Prezerwatywa jest najpopularniejszym sposobem mechanicznym, aby uchronić się przed ciążą. Ogólnodostępność oraz szeroki wybór przemawiają na ich korzyść i sięgają po nie osoby w każdym wieku. Jednak bywają sytuacje, że prezerwatywa zawiedzie, zsunie się lub pęknie. Co należy w takiej sytuacji zrobić?
Prezerwatywa to cienka osłonka, która powinna zostać założona na członka w trakcie erekcji. Całość zakończona jest malutkim zbiorniczkiem, w którym ostatecznie zbiera się męska sperma. Prezerwatywa oprócz ochrony przed ciążą, chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy można podzielić na kilka rodzajów i każda z nich ma określone zadanie w związku z użytkowaniem jej:
Prezerwatywy są również podzielone ze względu na rozmiar, ponieważ ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim doborze rozmiaru prezerwatywy do członka. A dlaczego? Ponieważ zbyt mała może pęknąć już w trakcie nakładania bądź podczas stosunku, a zbyt duża może się zsunąć w trakcie stosunku, a to może wywołać pewne komplikacje, których chce się uniknąć.
Pęknięta prezerwatywa, zsunięta prezerwatywa podczas stosunku to sytuacje, które najczęściej zdarzają się z naszej nieuwagi, dlatego należy zawsze kierować się odpowiednimi rozmiarami prezerwatyw przy zakupie.
Co należy jednak zrobić, gdy prezerwatywa zawiedzie? Po pierwsze – nie można wpadać w panikę. Zsunięta lub pęknięta prezerwatywa to nie koniec świata, tylko sytuacja podbramkowa, z której można bezpiecznie wyjść. W takiej sytuacji, aby uniknąć ewentualnej ciąży należy zgłosić się do ginekologa, który wystawi e-Receptę na tabletkę dzień po. Takie rozwiązanie jak tabletka dzień po gdy prezerwatywa zawiedzie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ ta tabletka uchroni kobietę przed ewentualną ciążą. Konsultacja online z ginekologiem powinna być w jak najkrótszym czasie po nieudanym stosunku, ponieważ w przypadku działania tabletki liczy się czas jej przyjęcia. Dlatego, nawet jeśli są to godziny nocne, to na platformach medycznych zawsze czeka ginekolog z konsultacją, która skończy się wystawioną e-Receptą na tabletkę dzień po.
Tabletka dzień po ma za zadanie uchronić kobietę przed niechcianą ciążą. Jej działanie opiera się na zahamowaniu owulacji, co powoduje brak możliwości zapłodnienia. Przy tej formie antykoncepcji awaryjnej liczy się czas przyjęcia, ponieważ to tabletka, która działa, zanim komórka jajowa zostanie zapłodniona, w przypadku, gdy już do tego doszło, tabletka dzień po nie zadziała.
W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek i można je otrzymać jedynie po konsultacji z lekarzem. e-Recepta zostanie wystawiona w przypadku, gdy kobieta nie ma żadnych przeciwwskazań do zażycia jej – grunt to zdrowie pacjentki. Po przyjęciu odpowiedniej dawki leku, kobieta powinna spodziewać się kilku skutków ubocznych, które niesie za sobą tabletka dzień po, czyli nudności, wymioty, bóle i zawroty głowy, nadwrażliwość, zmęczenie, bóle miednicy, czy wahania nastrojów. Po spożyciu tego leku nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych, ponieważ lek ma działanie obniżające reakcje na różne bodźce oraz koncentrację.
Większość kobiet myśli, że e-Receptę na tabletkę dzień po może przepisać tylko ginekolog. Jednak może to zrobić lekarz każdej specjalności.
Nie, farmaceuta, nie ma prawa odmówić pacjentowi wydania żadnego leku, który ma przypisany od lekarza na e-Recepcie.
Dolegliwości po przyjęciu tabletki dzień po, nie powinny być zbyt dotkliwe oraz ustąpić w niedługim czasie po jej przyjęciu. Do najczęściej występujących objawów, możemy zaliczyć: