Środki uspokajające mają dużą moc. Obniżają aktywność mózgu i relaksują umysł. Mogą być one skuteczną metodą leczenia stanów, które powodują, że czujesz się nadmiernie pobudzony, zdenerwowany lub zmęczony oraz dodatkowo podczas zaburzeń lękowych i snu. Pamiętaj jednak, że tabletki na uspokojenie na receptę mogą uzależniać, zwłaszcza jeśli są nadużywane.
Długotrwałe stosowanie leków uspokajających może prowadzić do następujących skutków ubocznych
Czy istnieją alternatywy dla leków uspokajających?
Uzależnienie od środków uspokajających
Czy możliwe jest otrzymanie recepty na środki uspokajające na platformie Medfile?
Długotrwałe stosowanie leków uspokajających może prowadzić do następujących skutków ubocznych
- Częste zapominanie o codziennych rzeczach lub utrata pamięci (amnezja),
- Objawy depresji, takie jak zmęczenie, poczucie bezużyteczności lub myśli samobójcze,
- Zaburzenia psychiczne, takie jak lęk,
- Zaburzenia czynności wątroby lub niewydolność wątroby w wyniku uszkodzenia tkanek, lub przedawkowania,
- Rozwój uzależnienia od środków uspokajających, który może prowadzić do nieodwracalnych skutków lub objawów odstawienia, zwłaszcza w przypadku nagłego zaprzestania ich stosowania.
Uzależnienie rozwija się, gdy organizm staje się fizycznie zależny od środka uspokajającego i nie może bez niego normalnie funkcjonować.
Czy istnieją alternatywy dla leków uspokajających?
Jeśli obawiasz się uzależnienia od leków uspokajających, porozmawiaj z lekarzem o alternatywach. Leki przeciwdepresyjne, mogą pomóc w leczeniu lęku lub zaburzeń psychicznych. Techniki redukcji stresu mogą również pomóc podczas stosowania tabletki na uspokojenie na receptę. Możemy do nich zaliczyć:
- Ćwiczenia,
- Medytację,
- Aromaterapia z użyciem olejków eterycznych (zwłaszcza lawendy)
- Praktykowanie dobrej higieny snu.
Uzależnienie od środków uspokajających
Uzależnienie stanowi ryzyko dla wszystkich rodzajów leków uspokajających. Uzależnienie oznacza kompulsywną chęć zażywania leku, nawet jeśli ma to szkodliwy wpływ na pracę lub życie osobiste. Jeśli pacjent jest uzależniony, może czuć się niezdolny do zaprzestania stosowania leku.
Jeśli przyjmujesz jakikolwiek lek uspokajający regularnie, nie powinieneś przerywać jego stosowania gwałtownie, ponieważ może to spowodować poważne objawy odstawienia. Odstawienie tabletek uspokajających na receptę, powinno się odbywać pod ścisłym nadzorem lekarza. Może się okazać, że aby przerwać przyjmowanie leku, konieczne będzie stopniowe zmniejszanie dawki.
Czy możliwe jest otrzymanie recepty na środki uspokajające na platformie Medfile?
Jak najbardziej tak, ale wszystko zależy od decyzji lekarza. Po połączeniu się ze specjalistą na konsultacje online przeprowadzi on z nami wywiad medyczny, w którym zapyta o wszystkie nasze objawy, symptomy, możliwe choroby lub przyjmowane leki. Po zebraniu kompleksowego wywiadu medycznego stwierdzi, czy zachodzi zasadność i nie zachodzą żadne przeciwwskazania do wypisania recepty na leki na uspokojenie. Lekarz każdorazowo sam podejmuje decyzję co do zasadności wydania dokumentu.
Leki uspokajające na receptę powinny być przyjmowane pod ścisłym nadzorem lekarza prowadzącego leczenie. Przed rozpoczęciem ich przyjmowania należy porozmawiać z lekarzem i przestrzegać wszystkich jego zaleceń. Warto, abyś w tym trudnym momencie życia nie zostawał sam, dlatego rozważ dołączenie go grupy wsparcia lub uczestniczenia w terapii.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Czy tak duże pobudzenie u dziecka może być skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego?
3 tygodnie temu syn (lat 8, autyzm i opóźnienie intelektualne, nie mówi) miał znieczulenie ogólne w szpitalu po raz pierwszy u dentysty. Syn zawsze był pobudzony, ale od tamtej pory...
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Jeżeli dolegliwość nie ustąpi mimo postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza, można skorzystać z pomocy homeopaty w miejscu zamieszkania lub on-line. Homeopatia może wspierać rozwój intelektualny, rozwój mowy a także pomóc w usunięciu dolegliwości wywołanych podaniem znieczulenia ogólnego.
Pomoc psychiatryczna dla dziecka - jak najlepiej rozpocząć współpracę ze specjalistą?
Potrzebuję pomocy psychiatrycznej dla Syna - lat 10. Czy powinnam umówić się do lekarza psychiatry wraz z dzieckiem, czy udać się najpierw na indywidualną konsultację? Czy powinna to być wizyta...
Zalecana pierwsza wizyta w postaci spotkania Pani ze specjalistą; forma wizyty (online/stacjonarna) to Pani wybór uwzględniający np. dogodność miejsca i czasu, dostępność danego specjalisty itp.
Stacjonarna wizyta u psychiatry dziecięcego.
Poza leczeniem według zaleceń lekarza, warto także rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości emocjonalnych i psychicznych. Można skorzystać z porady homeopaty w miejscu zamieszkania lub umówic się na wizytę on-line.
Czy wizyta online od stacjonarnej różni się wiele w postawieniu diagnozy?
Zwracam się z zapytaniem nt. wizyty psychiatrycznej. Wykonuje bardzo stresujący zawód, jako Rat med, dodatkowo pracuje na chemioterapii, wiec prawdopodobnie wypalenie mnie dopadło, a w efekcie...
Forma wizyty w tej sytuacji to tak naprawdę wybór pacjenta uwzględniający np. swoją dyspozycyjność, dostępność lekarza czy większe poczucie komfortu w określonej formie konsultacji. Poza konsultacją psychiatry proszę również rozważyć konsultację/opiekę psychologa.
W tej sprawie należy skonsultować się ze specjalistą psychiatrą.
Wizyta online od stacjonarnej nie różni się jakością, jeśli o to Panu chodzi- sam przyjmuję Pacjentów online jak i stacjonarnie- efekty są takie same, natomiast wszystko zależy od nastawienia Pacjenta.
Czy będzie możliwe odbycie konsultacji z możliwością wystawienia odpowiedniego zaświadczenia?
Potrzebuje konsultacji w sprawie dziecka - mianowicie psycholog stwierdził, że kontakty, z którego ojcem dziecko nie zna 8 lat (brak kontaktu) nie są wskazane, gdyż powodują u niego leki i nerwowość,...
Wizyta specjalistyczna - w warunkach stacjonarnych.
Czym może być spowodowana zła jakość snu mojego partnera?
Mój partner od jakiegoś czasu posiada ogromne problemy z jakością snu. Zrywa się z łózka, ma bezdech, często budzi się w nocy oraz ciągle mu gorąco. Dodam tylko, że mój partner zażywa...
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizykalnego i zlecenia odpowiednich badań dodatkowych (m.in.laboratoryjnych); bezdech nocny wymaga diagnostyki.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Dla partnera.
Czy może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego?
Częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte Chciałbym dodać, że jestem również perfekcjonistą i często sprzątam.
Zalecana konsultacja psychologa i psychiatry.
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tak, częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte, może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego (OCD). W OCD pojawiają się natrętne myśli (obsesje), które wywołują niepokój, a kompulsywne działania (kompulsje) są próbą złagodzenia tego niepokoju. Perfekcjonizm i częste sprzątanie również mogą być związane z OCD, szczególnie jeśli odczuwasz silną potrzebę, aby wszystko było w idealnym porządku i gdy te zachowania znacząco wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli te objawy Cię niepokoją lub utrudniają funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychiatrą.
Zalecam wizytę u psychologa oraz rozpoczęcie odpowiedniej terapii