home
|
Baza wiedzy
|
Ginekologia
|
Tabletka antykoncepcyjna

Tabletka antykoncepcyjna

arrow Tkliwość piersi
arrow Bóle głowy i migrena
arrow Przyrost masy ciała
arrow Zmiany nastroju
arrow Brak miesiączki

Tabletka antykoncepcyjna jest jednym z bardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Jest ona łatwa w stosowaniu, jednak wymaga od pacjentek bardzo dużo samodyscypliny, gdyż należy ją przyjmować każdego dnia o tej samej porze. Przed wyborem odpowiedniej antykoncepcji, porozmawiaj z ginekologiem o wszystkich plusach i minusach danego rozwiązania, które będzie dla ciebie najodpowiedniejsze.

 

Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować skutki uboczne, szczególnie w pierwszych miesiącach ich stosowania. Do najczęściej wymienianych niepożądanych efektów możemy zaliczyć: 

 

  1. Tkliwość piersi

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych często powoduje tkliwość piersi, szczególnie wkrótce po rozpoczęciu ich przyjmowania. Noszenie podtrzymującego biustonosza może pomóc zmniejszyć tkliwość piersi.

Oprócz zwiększonej wrażliwości piersi, hormony zawarte w pigułkach mogą powodować ich powiększenie. Pacjentka powinna porozmawiać ze swoim lekarzem o silnym bólu piersi lub innych zmianach w piersiach, zwłaszcza o nowym lub zmieniającym się guzku piersi, jeśli taki wystąpi.

 

  1. Bóle głowy i migrena

Tabletka antykoncepcyjna zawiera hormony, które mogą powodować lub zwiększać częstotliwość bólów głowy i migreny. Zmiany w żeńskich hormonach płciowych (estrogenie i progesteronie) mogą wywoływać migrenę. 

Objawy mogą zależeć od dawki i rodzaju pigułki. Z drugiej strony, jeśli migrena u danej osoby jest związana z PMS, przyjmowanie pigułek może faktycznie zmniejszyć jej objawy.

 

  1. Przyrost masy ciała

Tabletka antykoncepcyjna może powodować przyrost masy ciała jako możliwy efekt uboczny, choć nie da się tego jednoznacznie potwierdzić.

Teoretycznie pigułki antykoncepcyjne mogą prowadzić do zwiększenia retencji płynów lub masy wody. Mogą również prowadzić do wzrostu tkanki tłuszczowej lub masy mięśniowej. Jednak niektóre osoby mogą, zamiast tego zgłaszać utratę wagi podczas przyjmowania pigułek.

 

  1. Zmiany nastroju

Hormony odgrywają ważną rolę w nastroju i emocjach danej osoby. Zmiany w poziomie hormonów, które może powodować przyjmowanie pigułek, mogą wpływać na nastrój danej osoby.

Jeśli pacjentka jest zaniepokojona zmianami nastroju, powinna porozmawiać ze swoim lekarzem. Jeśli objawy są związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, zmiana ich na inną markę może pomóc.

 

  1. Brak miesiączki

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może powodować bardzo skąpe miesiączki lub ich brak. Dzieje się tak z powodu zawartych w nich hormonów.

Jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, najlepiej jest wykonać test ciążowy. Tabletka antykoncepcyjna jest bardzo skuteczna, ale nie gwarantuje 100% pewności, dlatego ciąża może się zdarzyć — zwłaszcza przy niewłaściwym stosowaniu.

 

Wiele jednak czynników może powodować spóźnienie lub brak miesiączki, w tym:

  • Stres,
  • Choroba,
  • Podróż,
  • Problemy hormonalne,
  • Problemy z tarczycą.

 

Tabletka antykoncepcyjna jest bardzo popularna, jednak ilość jej skutków ubocznych może zniechęcać niektóre pacjentki, do stosowania jej. Pamiętaj że jeśli Twoja koleżanka czy siostra doświadczyły któregoś z niepożądanych działań, nie znaczy to, że Ciebie też to musi dotknąć. Wszystko, dlatego że ciało każdej z nas jest inne i inaczej reaguje na dany lek. 

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Czy tabletki antykoncepcyjne chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie, tabletki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Aby zabezpieczyć się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, należy dodatkowo stosować prezerwatywy.

Czy potrzebuję recepty na tabletki antykoncepcyjne?

Tak, potrzebna jest recepta lekarska na tabletki antykoncepcyjne. Wymagane jest skonsultowanie się z lekarzem, który przepisze odpowiednie tabletki antykoncepcyjne na podstawie Twojego stanu zdrowia, preferencji i historii medycznej.

Czy każdy lekarz może przepisać tabletki antykoncepcyjne?

Ogólnie rzecz biorąc, ginekolodzy są najbardziej odpowiednimi lekarzami do przepisywania tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ mają specjalistyczną wiedzę na temat zdrowia reprodukcyjnego kobiet. Jednak w niektórych przypadkach lekarze rodzinny lub inni specjaliści również mogą przepisać tabletki antykoncepcyjne.

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!