logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Psychologia
|
Zrozum skąd biorą się stany lękowe

Zrozum skąd biorą się stany lękowe

26.09.2024

Myślisz o umówieniu się na wizytę u psychiatry z powodu stanów lękowych, których doświadczasz? Podczas gdy uczucie lekkiego zdenerwowania w niektórych sytuacjach jest całkowicie normalne, to gdy lęk przeszkadza ci w codziennych czynnościach, wówczas poszukiwanie profesjonalnej pomocy jest często kolejnym najlepszym krokiem do podjęcia. 

arrow Dlaczego odczuwam stany lękowe?
arrow Kiedy udać się do z powodu stanów lękowych?
arrow Jak może pomóc psychiatra?
arrow Kiedy w stanach lękowych potrzebny jest psychiatra?
arrow Czy jest sens szukać pomocy specjalisty za pośrednictwem internetu?
arrow Czy musisz iść na terapię, czy możesz pomóc sobie sam?

Dlaczego odczuwam stany lękowe?

Lęk często idzie w parze z depresją, a niektórzy ludzie uważają, że leczenie depresji pomaga również w leczeniu stanów lękowych.

Jeśli jednak leczenie depresji nie pomaga w leczeniu lęku, znalezienie przyczyn takiego stanu może być niezwykle korzystne, jeśli chodzi o znalezienie rozwiązania. Może być wiele powodów, dla których doświadczasz lęku.

 

Kiedy udać się do z powodu stanów lękowych?

Kiedy ktoś odczuwa niepokój, ważne jest, aby umówił się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu w celu przeprowadzenia pełnego badania fizykalnego. 

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe muszą wiedzieć, czy problemy lękowe wynikają z przyczyn medycznych. Zaburzenia równowagi hormonalnej, niektóre choroby, a nawet skutki uboczne przyjmowania leków mogą wywoływać objawy lęku, dlatego badanie fizykalne powinno być jednym z pierwszych kroków, jakie należy podjąć, gdy ktoś odczuwa niepokój.

 

Jak może pomóc psychiatra?

Psychiatra może być bardzo pomocny dla tych, którzy doświadczają różnych poziomów lęku. Aby proces leczenia zadziałał, ważne jest, aby mieć otwarty umysł i uważnie słuchać psychiatry w celu uzyskania wskazówek. Kiedy ktoś doświadczający lęku decyduje się szukać profesjonalnej pomocy, musi czuć się komfortowo, dzieląc się swoimi najskrytszymi uczuciami. Dlatego bardzo ważne jest, aby znaleźć psychiatrę, któremu można zaufać.

 

Kiedy w stanach lękowych potrzebny jest psychiatra?

Psychiatra jest potrzebny, gdy czyjś niepokój nie pozwala mu robić rzeczy, które chce robić. Gdy lekarz wykluczy jakiekolwiek kwestie medyczne, rozmowa z profesjonalnym terapeutą może pomóc w rozwiązaniu problemów lękowych.

 

Czy jest sens szukać pomocy specjalisty za pośrednictwem internetu?

Jak najbardziej tak. Telemedycyna stwarza ogrom plusów, jak i korzyści dla pacjentów. Konsultacja lekarska online jest świetnym rozwiązaniem dla osób chorujących na depresję, stany lękowe czy inne zaburzenia psychiczne, dla których wyjście z domu jest nie lada wyzwaniem. Dzięki możliwości przeprowadzenia elektronicznej wizyty z każdego miejsca na świecie, posiadając jedynie dostęp do internetu i urządzenia mobilne — jesteśmy sobie w stanie zapewnić maksymalny komfort z kontaktu z lekarzem.

Pozwól sobie pomóc wykwalifikowanym specjalistom, którzy są dostępne dla ciebie 7 dni w tygodniu, często również w godzinach nocnych czy nawet święta.

 

Czy musisz iść na terapię, czy możesz pomóc sobie sam?

Możesz wahać się przed rozpoczęciem terapii, ponieważ jesteś pewien, że poradzisz sobie sam. Jeśli możesz to zrobić, po co zawracać sobie głowę terapią?

Metody samopomocy i pozytywne umiejętności radzenia sobie są niezbędne dla każdego. Metody te mogą pomóc w samodzielnym pokonaniu wielu trudności. Niektóre stany są jednak zbyt intensywne lub złożone, by można było sobie z nimi poradzić samodzielnie. 

Nic nie zastąpi wykwalifikowanego doradcy stosującego metody leczenia oparte na dowodach naukowych. Konsultacja lekarska online pozwoli ci na powrót do dawnego siebie, dlatego wybierz specjalistę, który ci odpowiada.

Wiele osób zdaje sobie sprawę, jak trudne może być codzienne funkcjonowanie osób cierpiących na stany lękowe. Większość psychiatrów oprócz leczenia lęku oferuje również leczenie depresji. Nie bój się zmieniać specjalisty jeśli nie czujesz z nim więzi — gdyż to dzięki niemu będziesz w stanie powrócić w pełni do zdrowia. 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Czy wizyta online od stacjonarnej różni się wiele w postawieniu diagnozy?
Zwracam się z zapytaniem nt. wizyty psychiatrycznej. Wykonuje bardzo stresujący zawód, jako Rat med, dodatkowo pracuje na chemioterapii, wiec prawdopodobnie wypalenie mnie dopadło, a w efekcie...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Forma wizyty w tej sytuacji to tak naprawdę wybór pacjenta uwzględniający np. swoją dyspozycyjność, dostępność lekarza czy większe poczucie komfortu w określonej formie konsultacji. Poza konsultacją psychiatry proszę również rozważyć konsultację/opiekę psychologa.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 430 opinii
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się ze specjalistą psychiatrą.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny,psychoterapeuta dzieci i młodzieży,psychoterapeuta dorosłych,psychoterapeuta rodzinny,terapeuta uzależnień,Psycholog diagnosta dorosłych,Psycholog dzieci i młodzieży
4.33 / 12 opinii
Umów wizytę
Wizyta online od stacjonarnej nie różni się jakością, jeśli o to Panu chodzi- sam przyjmuję Pacjentów online jak i stacjonarnie- efekty są takie same, natomiast wszystko zależy od nastawienia Pacjenta.
Czy będzie możliwe odbycie konsultacji z możliwością wystawienia odpowiedniego zaświadczenia?
Potrzebuje konsultacji w sprawie dziecka - mianowicie psycholog stwierdził, że kontakty, z którego ojcem dziecko nie zna 8 lat (brak kontaktu) nie są wskazane, gdyż powodują u niego leki i nerwowość,...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Wizyta specjalistyczna - w warunkach stacjonarnych.
Czym może być spowodowana zła jakość snu mojego partnera?
Mój partner od jakiegoś czasu posiada ogromne problemy z jakością snu. Zrywa się z łózka, ma bezdech, często budzi się w nocy oraz ciągle mu gorąco. Dodam tylko, że mój partner zażywa...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizykalnego i zlecenia odpowiednich badań dodatkowych (m.in.laboratoryjnych); bezdech nocny wymaga diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 430 opinii
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Dla partnera.
Czy może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego?
Częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte Chciałbym dodać, że jestem również perfekcjonistą i często sprzątam.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 352 opinie
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologa i psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 430 opinii
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Kuczera
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT),psycholog,Psycholog dzieci i młodzieży,psycholog dorosłych,interwent kryzysowy
5.00 / 12 opinii
Umów wizytę
Tak, częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte, może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego (OCD). W OCD pojawiają się natrętne myśli (obsesje), które wywołują niepokój, a kompulsywne działania (kompulsje) są próbą złagodzenia tego niepokoju. Perfekcjonizm i częste sprzątanie również mogą być związane z OCD, szczególnie jeśli odczuwasz silną potrzebę, aby wszystko było w idealnym porządku i gdy te zachowania znacząco wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli te objawy Cię niepokoją lub utrudniają funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychiatrą.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny,psychoterapeuta dzieci i młodzieży,psychoterapeuta dorosłych,psychoterapeuta rodzinny,terapeuta uzależnień,Psycholog diagnosta dorosłych,Psycholog dzieci i młodzieży
4.33 / 12 opinii
Umów wizytę
Zalecam wizytę u psychologa oraz rozpoczęcie odpowiedniej terapii
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!