home
|
Baza wiedzy
|
Ginekologia
|
Przy jakich schorzeniach oraz chorobach wykorzystuje się tabletki antykoncepcyjne?

Przy jakich schorzeniach oraz chorobach wykorzystuje się tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne często są przepisywanie młodszym kobietom tabletki ze względu na ich nieregularne lub brakujące miesiączki, bóle menstruacyjne, trądzik, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), endometriozę, pierwotną niewydolność jajników i zespół policystycznych jajników (PCOS). Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o tabletkach antykoncepcyjnych.

arrow Co znajduje się w tabletkach antykoncepcyjnych? 
arrow Jakie rodzaje schorzeń medycznych można leczyć za pomocą tabletek antykoncepcyjnych?

Co znajduje się w tabletkach antykoncepcyjnych? 

Tabletki antykoncepcyjne zawierają jeden lub dwa rodzaje syntetycznych (sztucznych) hormonów żeńskich, estrogen i/lub progestagen. Podobne hormony są normalnie wytwarzane przez jajniki. Istnieje wiele różnych rodzajów doustnych tabletek antykoncepcyjnych, dlatego warto wspólnie z ginekologiem dobrać odpowiednie dla Ciebie.

Początkowy wybór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych może zająć trochę czasu, gdyż nie wszystkie mogą okazać się dla Ciebie odpowiednie. Umów się na konsultację online na platformie telemedycznej, aby porozmawiać z ginekologiem o wyborze antykoncepcji idealnej dla Ciebie.

 

Jakie rodzaje schorzeń medycznych można leczyć za pomocą tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne są stosowane w leczeniu wielu różnych schorzeń, w tym:
 

  • Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Jest to zaburzenie hormonalne, które może powodować nieregularne miesiączki, trądzik i nadmierny wzrost owłosienia. U dziewcząt, których miesiączki są nieregularne (zbyt rzadko lub wcale), tabletki antykoncepcyjne działają poprzez obniżanie poziomów hormonów w celu regulacji okresów menstruacyjnych. Gdy poziomy hormonów są w normie, trądzik i wzrost owłosienia często się poprawiają.


 

  • Endometrioza

Większość nastolatek z endometriozą ma bóle brzucha lub miednicy w czasie cyklu menstruacyjnego. Tabletki antykoncepcyjne są często przepisywane w sposób ciągły w leczeniu endometriozy i działają przez tymczasowe wstrzymanie okresów menstruacyjnych. Ponieważ okresy mogą powodować ból u nastolatek z endometriozą, zatrzymanie okresów zazwyczaj poprawia bóle.


 

  • Całkowity brak miesiączek

Może być spowodowany niską wagą ciała, stresem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Tabletki antykoncepcyjne mogą być przepisywane w celu zastąpienia estrogenów, które pomagają w regulacji cyklu menstruacyjnego. Normalne poziomy estrogenów i zdrowa waga, są ważne dla zdrowych kości. Jeśli brak okresów jest spowodowany niską wagą lub zaburzeniem odżywiania, najlepszym leczeniem jest zwiększenie wagi do normalnej, zdrowej wagi i terapia w celu rozwiązania problemów z obrazem ciała i zdrowiem.


 

  • Bóle menstruacyjne 

Kiedy dostępne bez recepty leki nie pomagają w przypadku silnych bólów brzucha, tabletki antykoncepcyjne mogą być rozwiązaniem, ponieważ zapobiegają owulacji i łagodzą okresy.


 

  • Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Objawy PMS, takie jak zmiany nastroju, bolesność piersi, przyrost masy ciała, wzdęcia i trądzik, mogą występować nawet do 2 tygodni przed okresem menstruacyjnym u nastolatek. Tabletki antykoncepcyjne mogą być przepisywane w celu zatrzymania owulacji i utrzymania równowagi poziomów hormonów. Objawy mogą ulec poprawie, zwłaszcza gdy tabletki antykoncepcyjne są stosowane w sposób ciągły.


 

  • Pierwotna niewydolność jajników

Tabletki antykoncepcyjne mogą być przepisywane nastolatkom, u których jajniki nie produkują wystarczająco dużo estrogenów z powodu radioterapii i/lub chemioterapii, genetycznych zaburzeń takich jak zespół Turnera lub innych schorzeń. Celem tego leczenia jest regulacja cyklu menstruacyjnego i pomoc w utrzymaniu zdrowych kości.


 

  • Obfite miesiączkowanie

Tabletki antykoncepcyjne mogą zmniejszyć ilość i długość krwawienia menstruacyjnego.


 

  • Trądzik

W przypadku trądziku, który nie ustąpił po lekach dostępnych bez recepty i na receptę, mogą być przepisane tabletki antykoncepcyjne. Hormony zawarte w tabletkach mogą pomóc zapobiec powstawaniu trądziku. Należy jednak być cierpliwym, ponieważ może minąć kilka miesięcy, zanim zobaczysz poprawę swojej skóry.

 

Dodatkowo przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych ilość krwawienia menstruacyjnego jest mniejsza, istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia stanu zwanego anemią (niską liczbą czerwonych krwinek, które przenoszą tlen z płuc do tkanek). Tabletki antykoncepcyjne również zmniejszają ryzyko zachorowania na raka błony śluzowej macicy, raka jajników i torbieli jajnika. Nie czekaj, tylko umów się do ginekologa, aby przedyskutować antykoncepcję dla Ciebie.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na płodność?
Od kilku miesięcy staramy się z partnerem o dziecko, ale niestety nie odnosimy sukcesów. Przez kilka lat przyjmowałam antykoncepcję hormonalną, a teraz obawiam się, że może to wpływać na naszą zdolność...
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 22 952 opinie
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 335 opinii
Umów wizytę
W pierwszej kolejności-wizyta u lekarza ginekologa prowadzącego. Lekarz oceni konieczność/kolejność wdrożenia określonej diagnostyki zarówno u Pani jak i Pani partnera.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny,psychoterapeuta dzieci i młodzieży,psychoterapeuta dorosłych,psychoterapeuta rodzinny,terapeuta uzależnień,Psycholog diagnosta dorosłych,Psycholog dzieci i młodzieży
4.20 / 10 opinii
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem jest niezbędna, może on zmodyfikować leki oraz proces leczenia.
Jak długo zazwyczaj trwa uregulowanie cyklu po zaprzestaniu przyjmowania tabletek?
Od roku brałam tabletki antykoncepcyjne i zastanawiam się nad ich odstawieniem. Czy powinnam skonsultować się z ginekologiem przed odstawieniem antykoncepcji hormonalnej? 
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 22 952 opinie
Umów wizytę
Odstawienie antykoncepcji nie wymaga konsultacji lekarskiej.
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 335 opinii
Umów wizytę
Warto skonsultować się z lekarzem, który wdrożył antykoncepcję-doradzi kiedy najlepiej ją odstawić, a także omówi objawy, które mogą się pojawić w związku z odstawieniem terapii (m.in.zaburzenia cyklu miesiączkowego).
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny,psychodietetyk
5.00 / 473 opinie
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy powinnam się martwić i zapisać na kolejne badania u ginekologa?
Od kilku lat regularnie przyjmuję te same tabletki antykoncepcyjne. Ostatnie badania, takie jak cytologia i badanie piersi, miałam pół roku temu i wyniki były prawidłowe. Od trzech miesięcy odczuwam...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 335 opinii
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego/internisty-niezbędne badanie fizykalne i bad.dodatkowe (laboratoryjne i usg jamy brzusznej), a w razie wskazań-kontrolna wizyta u ginekologa.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 22 952 opinie
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Najpopularniejsze miasta

Umów się na wizyty online
e-Wizyty | e-Recepta | e-Zwolnienie
Baza placówek medycznych

Kontakt
BioStat Sp. z o.o.

Siedziba
ul. Kowalczyka 17
44-206 Rybnik

Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych.
Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!