Zalecana ilość ćwiczeń zależy od tego, jak aktywna byłaś przed zajściem w ciążę i czy masz jakieś problemy zdrowotne. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak ćwiczyć bezpiecznie dla siebie i dziecka. Pamiętaj, aby każdorazowo skonsultować dane ćwiczenia z ginekologiem prowadzącym ciążę. Możesz to zrobić za pośrednictwem konsultacji online bez wychodzenia z domu.
Spis treści
Ile optymalnie powinno pozostać się aktywnym w ciąży?
Jakie ćwiczenia mogę wykonywać w każdym trymestrze ciąży?
Jak aktywna powinnam być w pierwszym trymestrze ciąży (tygodnie od 1 do 12)?
Jak aktywna powinnam być w drugim trymestrze ciąży (od 13. do 28. tygodnia)?
Jak aktywna powinnam być w trzecim trymestrze ciąży (od 29. do 40. tygodnia)?
Ile optymalnie powinno pozostać się aktywnym w ciąży?
Staraj się być aktywnym przez co najmniej 150 minut tygodniowo. Można to podzielić na 20-30 minut dziennie lub wykonać kilka dłuższych sesji tygodniowo. Nie martw się, jeśli na początku nie będziesz w stanie tyle ćwiczyć. Każda aktywność przyniesie korzyści Tobie i Twojemu dziecku.
Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, zacznij delikatnie i stopniowo zwiększaj ilość ćwiczeń. Staraj się wykonywać czynności, które sprawiają, że czujesz się cieplej i oddychasz szybciej. Nadal powinnaś być w stanie prowadzić rozmowę bez zadyszki i nie powinnaś odczuwać omdlenia ani przegrzania.
Dwa razy w tygodniu wykonuj także ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Przykłady obejmują pływanie, jogę, chodzenie pod górę i pracę w ogrodzie.
Jakie ćwiczenia mogę wykonywać w każdym trymestrze ciąży?
Ćwiczenia można rozpocząć w dowolnym momencie ciąży. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do ćwiczeń, możesz zacząć ćwiczyć 10 minut na raz i stopniowo zwiększać czas ćwiczeń do 30 lub 40 minut.
Unikaj sportów kontaktowych, takich jak boks, rugby lub piłka nożna, oraz sportów, w których możesz upaść, takich jak jazda konna lub wspinaczka. Jeśli lubisz jeździć na rowerze, ale czujesz się bardziej niezrównoważona z powodu swojego brzucha, wypróbuj statyczny rower treningowy, jeśli masz do niego dostęp.
Położna lub ginekolog prowadzący ciążę, może również udzielić informacji na ten temat.
Jak aktywna powinnam być w pierwszym trymestrze ciąży (tygodnie od 1 do 12)?
Jeśli byłaś aktywna fizycznie przed ciążą, możesz kontynuować swoje zwykłe czynności. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, zacznij delikatnie i stopniowo zwiększaj ilość ćwiczeń. Nie ćwicz w bardzo gorących warunkach i upewnij się, że pijesz dużo płynów.
Jeśli dołączysz do zajęć fitness, wybierz zajęcia dla kobiet w ciąży lub powiedz instruktorowi, że jesteś w ciąży. Dodatkowo unikaj ćwiczeń, które mogą zaszkodzić ci lub dziecku.
Jak aktywna powinnam być w drugim trymestrze ciąży (od 13. do 28. tygodnia)?
Zastanów się nad zamianą ćwiczeń o dużym wpływie na organizm, takich jak bieganie i aerobik, na zajęcia o niskim wpływie na organizm, takie jak spacery lub pływanie.
Jeśli biegałaś regularnie przed ciążą, możesz to robić tak długo, jak czujesz się komfortowo. Lekarz lub położna mogą udzielić porad dotyczących bezpiecznych ćwiczeń.
Jak aktywna powinnam być w trzecim trymestrze ciąży (od 29. do 40. tygodnia)?
Możesz pozostać aktywna aż do porodu, o ile czujesz się dobrze i komfortowo. Kontynuuj wykonywanie ćwiczeń o niskim obciążeniu, takich jak spacery, pływanie i taniec. Możesz wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające, aby zmniejszyć bóle. Unikaj leżenia na plecach — spróbuj położyć się na boku lub wybierz podpartą pozycję pionową. Nie przemęczaj się — być może będziesz musiała zwolnić tempo w miarę zbliżania się terminu porodu.
Jeśli chodzi o aktywność fizyczną w czasie ciąży, to jeśli jesteś przyzwyczajona do bycia aktywną lub bardzo aktywną, możesz bezpiecznie kontynuować aktywność tak długo, jak jest to dla Ciebie wygodne. Słuchaj swojego ciała i zwolnij lub zmień formę ćwiczeń, jeśli zaczniesz czuć się niekomfortowo. Pamiętaj, aby być w stałym kontakcie z ginekologiem i na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Nadczynności tarczycy, a tabletka dzień po.
Czy przy nadczynności tarczycy mogę zażyć tabletkę dzień po?
Należy tę kwestię omówić ze specjalistą wypisującym antykoncepcję awaryjną.
Wszystkie schorzenia współistniejące należy zgłosić lekarzowi ginekologowi podczas wizyty, aby mógł ocenić ew.przeciwwskazania.
Odnośnie porodu czeka mnie trzecie ciecie cesarskie, jakie znieczulenie dostanę przy takiej przepuklinie?
Jestem w 33 tygodniu ciąży, miesiąc temu miałam badanie gastroskopii - gdzie wykryto przepuklinę wślizgową i refluks. Przepuklina jest na tyle duża, że będę mieć operację po porodzie.
Decyzja będzie należała do lekarza prowadzącego w szpitalu i anestezjologa znieczulającego do porodu.
Decyzję podejmie anestezjolog podczas kwalifikacji do zabiegu.
Plamienie po łyżeczkowaniu, czy tak powinno być?
Jestem po poronieniu. 7 października poroniłam, 8 października miałam łyżeczkowanie. Po łyżeczkowaniu przez tydzień plamiłam. Potem miałam tydzień spokój i teraz od nowa plamie.
Niezbędna wizyta kontrolna u ginekologa.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy takie zmiany w piersiach się usuwa? Czy takie zmiany są złośliwe?
Mam 37 lat i jestem po 1 badaniu USG piersi gdzie wyszła zmiana 3 cm od otoczki FA 8X4 mm. Dodam, że siostra rodzona mojego taty jest po mastektomii. Miała usuwany włókniak, potem narośl zdiagnozowaną...
Z wynikiem usg proszę zgłosić się na konsultacją do onkologa/chirurga-onkologa, który odpowie na Pani pytania dot.dalszego postępowania.
Z wynikiem badania należy zgłosić się do chirurga onkologa na wizytę stacjonarną celem ustalenia dalszego postępowania.
Zalecana jest mammografia i wizyta stacjonarna onkologiczna
Czy jest to możliwe, że to zakrzepica od tabletek antykoncepcyjnych?
Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i po jakimś czasie zauważyłam obrzęk zaraz pod lewym kolanem (z przodu). Obszar nie jest zaczerwieniony, nie ma innych objawów poza wyczuwalnym guzem,...
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Dlaczego mam krew w moczu i jak się pozbyć?
Krew w moczu dwa dni po stosunku seksualnym oraz częstomocz i pieczenie przy oddawaniu moczu.
Zalecana wizyta u lekarza w celu włączenia odpowiedniego leczenia (np.u lek.rodz.)
Zalecana konsultacja lekarska celem przepisania odpowiednich leków na receptę.
ZAlecam wizytę lekarską stacjonarnie.
Konsultacja lekarska jest niezbędna .
W sytuacji obecności krwi w moczu wskazana jest pilna wizyta urologiczna, niezależnie czy zdarzenie miało miejsce po stosunku i czy towarzyszą mu objawy- każdy epizod krwi w moczu musi być zweryfikowany u urologa.
Jakie badania muszę wykonać? Czy konieczna jest wizyta u ginekologa?
Nie mam miesiączki 3 miesiąc, a testy wykluczają ciążę. Czy taka sytuacja jest niebezpieczna dla zdrowia?
Niezbędna jest wizyta stacjonarna u ginekologa, który w oparciu o dokładny wywiad, przeprowadzone badanie ginekologiczne, badanie usg ukierunkuje dalszą diagnostykę i leczenie.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na płodność?
Od kilku miesięcy staramy się z partnerem o dziecko, ale niestety nie odnosimy sukcesów. Przez kilka lat przyjmowałam antykoncepcję hormonalną, a teraz obawiam się, że może to wpływać na naszą zdolność...
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
W pierwszej kolejności-wizyta u lekarza ginekologa prowadzącego. Lekarz oceni konieczność/kolejność wdrożenia określonej diagnostyki zarówno u Pani jak i Pani partnera.
Konsultacja z ginekologiem jest niezbędna, może on zmodyfikować leki oraz proces leczenia.
Jak długo zazwyczaj trwa uregulowanie cyklu po zaprzestaniu przyjmowania tabletek?
Od roku brałam tabletki antykoncepcyjne i zastanawiam się nad ich odstawieniem. Czy powinnam skonsultować się z ginekologiem przed odstawieniem antykoncepcji hormonalnej?
Odstawienie antykoncepcji nie wymaga konsultacji lekarskiej.
Warto skonsultować się z lekarzem, który wdrożył antykoncepcję-doradzi kiedy najlepiej ją odstawić, a także omówi objawy, które mogą się pojawić w związku z odstawieniem terapii (m.in.zaburzenia cyklu miesiączkowego).
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Co może być przyczyną tych zmian w cyklu miesiączkowym?
Mam 26 lat i zawsze miałam regularne miesiączki co 28 dni, ale ostatnio zauważyłam, że cykle stały się nieregularne – występują co 30, 24, a nawet 34 dni. Nigdy nie byłam w ciąży ani nie stosowałam...
Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą mieć różne podłoże, proszę w pierwszej kolejności zgłosić się do ginekologa/ginekologa-endokrynologa, który zleci niezbędną diagnostykę.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Wizyta stacjonarna w gabinecie ginekologicznym.
Jak długo trwa rekonwalescencja po takich zabiegach i kiedy mogę zacząć starać się o dziecko?
Mam 27 lat i niedawno przeszłam operację usunięcia torbieli na jajniku oraz wyrostka. Rana po operacji przypomina bliznę po cesarskim cięciu.
Kwestie do omówienia z lekarzem ginekologiem prowadzącym.
Należy o to zapytać ginekologa prowadzącego.
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy powinnam się martwić i zapisać na kolejne badania u ginekologa?
Od kilku lat regularnie przyjmuję te same tabletki antykoncepcyjne. Ostatnie badania, takie jak cytologia i badanie piersi, miałam pół roku temu i wyniki były prawidłowe. Od trzech miesięcy odczuwam...
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego/internisty-niezbędne badanie fizykalne i bad.dodatkowe (laboratoryjne i usg jamy brzusznej), a w razie wskazań-kontrolna wizyta u ginekologa.
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.