowawczych, ośrodkach kuracyjno‑rehabilitacyjnych, a także w ramach konsultacji online.
Psycholog w swojej pracy wykorzystuje różnorodne techniki i metody terapeutyczne, w zależności od problemów i potrzeb pacjenta. Może to być na przykład:
Podczas sesji terapeutycznych psycholog stara się zrozumieć, jakie problemy i trudności ma pacjent oraz pomaga mu w radzeniu sobie z nimi. Pomaga pacjentowi w identyfikacji i zmianie negatywnych myśli i zachowań oraz w budowaniu zdrowszych nawyków i wzorców myślowych.
Ważne jest to, że zwolnienie od psychologa nie jest możliwe, ponieważ psycholog, jak wiemy nie ma tytułu lekarskiego, więc jednocześnie wszystkich narzędzi, które posiada np. lekarz psychiatra. W związku z tym, czując, że ma się problem warto jednak skorzystać np. z konsultacji online na platformie medycznej haloDoctor, na której dyżuruje wielu psychiatrów. Podczas konsultacji z lekarzem, jeśli uzna on za stosowne wystawi np. e-Zwolnienie z powodu depresji.
Nie. Psycholog nie jest lekarzem, więc nie ma możliwości wystawiania takich dokumentów, jak e-Skierowanie, czy e-Zwolnienie. Dlatego chcąc skorzystać z pomocy psychiatrycznej, o e-Skierowanie należy zgłosić się do lekarza rodzinnego bądź skorzystać z prywatnej konsultacji na haloDoctor.
Tak naprawdę nie ma reguły, jaka opcja będzie dobra na pierwszą i kolejną wizytę. Należy kierować się swoimi potrzebami, aby jak najbardziej komfortowo czuć się podczas rozmowy z psychologiem.
Wszystko zależy od powodu prowadzenia sesji psychologicznych oraz od indywidualnych predyspozycji. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, ile sesji jest wymaganych na dany problem.