Tabletki antykoncepcyjne to najczęstszy rodzaj antykoncepcji wybierany przez kobiety w Polsce i na świecie. Użytkowanie jest łatwe i bezpieczne, jeśli robi się to zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa.
Tabletki antykoncepcyjne opierają się na hormonach, dlatego włączenie ich do życia musi być poprowadzone pod okiem specjalisty, czyli lekarza ginekologa. Na rynku jest dostępny bardzo szeroki wybór tabletek, które różnią się od siebie ilością oraz rodzajem hormonów w składzie.
Za dobór odpowiednich tabletek odpowiada ginekolog, ponieważ, zanim zostanie wystawiona e-Recepta na jakiekolwiek tabletki antykoncepcyjne, ginekolog musi zapoznać się z pewnymi faktami, które pozwolą dobrze dopasować antykoncepcję. Co jest ważne?
Tabletki antykoncepcyjne nie są wykorzystywane jedynie w celu samej antykoncepcji, ponieważ ginekolog może przepisać je w celu regulacji cyklu miesiączkowego oraz w trakcie leczenia chorób kobiecych jajników. Równie często e-Recepta na tabletki antykoncepcyjne przepisywana jest, gdy kobieta zmaga się z nadmiernym owłosieniem lub z ciężkim trądzikiem. Regulacja ilości hormonów w ciele jest podstawowym zabiegiem przy wielu przypadłościach.
Odpowiednio dobrana antykoncepcja do potrzeb kobiety może przynieść szereg pozytywów, które są dla kobiet informacją, że tabletki antykoncepcyjne zostały dopasowane dla niej na wymiar. Czego można spodziewać się po dobrze dobranej antykoncepcji? Między innymi:
Podstawowym warunkiem zaobserwowania pozytywnych objawów jest regularność i odpowiednio dobrane leki - tylko ta współpraca może przynieść odpowiednie korzyści.
Jak w przypadku każdego leku, tabletki antykoncepcyjne mogą również powodować skutki uboczne, szczególnie te źle dobrane przez ginekologa. Niepożądane skutki uboczne to między innymi:
Oczywiście większość skutków ubocznych można łatwo ominąć, ponieważ odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny powodować nieprzyjemności.
Lekarz ginekolog przed wystawieniem e-Recepty powinien zlecić podstawowe badania morfologiczne, które obejmują między innymi lipidogram, próby wątrobowe oraz koagulologię, która ocenia poziom krzepnięcia. W gabinecie dodatkowo powinno zostać zmierzone ciśnienie tętnicze i wykonana cytologia. Badania powinny być wykonywane cyklicznie, aby móc w porę zareagować na ewentualne pojawienie się skutków ubocznych.