logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Psychologia
|
Skorzystaj z konsultacji online i pomóż sobie podczas zaburzeń lękowych

Skorzystaj z konsultacji online i pomóż sobie podczas zaburzeń lękowych

09.09.2024
arrow Jak mogę sobie pomóc podczas zaburzeń lękowych?
arrow Kiedy szukać profesjonalnej pomocy?
arrow Leczenie lęku

Nie każdy, kto dużo się martwi, cierpi na zaburzenia lękowe. Możesz odczuwać niepokój z powodu zbyt wymagającej pracy, braku ćwiczeń lub snu, presji w domu, a nawet z powodu zbyt dużej ilości kofeiny. Jednak kiedy podejrzewasz u siebie zaburzenia lękowe, warto skonsultować problem ze specjalistą. Skorzystaj z konsultacji online i poszukaj porad u psychologów.

 

Jak mogę sobie pomóc podczas zaburzeń lękowych?

Poniższe wskazówki mogą pomóc zmniejszyć niepokój i poradzić sobie z objawami zaburzenia:
 

  • Kontaktuj się z innymi

Samotność i izolacja mogą wywoływać lub nasilać lęk, podczas gdy rozmowa o swoich zmartwieniach twarzą w twarz często sprawia, że wydają się one mniej przytłaczające. Postaraj się regularnie spotykać z przyjaciółmi, dołącz do grupy wsparcia, lub skorzystaj z konsultacji online na platformie telemedycznej z psychologiem.

 

  • Radzenie sobie ze stresem

Jeśli poziom stresu sięga zenitu, pomocne może okazać się zarządzanie stresem. Przyjrzyj się swoim obowiązkom i sprawdź, czy są takie, z których możesz zrezygnować lub przekazać je innym.
 

  • Ćwicz techniki relaksacyjne

Regularnie praktykowane techniki relaksacyjne, takie jak medytacja uważności, progresywna relaksacja mięśni i głębokie oddychanie, mogą zmniejszyć objawy lęku.
 

  • Ćwicz regularnie

Ćwiczenia fizyczne są naturalnym środkiem odstresowującym i łagodzącym niepokój. Aby osiągnąć maksymalne korzyści, staraj się wykonywać co najmniej 30 minut ćwiczeń aerobowych przez kilka dni w tygodniu.
 

  • Wysypiaj się

Brak snu może nasilać niespokojne myśli i uczucia, więc staraj się spać od siedmiu do dziewięciu godzin na dobę.
 

  • Postępuj ostrożnie z kofeiną, alkoholem i nikotyną

Kofeina i alkohol mogą nasilać stany lękowe. Choć może się wydawać, że papierosy uspokajają, nikotyna jest w rzeczywistości silnym stymulantem, który prowadzi do wyższego, a nie niższego poziomu lęku.
 

  • Skończ z chronicznym zamartwianiem się

Martwienie się jest nawykiem psychicznym, którego można się nauczyć. Strategie takie jak tworzenie dobrych scenariuszy, kwestionowanie niespokojnych myśli i nauka akceptowania niepewności — mogą znacznie zmniejszyć niepokój i uspokoić niespokojne myśli.

 

Kiedy szukać profesjonalnej pomocy?

Podczas gdy samopomocowe strategie radzenia sobie, mogą być bardzo skuteczne, jeśli twoje zmartwienia, lęki lub ataki lęku stały się tak duże, że powodują skrajny niepokój lub zakłócają codzienną rutynę, ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy.

Jeśli doświadczasz wielu objawów fizycznych, powinieneś zacząć od badania lekarskiego. Lekarz może sprawdzić, czy niepokój nie jest spowodowany chorobą, taką jak problemy z tarczycą, hipoglikemia lub astma. Ponieważ niektóre leki i suplementy mogą wywoływać stany lękowe, lekarz będzie również chciał wiedzieć o wszelkich receptach, lekach dostępnych bez recepty, lekach ziołowych i narkotykach rekreacyjnych, które przyjmujesz.

 

Leczenie lęku

Zaburzenia lękowe bardzo dobrze reagują na terapię, często w stosunkowo krótkim czasie. Konkretne podejście do leczenia zależy od rodzaju zaburzenia lękowego i jego nasilenia. Większość z nich jest leczona za pomocą terapii, leków lub kombinacji tych dwóch metod. Terapia poznawczo-behawioralna i terapia ekspozycyjna są rodzajami terapii behawioralnej, co oznacza, że koncentrują się na zachowaniu, a nie na podstawowych konfliktach psychologicznych lub kwestiach z przeszłości. Mogą one pomóc w takich kwestiach jak ataki paniki, lęk uogólniony i fobie.

Jeśli lekarz wykluczy przyczynę medyczną, następnym krokiem jest konsultacja z terapeutą, który ma doświadczenie w leczeniu zaburzeń lękowych. Terapeuta będzie współpracował z pacjentem w celu ustalenia przyczyny i rodzaju zaburzenia oraz opracowania sposobu leczenia. Skorzystaj z konsultacji online na platformach telemedycznych i pozwól sobie pomóc.

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Pomoc psychiatryczna dla dziecka - jak najlepiej rozpocząć współpracę ze specjalistą?
Potrzebuję pomocy psychiatrycznej dla Syna - lat 10. Czy powinnam umówić się do lekarza psychiatry wraz z dzieckiem, czy udać się najpierw na indywidualną konsultację? Czy powinna to być wizyta...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Zalecana pierwsza wizyta w postaci spotkania Pani ze specjalistą; forma wizyty (online/stacjonarna) to Pani wybór uwzględniający np. dogodność miejsca i czasu, dostępność danego specjalisty itp.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 803 opinie
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u psychiatry dziecięcego.
Monika Sierakowska
homeopata
5.00 / 3 opinie
Umów wizytę
Poza leczeniem według zaleceń lekarza, warto także rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości emocjonalnych i psychicznych. Można skorzystać z porady homeopaty w miejscu zamieszkania lub umówic się na wizytę on-line.
Nie umiem sobie poradzić w relacjach z pracodawcą, co robić?
Od 5 lat mieszkam w Niemczech. Pierwszy rok nie pracowałam, kolejne 3 lata u niemieckiego pracodawcy, było naprawdę dobrze. A mam na myśli to, że j.niemiecki to i u mnie kuleje. Ostatni rok pracuję u mojej...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z psychologiem-pomoże uporządkować myśli i zrozumieć zaistniałą sytuację.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 803 opinie
Umów wizytę
Nie jest to chyba pytanie do lekarza.
Monika Sierakowska
homeopata
5.00 / 3 opinie
Umów wizytę
W takiej sytuacji można rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych trudności emocjonalnych. Konsultacja z homeopatą, zarówno stacjonarna, jak i online, może pomóc dobrać indywidualnie dopasowany lek, wspierający powrót do równowagi emocjonalnej oraz poprawę samopoczucia.
Magdalena Vilhena
psychoterapeuta,psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT)
5.00 / 3 opinie
Umów wizytę
Dzień dobry, z Pani opisu wynika, że trudno postawić Pani granice swojej pracodawczyni. By poradzić sobie z zaistniajłą sytuację unika Pani szefowej oraz jest jej podprządkowana. Wskazana jest konsultacją u psychoterapeuty, by poradzić sobie z ww trudnościami. Pozdrawiam
Czy będzie możliwe odbycie konsultacji z możliwością wystawienia odpowiedniego zaświadczenia?
Potrzebuje konsultacji w sprawie dziecka - mianowicie psycholog stwierdził, że kontakty, z którego ojcem dziecko nie zna 8 lat (brak kontaktu) nie są wskazane, gdyż powodują u niego leki i nerwowość,...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wizyta specjalistyczna - w warunkach stacjonarnych.
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!