Spis treści
Jakie są najczęstsze przyczyny dla spóźniającego się okresu?
Stres
Okres okołomenopauzalny
Utrata masy ciała
Otyłość
Stany hormonalne
PCOS
Spóźniający się okres może być bardzo niepokojący, zwłaszcza jeśli kobieta jest przyzwyczajona do regularnych miesiączek lub obawia się niespodziewanej ciąży. Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których kobieta może doświadczyć spóźniającej się miesiączki.
Jakie są najczęstsze przyczyny dla spóźniającego się okresu?
Stres
Długotrwałe okresy stresu mogą wpływać na cykl menstruacyjny kobiety, wydłużając go lub skracając, a nawet powodując brak miesiączki. Niektóre kobiety zgłaszają również bardziej bolesne skurcze miesiączkowe, gdy doświadczają stresu.
Unikanie sytuacji powodujących stres, regularne ćwiczenia i odpowiednia ilość snu mogą pomóc utrzymać regularny cykl menstruacyjny. Jeśli kobieta doświadcza przewlekłego stresu, korzystna może okazać się rozmowa z lekarzem, takim jak ginekolog online. Umów się na konsultację online już dziś i prozmawiaj z nim o swoich problemach.
Okres okołomenopauzalny
Średni początek menopauzy przypada na wiek około 52 lat, kiedy kobieta nie miała miesiączki przez co najmniej 12 miesięcy. Wiele kobiet doświadcza objawów już na 10 do 15 lat przed menopauzą.
Jest to spowodowane nieregularnym poziomem estrogenów, przez które może zmieniać się cykl menstruacyjny kobiety. Kobiety w okresie okołomenopauzalnym często doświadczają nieregularnych lub brakujących miesiączek.
Utrata masy ciała
Znaczna utrata masy ciała lub intensywne ćwiczenia mogą spowodować brak miesiączki u kobiety. Niedowaga lub niski stosunek tkanki tłuszczowej do masy ciała może zmienić poziom hormonów rozrodczych, obniżając go do poziomu, w którym owulacja i miesiączka nie występują.
Kobieta, która straciła jedną lub kilka miesiączek po utracie znacznej masy ciała, powinna skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu uzyskania odpowiedniej ilości witamin, minerałów i składników odżywczych, których potrzebuje jej organizm.
Otyłość
Podobnie jak utrata wagi może spowodować brak miesiączki u kobiety, nadwaga może również wpływać na cykl menstruacyjny kobiety. Otyłość i brak miesiączki mogą czasami sygnalizować, że kobieta cierpi na schorzenie, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), dlatego ważne jest, aby kobieta została prawidłowo zdiagnozowana przez lekarza.
Lekarz może zalecić wykonanie badań krwi lub USG jajników, aby upewnić się, że żadne schorzenia nie powodują braku miesiączki.
Stany hormonalne
Niektóre hormony, takie jak prolaktyna lub hormony tarczycy, mogą powodować brak miesiączki u kobiet. Jeśli brak równowagi hormonalnej jest odpowiedzialny za brak lub spóźnienie miesiączki, można to łatwo wykryć za pomocą badania krwi.
Przyczyna tych zaburzeń równowagi hormonalnej musi zostać zbadana przez lekarza. Niektóre zaburzenia równowagi hormonalnej są częstym problemem występującym w rodzinach lub mogą być spowodowane czymś znacznie poważniejszym, takim jak guz mózgu. W wielu przypadkach przyjmowanie leków może pomóc miesiączkom powrócić do normalnego cyklu.
PCOS
PCOS jest jednym z najczęstszych zaburzeń hormonalnych wśród kobiet w wieku rozrodczym.
Chociaż objawy różnią się u poszczególnych kobiet, te z PCOS mają tendencję do nieprawidłowego poziomu hormonów, co może powodować rozwój małych torbieli na jajnikach, trądzik, nadmierne owłosienie twarzy i ciała, łysienie typu męskiego i otyłość.
Nieregularne miesiączki lub nawet ich brak są również częstą cechą tego schorzenia. Kobiety, które podejrzewają u siebie PCOS, powinny udać się do lekarza w celu oceny. Brak miesiączki w okresie rozrodczym, jeśli nie jest odpowiednio leczony, może prowadzić do raka endometrium. Postaw swoje zdrowie na pierwszym miejscu i skorzystaj z konsultacji online z ginekologiem, aby dokładnie opracować plan leczenia.
Jeśli kobieta jest zaniepokojona brakiem miesiączki, pomocne może być prowadzenie pisemnego rejestru miesiączek, w tym dat ich rozpoczęcia i zakończenia, a także listy wszelkich innych powiązanych objawów. Nie czekaj dłużej, tylko udaj się do specjalisty, jeśli brak miesiączki może być spowodowany jednym z powyższych czynników.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Nadczynności tarczycy, a tabletka dzień po.
Czy przy nadczynności tarczycy mogę zażyć tabletkę dzień po?
Należy tę kwestię omówić ze specjalistą wypisującym antykoncepcję awaryjną.
Wszystkie schorzenia współistniejące należy zgłosić lekarzowi ginekologowi podczas wizyty, aby mógł ocenić ew.przeciwwskazania.
Odnośnie porodu czeka mnie trzecie ciecie cesarskie, jakie znieczulenie dostanę przy takiej przepuklinie?
Jestem w 33 tygodniu ciąży, miesiąc temu miałam badanie gastroskopii - gdzie wykryto przepuklinę wślizgową i refluks. Przepuklina jest na tyle duża, że będę mieć operację po porodzie.
Decyzja będzie należała do lekarza prowadzącego w szpitalu i anestezjologa znieczulającego do porodu.
Decyzję podejmie anestezjolog podczas kwalifikacji do zabiegu.
Plamienie po łyżeczkowaniu, czy tak powinno być?
Jestem po poronieniu. 7 października poroniłam, 8 października miałam łyżeczkowanie. Po łyżeczkowaniu przez tydzień plamiłam. Potem miałam tydzień spokój i teraz od nowa plamie.
Niezbędna wizyta kontrolna u ginekologa.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy takie zmiany w piersiach się usuwa? Czy takie zmiany są złośliwe?
Mam 37 lat i jestem po 1 badaniu USG piersi gdzie wyszła zmiana 3 cm od otoczki FA 8X4 mm. Dodam, że siostra rodzona mojego taty jest po mastektomii. Miała usuwany włókniak, potem narośl zdiagnozowaną...
Z wynikiem usg proszę zgłosić się na konsultacją do onkologa/chirurga-onkologa, który odpowie na Pani pytania dot.dalszego postępowania.
Z wynikiem badania należy zgłosić się do chirurga onkologa na wizytę stacjonarną celem ustalenia dalszego postępowania.
Zalecana jest mammografia i wizyta stacjonarna onkologiczna
Czy jest to możliwe, że to zakrzepica od tabletek antykoncepcyjnych?
Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i po jakimś czasie zauważyłam obrzęk zaraz pod lewym kolanem (z przodu). Obszar nie jest zaczerwieniony, nie ma innych objawów poza wyczuwalnym guzem,...
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Dlaczego mam krew w moczu i jak się pozbyć?
Krew w moczu dwa dni po stosunku seksualnym oraz częstomocz i pieczenie przy oddawaniu moczu.
Zalecana wizyta u lekarza w celu włączenia odpowiedniego leczenia (np.u lek.rodz.)
Zalecana konsultacja lekarska celem przepisania odpowiednich leków na receptę.
ZAlecam wizytę lekarską stacjonarnie.
Konsultacja lekarska jest niezbędna .
W sytuacji obecności krwi w moczu wskazana jest pilna wizyta urologiczna, niezależnie czy zdarzenie miało miejsce po stosunku i czy towarzyszą mu objawy- każdy epizod krwi w moczu musi być zweryfikowany u urologa.
Jakie badania muszę wykonać? Czy konieczna jest wizyta u ginekologa?
Nie mam miesiączki 3 miesiąc, a testy wykluczają ciążę. Czy taka sytuacja jest niebezpieczna dla zdrowia?
Niezbędna jest wizyta stacjonarna u ginekologa, który w oparciu o dokładny wywiad, przeprowadzone badanie ginekologiczne, badanie usg ukierunkuje dalszą diagnostykę i leczenie.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na płodność?
Od kilku miesięcy staramy się z partnerem o dziecko, ale niestety nie odnosimy sukcesów. Przez kilka lat przyjmowałam antykoncepcję hormonalną, a teraz obawiam się, że może to wpływać na naszą zdolność...
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
W pierwszej kolejności-wizyta u lekarza ginekologa prowadzącego. Lekarz oceni konieczność/kolejność wdrożenia określonej diagnostyki zarówno u Pani jak i Pani partnera.
Konsultacja z ginekologiem jest niezbędna, może on zmodyfikować leki oraz proces leczenia.
Jak długo zazwyczaj trwa uregulowanie cyklu po zaprzestaniu przyjmowania tabletek?
Od roku brałam tabletki antykoncepcyjne i zastanawiam się nad ich odstawieniem. Czy powinnam skonsultować się z ginekologiem przed odstawieniem antykoncepcji hormonalnej?
Odstawienie antykoncepcji nie wymaga konsultacji lekarskiej.
Warto skonsultować się z lekarzem, który wdrożył antykoncepcję-doradzi kiedy najlepiej ją odstawić, a także omówi objawy, które mogą się pojawić w związku z odstawieniem terapii (m.in.zaburzenia cyklu miesiączkowego).
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Co może być przyczyną tych zmian w cyklu miesiączkowym?
Mam 26 lat i zawsze miałam regularne miesiączki co 28 dni, ale ostatnio zauważyłam, że cykle stały się nieregularne – występują co 30, 24, a nawet 34 dni. Nigdy nie byłam w ciąży ani nie stosowałam...
Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą mieć różne podłoże, proszę w pierwszej kolejności zgłosić się do ginekologa/ginekologa-endokrynologa, który zleci niezbędną diagnostykę.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Wizyta stacjonarna w gabinecie ginekologicznym.
Jak długo trwa rekonwalescencja po takich zabiegach i kiedy mogę zacząć starać się o dziecko?
Mam 27 lat i niedawno przeszłam operację usunięcia torbieli na jajniku oraz wyrostka. Rana po operacji przypomina bliznę po cesarskim cięciu.
Kwestie do omówienia z lekarzem ginekologiem prowadzącym.
Należy o to zapytać ginekologa prowadzącego.
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy powinnam się martwić i zapisać na kolejne badania u ginekologa?
Od kilku lat regularnie przyjmuję te same tabletki antykoncepcyjne. Ostatnie badania, takie jak cytologia i badanie piersi, miałam pół roku temu i wyniki były prawidłowe. Od trzech miesięcy odczuwam...
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego/internisty-niezbędne badanie fizykalne i bad.dodatkowe (laboratoryjne i usg jamy brzusznej), a w razie wskazań-kontrolna wizyta u ginekologa.
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.