Tabletki antykoncepcyjne i wkładki wewnątrzmaciczne to powszechne formy antykoncepcji. Przy wyborze między nimi istnieją istotne czynniki do rozważenia. Niektóre metody są lepsze dla określonych kobiet, i trzeba uważać przy przechodzeniu z jednej na drugą. Być w stałym kontakcie z ginekologiem podczas używania antykoncepcji.
Wkładki wewnątrzmaciczne (IUD) to długotrwałe formy antykoncepcji, które umieszcza się w macicy. Mogą zawierać syntetyczny hormon progestynowy lub być wolne od hormonów i wykonane z miedzi. Lekarz lub pielęgniarka wszczepia urządzenie w podczas zabiegu.
Tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj zawierają połączenie progestyny i estrogenów. Te hormony płciowe wywołują zmiany w jajnikach, które zapobiegają uwalnianiu się jajek. Powodują również zgęszczenie śluzu szyjkowego, co pomaga zablokować dostęp plemników do macicy.
Najlepszym rozwiązaniem przy wyborze preferowanej metody antykoncepcji jest skonsultowanie się z lekarzem.
Jednak warto mieć na uwadze następujące kwestie:
Przy prawidłowym stosowaniu tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne. Mają skuteczność wynoszącą około 99 procent. Ryzyko zajścia w ciążę wzrasta, jeśli osoba źle stosuje tabletki. Około dziewięciu na sto kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, może zajść w ciążę, być może z powodu niewłaściwego stosowania. Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza przy przyjmowaniu tabletek.
Wkładki wewnątrzmaciczne są bardzo skuteczne. Te, które uwalniają progestynę lub są wykonane z miedzi, mają niezwykle niski wskaźnik niepowodzenia, wynoszący mniej niż 1 na 100 podczas stosowania. Wkładki mogą pozostawać skuteczne przez okres od 3 do 10 lat w zależności od rodzaju wybranego przez osobę.
Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych obejmują:
Wiele skutków ubocznych ma tendencję do ustępowania po kilku pierwszych miesiącach stosowania.
Lekarze powinni ocenić ryzyko wystąpienia choroby naczyniowej u osoby przed przepisaniem antykoncepcji doustnej. Jest to szczególnie ważne dla osób powyżej 35 roku życia lub palących. Tabletki antykoncepcyjne mogą zwiększać ryzyko chorób naczyniowych, takich jak zawał serca i udar. Mogą również zwiększać ryzyko zakrzepów krwi, a rzadziej nowotworów wątroby.
Do częstych skutków ubocznych wkładek należą:
W pierwszych kilku tygodniach kobiety stosującej wkładki wewnątrzmaciczne posiadają zwiększone ryzyko zakażenia miednicy, chociaż jest to ogólnie dość rzadkie. Regularne wizyty kontrolne mogą pomóc w wykryciu objawów zakażenia przez lekarza.
W Polsce możliwość uzyskania antykoncepcji jest tylko po osobistej konsolacji z ginekologiem. W większości przypadków lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad oraz wykona badanie fizykalne, aby dobrać odpowiednią antykoncepcję, która będzie dostosowana do Twojego stanu zdrowia.
Idealną opcją dla kobiet, które przyjmują już tabletki antykoncepcyjne od dłuższego czasu, jest możliwość umówienia się na konsultacje online. Szczególnie w sytuacji, w której nie muszą wykonać badań kontrolnych, a jedynie potrzebują przedłużyć receptę na nie.
Po umieszczeniu wkładki wewnątrzmacicznej przez lekarza może ona pozostawać skuteczna przez okres od 3 do 10 lat, w zależności od rodzaju wkładki. Z kolei, aby większość tabletek antykoncepcyjnych była skuteczna, kobieta musi przyjmować je codziennie przez cały swój cykl menstruacyjny trwający 21 lub 28 dni. Porozmawiaj z ginekologiem i dobierz antykoncepcję indywidualnie pod Ciebie!