Dzieci chorujące na astmę, alergie pokarmowe, cukrzycę typu I czy mukowiscydozę wymagają długotrwałego leczenia. Zwykle wiąże się ono z przyjmowaniem leków, które są wydawane na receptę. Konieczność regularnego odnawiania recept może być kłopotliwa, zwłaszcza kiedy trzeba pozyskiwać je od kilku różnych specjalistów. Czy można jakoś uprościć ten proces? Dzięki platformom telemedycznym – tak. Zobacz, jak uzyskać recepty online dla przewlekle chorego dziecka bez wychodzenia z domu!
Przewlekłe choroby dziecięce to jednostki chorobowe, które towarzyszą pacjentowi przez długi czas, często nawet przez całe życie, i które wymagają stałego monitorowania i leczenia. Choroby przewlekłe mogą znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie dziecka, powodując konieczność regularnych wizyt lekarskich oraz specjalistycznych badań. Skąd biorą się choroby przewlekłe u dzieci? Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się czynniki genetyczne, autoimmunologiczne, zakaźne, metaboliczne oraz środowiskowe.
Spersonalizowana terapia ma za zadanie zapewnić pacjentom jak najlepszą jakość życia oraz minimalizować objawy i komplikacje występujące przy danej jednostce chorobowej. Do dziecięcych chorób przewlekłych możemy zaliczyć:
Wszystkie wymienione wyżej schorzenia wymagają długoterminowej opieki medycznej oraz farmakoterapii, która musi być kontynuowana aż do odwołania.
Rodzice przewlekle chorych dzieci często muszą dopasować swój styl życia do potrzeb i harmonogramu leczenia swojej pociechy. Ciągłe wizyty w gabinetach lekarskich mogą być męczące, zwłaszcza jeśli ich głównym celem jest wystawienie e-recepty na kontynuację leczenia. Dzięki portalom telemedycznym takim jak MED24 możliwe jest odbycie konsultacji lekarskiej online bez wychodzenia z domu. Wystarczy tylko założyć Konto Pacjenta na wspomnianym wyżej serwisie i umówić się na teleporadę pediatryczną w trybie STANDARD lub EXPRESS.
Wizyta standardowa pozwala na kontakt z lekarzem o wybranej porze dnia, natomiast konsultacja ekspresowa umożliwia spotkanie z pediatrą w ciągu 15 minut od rejestracji. Do umawiania wizyt służy prosty formularz kontaktowy, który daje możliwość wgrania do systemu dokumentacji medycznej dziecka. Dzięki temu dyżurujący lekarz może zapoznać się z historią choroby pacjenta i dotychczasowym trybem leczenia, co ułatwia przygotowanie się do rozmowy z rodzicami. Podczas konsultacji pediatrycznej online lekarz przeprowadza wywiad medyczny i na podstawie wszystkich zebranych informacji wystawia e-receptę na kontynuację leczenia. Recepta online dla dzieci chorych przewlekle ma formę cyfrową i można ją zrealizować w każdej aptece przy pomocy unikalnego kodu dostępu oraz numeru PESEL pacjenta.
Możliwość odbycia konsultacji pediatrycznej online niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim pozwala na systematyczny kontakt z lekarzem i to bez potrzeby wychodzenia z domu. To z kolei oszczędza czas, pieniądze i redukuje stres całej rodziny związany z koniecznością dezorganizacji dnia, by odbyć wizytę w przychodni. Co istotne, telemedycyna pozwala na szybszy dostęp do lekarzy różnych specjalizacji, co jest szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którzy wymagają wielowymiarowego leczenia. Warto wspomnieć, że lekarz może wystawić receptę na różne leki, jak np. na Zentel.
Dzięki telemedycynie rodzice mogą łatwiej monitorować stan zdrowia swojego dziecka i szybko reagować na wszelkie zmiany. Elektroniczne systemy umożliwiają przechowywanie i udostępnianie dokumentacji medycznej osobom uprawnionym, co usprawnia komunikację między różnymi lekarzami i specjalistami. To z kolei zapewnia kompleksowe podejście terapeutyczne. Telemedycyna minimalizuje również ryzyko infekcji u dzieci chorych przewlekle, gdyż nie naraża ich na kontakt z innymi pacjentami. Warto dodać, że dzięki konsultacji pediatrycznej online można łatwiej dostosować harmonogram wizyt lekarskich do swoich codziennych obowiązków, co także jest ogromnym udogodnieniem dla rodziców.
Opieka zdrowotna w MED24 spełnia wymogi Naczelnej Izby Lekarskiej, co zapewnia wysoką jakość usług medycznych. Bezpieczeństwo i komfort pacjentów stawiane są na pierwszym miejscu, dlatego też wszystkie e-recepty wydawane są tylko i wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Takie postępowanie gwarantuje, że leczenie jest odpowiednio dostosowane do indywidualnych potrzeb dziecka, i eliminuje ryzyko nieprawidłowego stosowania leków. Wprowadzenie konsultacji przed wystawieniem e-recepty pozwala na dokładną ocenę stanu zdrowia dziecka oraz aktualizację planu leczenia w oparciu o najnowsze informacje medyczne. Dzięki temu lekarz może dokładnie monitorować postępy w terapii i wprowadzać niezbędne zmiany w leczeniu. Elektroniczny system e-recept umożliwia szybkie i bezpieczne dostarczenie leków, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci z przewlekłymi chorobami. Zapraszamy do skorzystania z usług MED24!