Tabletka „dzień po” to forma antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się w przypadku, gdy inne formy antykoncepcji zawiodły. W Polsce, aby wykupić pigułkę konieczne jest posiadanie recepty. Nowe zasady przepisywania recept, które weszły w życie w sierpniu tego roku niczego w tym względzie nie zmieniają.
Czym jest tabletka „dzień po”? To lek, który stosowany jest po stosunku, w sytuacji gdy inne formy antykoncepcji zawiodły np. pominięta została pigułka antykoncepcyjna czy uszkodzeniu uległa prezerwatywa.
Tabletka ma na celu zapobiec owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej z jajnika. Wpływa ponadto na możliwość zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej blokując jej połączenie z plemnikiem.
Skuteczność tabletki po stosunku jest więc uzależniona od czasu, w jakim lek zostanie podany. Najprościej mówiąc - im szybciej tym lepiej.
Od 2017 tabletkę „dzień po” w Polsce można wykupić jedynie na receptę. Co istotne, receptę może przepisać nie tylko ginekolog. Pacjentka otrzyma ją od każdego lekarza. Może poprosić o nią lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub innej specjalizacji.
Z uwagi na wymagany szybki czas reakcji - warto wziąć pod uwagę skorzystanie z porady online i pozyskanie e-recepty w trakcie e-wizyty. Podczas konsultacji zdalnej pacjentka uzyska informację jak stosować pigułkę oraz jakie mogą wystąpić skutki uboczne zażycia leku.
Po zakończeniu wizyty, pacjentka otrzyma receptę na antykoncepcję awaryjną i kod do realizacji recepty, który należy podać w aptece, aby wykupić lek.
Lekarze zwracają uwagę na skutki uboczne stosowania tabletki „dzień po”. Najczęściej pojawiające się to: brak apetytu, nudności i wymioty, biegunka, zawroty i bóle głowy, migrena, brak miesiączki, krwawienie z dróg rodnych.
Pigułki zawierają duże ilości hormonów w związku z czym nie mogą one być stosowane długofalowo ani stanowić zamiennika innych metod zabezpieczania się przed ciążą.
Ginekolodzy podkreślają, że są skuteczniejsze metody antykoncepcji dlatego pigułkę należy stosować zgodnie z nazwą - jako metodę awaryjną.
Wiele pacjentek zastanawia się czy zmiany w przepisach, które weszły w życie w sierpniu tego roku dotyczą również wystawiania recept na tabletki „dzień po”? Wyjaśnijmy.
Zmiany w wypisaniu recept dotyczą leków psychotropowych i leków odurzających. Od teraz, aby otrzymać receptę wymagane jest badanie i ocena wpływu leku na pacjenta - może to być zarówno badanie stacjonarne, jak i konsultacja przeprowadzana z pacjentem zdalnie.
Co istotne, zmiany te nie dotyczą przepisywania recept w ramach kontynuacji leczenia, jeśli nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta. Nie dotyczą także lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent.
Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, celem zmian jest ograniczenie dostępu do silnie działających leków bez konsultacji z lekarzem.
Nowe zasady przepisywania recept wynikają z podpisanego przez Ministra Zdrowia 12 lipca 2023 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje (Dz.U. poz. 1368) - informuje Ministerstwo Zdrowia
Nie dotyczą więc wystawiania recept na antykoncepcję awaryjną.