Antykoncepcja awaryjna to bezpieczny sposób zapobiegania ciąży po stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Istnieje kilka rodzajów antykoncepcji awaryjnej, niektóre działają lepiej w zależności od sytuacji. Obecnie świadczenie usług online, poszło bardzo dynamicznie do przodu. Konsultacje online ze specjalistami generują szereg zalet zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.
Istnieją dwa sposoby zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia:
Opcja 1: Wkładki, które są skuteczne w ciągu 120 godzin (pięciu dni) po odbytym stosunku bez zabezpieczenia. Jest to najskuteczniejszy rodzaj antykoncepcji awaryjnej. Wkładki te działają równie dobrze pierwszego, jak i piątego dnia.
Opcja 2: Awaryjna tabletka antykoncepcyjna (tzw. tabletka dzień po), którą należy przyjąć najszybciej jak to możliwe, najlepiej w ciągu 72h (trzy dni), przy niektórych tabletkach, można ją również zażyć w ciągu 120 godzin (pięć dni) po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia.
Istnieją 2 rodzaje tabletek dzień po:
Nie można zapominać o tym, że aby otrzymać antykoncepcję awaryjną, musimy udać się do specjalisty po receptę. Nie ma innej możliwości, aby otrzymać pigułkę dzień po. Jaki jest najszybszy sposób, aby uzyskać na nią receptę?
Możesz obrać tradycyjną drogę. Zdzwonić do przychodni, czy lekarza, umówić się na najbliższy termin, dojechać do miejsca, w którym przyjmuje specjalista, odczekać swoje w kolejce i dopiero po wizycie udać się do apteki po antykoncepcję awaryjną.
Oczywiście, że tak. W dobie dzisiejszej cyfryzacji wizyty online są coraz bardziej popularne. Ich niewątpliwą zaletą, jest ich dostępność. Lekarze są często aktywni dla swoich pacjentów w godzinach nocnych, weekendy i święta, gdzie gabinety stacjonarne są normalnie nieczynne. Za pośrednictwem platformy haloDoctor.pl możesz umówić się do wielu specjalistów, nawet w ciągu 5 minut. Umów konsultacje z receptą. Specjaliści na platformie haloDoctor, są stale dostępni do Twojej dyspozycji, aby Ci pomóc.
Prawidłowe stosowanie antykoncepcji awaryjnej po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia zmniejsza prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Pigułki dzień po są dla większości kobiet bezpieczne, nie powodują długotrwałych skutków ubocznych i nie wpływają na zdolność zajścia w ciążę w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że nie powinny być używane jako regularna metoda antykoncepcyjnej. Uzyskanie recepty na nie za pomocą e-Wizyty, na którą możesz umówić się w ciągu kilku minut, jest niewątpliwie najlepszym aspektem, gdyż jak wiadomo, czas przy tabletkach dzień po jest kluczowy.
"Główną zaletą haloDoctor.pl jest skrócony termin oczekiwania na wizytę oraz brak kolejek do specjalistów. Czas epidemii szczególnie pokazał, jak ważne jest świadczenie usług medycznych na odległość. Wizyta online nie zawsze skupia się tylko na paradach lekarskich, ale także daje pacjentom możliwość uzyskania e-Recepty, e-Skierowania, czy e-Zwolnienia. Ereceptę Pacjent będzie mógł zrealizować po otrzymaniu SMS-a z kodem, albo przez e-mail z plikiem PDF. Po przyjściu do apteki należy podać farmaceucie 4-cyfrowy kod oraz numer PESEL.”
– dodaje Rafał Piszczek, CEO Medfile/ haloDoctor.pl
Nie, nie jest koniecznością, aby ginekolog przepisał pacjentce e-Receptę na tabletkę dzień po. Może to zrobić lekarz każdej specjalności.
Jak najbardziej tak. Jeżeli dana apteka, do której się udajemy będzie miała na stanie tabletkę dzień po, to po uzyskaniu 4 cyfrowego kodu e-Recepty, farmaceuta wyda nam pigułkę.
Do najczęstszych działań niepożądanych po zażyciu antykoncepcji awaryjnej, zaliczamy: bóle oraz zawroty głowy, problemy żołądkowe, przyśpieszenie lub opóźnienie następnej miesiączki.