home
|
Baza wiedzy
|
Telemedycyna
|
Wizyta u lekarza rodzinnego online - skonsultuj swoje problemy ze snem

Wizyta u lekarza rodzinnego online - skonsultuj swoje problemy ze snem

arrow Czy na bezsenność cierpi dużo osób?
arrow Co oprócz bezsenności, jest równie częstym zaburzeniem snu? 
arrow Wizyta u lekarza
arrow Leczenie

Problemy ze snem lub bezsenność są bardzo powszechne. Krótkotrwała bezsenność oznacza, że dana osoba ma problemy z zasypianiem, utrzymaniem snu lub budzi się zbyt wcześnie 3, lub więcej nocy w tygodniu. W rezultacie nie czuje się wypoczęta. Wizyta u lekarza rodzinnego online pomoże ci w zrozumieniu i poradzeniu sobie z tym problemem. 

 

Czy na bezsenność cierpi dużo osób?

W rzeczywistości około 1 na 5 osób ma zdiagnozowaną bezsenność w pewnym momencie swojego życia. Spośród nich około 1 na 2 cierpi na długotrwałą (przewlekłą) bezsenność. Oznacza to, że występuje ona co najmniej 3 noce w tygodniu przez 3 miesiące lub dłużej. 

Zdarzają się jednak sytuacje, w których odpowiedzi na pytania dotyczące snu mogą oznaczać coś innego niż bezsenność. Mogą występować inne problemy, które pogarszają bezsenność lub inny rodzaj zaburzeń snu.

Istnieje kilka sytuacji, w których wizyta u lekarza rodzinnego online może okazać się jedynym rozwiązaniem, aby poznać przyczyny i możliwe rozwiązania Twojego problemu.  

 

Co oprócz bezsenności, jest równie częstym zaburzeniem snu? 

Obturacyjny bezdech senny

Oznacza, że podczas snu występują okresy, w których osoba na krótko przestaje oddychać. Jest to wynikiem rozluźnienia mięśni gardła i zablokowania dróg oddechowych. Ryzyko wystąpienia tego zjawiska, jest zwiększone u osób starszych, mężczyzn i osób z problemami z wagą. 

Często, jest również czynnikiem ryzyka chorób serca i wypadków samochodowych. 

 

Objawy bezdechu sennego obejmują: 

  • Chrapanie, 
  • Senność w ciągu dnia, 
  • Budzenie się z oddechem lub krztuszenie się oraz epizody przerywanego oddechu podczas snu (zgłaszane przez partnera podczas snu). 

 

Wizyta u lekarza

Lekarz rodzinny zbada pacjenta i zada mu pytania dotyczące snu. Specjalista często zleca badanie snu w laboratorium snu lub w domu. Mogą być również potrzebne dodatkowe badania. Leczenie umiarkowanego do ciężkiego bezdechu sennego,  obejmuje: spanie z urządzeniem, najczęściej aparatem CPAP (ciągłe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Mogą być również zalecane aparaty doustne, zabiegi chirurgiczne lub inne metody leczenia. 

Częścią terapii mogą być również zmiany stylu życia, takie jak utrata masy ciała i ćwiczenia fizyczne. 

 

Stres emocjonalny

Może on również powodować problemy ze snem, a gdy objawy są poważne, osoba może mieć tak zwane uogólnione zaburzenie lękowe. 

Osoba odczuwająca silny stres emocjonalny powinna jak najszybciej udać się do lekarza lub uzyskać natychmiastową pomoc medyczną. 

Oprócz problemów ze snem, objawy uogólnionego zaburzenia lękowego obejmują: 

  • Uczucie niepokoju, 
  • Uczucie rozdrażnienia, 
  • Uczucie strachu,
  • Uczucie zmęczenia,
  • Problemy z koncentracją,
  • Napięcie mięśni.

W przypadku diagnozy tego schorzenia objawy występują przez większość dni, przez co najmniej 6 miesięcy i zakłócają aktywność społeczną, zawodową i szkolną.

 

Leczenie

Lekarz danej osoby może przepisać leki, które pomogą złagodzić objawy. Może również skierować daną osobę na terapię rozmową (psychoterapię). W celu zmniejszenia stresu można stosować terapie uzupełniające, takie jak joga, medytacja i uważność. 

Problemy ze snem zazwyczaj uprzykrzają życie i powodują wiele niepożądanych skutków. Jeśli masz obawy dotyczące problemów ze snem, wizyta u lekarza rodzinnego online powinna być początkiem do rozwiązania Twojego problemu i powrotu do normalności. Nie czekaj dłużej, tylko postaw swoje zdrowi na pierwszym miejscu i umów się do specjalisty już dziś. Konsultacje online odbędziesz bez wychodzenia z domu.

Najnowsze pytania pacjentów
Czym może być spowodowana zła jakość snu mojego partnera?
Mój partner od jakiegoś czasu posiada ogromne problemy z jakością snu. Zrywa się z łózka, ma bezdech, często budzi się w nocy oraz ciągle mu gorąco. Dodam tylko, że mój partner zażywa...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 337 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizykalnego i zlecenia odpowiednich badań dodatkowych (m.in.laboratoryjnych); bezdech nocny wymaga diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 22 962 opinie
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Dla partnera.
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!