logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Psychologia
|
Nerwica: jej objawy, diagnozowanie oraz formy leczenia

Nerwica: jej objawy, diagnozowanie oraz formy leczenia

17.08.2020

Według bieżących danych, zaburzenia nerwicowe dotykają w naszym kraju 8 mln osób, w tym również około 20 proc. dzieci. Skala problemu jest więc naprawdę duża, na szczęście pomoc jest dostępna i to właściwie bez wychodzenia z domu. Jakie są główne przyczyny nerwic, które jej rodzaje rozpoznaje się najczęściej, a także jak pokonać nerwicę?

arrow Definicja i rodzaje nerwicy
arrow Jak diagnozuje się nerwicę?
arrow Najczęstsze objawy nerwic
arrow Najczęściej diagnozowane rodzaje nerwic
arrow Czy nerwica występuje też u dzieci?
arrow Leczenie nerwicy
arrow Jak walczyć z nerwicą w życiu codziennym?
arrow Szukasz specjalisty w swojej okolicy? Sprawdź:

Definicja i rodzaje nerwicy

 

Nerwicami określa się zaburzenia psychiczne, których głównym objawem jest lęk. Zazwyczaj pojawiają się one w wieku od 25 do 45 lat i dotyczą przede wszystkim kobiet (kobiety chorują trzykrotnie częściej, aniżeli mężczyźni). Przyczyny nerwic są różne, od silnych emocjonalnie przeżyć, przez urazy psychiczne, aż po przewlekły stres doświadczany na co dzień.

 

Nerwice mogą mieć jednak różne oblicza, dlatego tak ważna jest konsultacja lekarska, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie.

 

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10, nerwice dzieli się na:

 

  • zaburzenia lękowe,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne,
  • zaburzenia adaptacyjne,
  • zaburzenia dysocjacyjne,
  • zaburzenia pod postacią somatyczną, np. hipochondria.

 

Jak diagnozuje się nerwicę?

 

Podstawą diagnostyki nerwicy jest wywiad z pacjentem, który może być uzupełniony dodatkowo o wywiad środowiskowy. Dolegliwości oraz sposób funkcjonowania stanowią podstawę rozpoznania, przy czym pomocne mogą być też badania psychologiczne, w tym testy osobowości.

 

Ważne jest, by przy diagnozowaniu nerwicy wykluczyć wpływ leków, które niejednokrotnie doprowadzają do tego typu stanów. Podobne objawy mogą łączyć się też między innymi z depresją, dlatego tak istotne jest prawidłowe rozpoznanie przeprowadzone przez lekarza psychiatrę lub psychologa.

 

W przypadku utrudnionego dostępu do pomocy lekarskiej, osoba potrzebująca pomocy specjalisty może skorzystać też z konsultacji online poprzez platformę haloDoctor.pl. Co ważne - już po samym rozpoznaniu - online można kontynuować też spotkania z terapeutami, uzyskując tym samym stałą pomoc.

 

Najczęstsze objawy nerwic

 

Objawy nerwicy mogą być różne, przy czym zazwyczaj jest to lęk napadowy albo uogólniony. O ile pewna doza lęku jest w życiu normalna, to gdy nie ma on pokrycia w świecie zewnętrznym, wówczas w sposób znaczący utrudnia życie codzienne, w tym budowanie relacji z bliskim i prowadzenie satysfakcjonującego życia zawodowego.

 

Objawy nerwicy pojawiają się też na poziomie ciała i najczęściej są to:

 

  • przyspieszone bicie serca,
  • drżenie rąk,
  • nadmierna potliwość,
  • bóle głowy,
  • uczucie suchości w jamie ustnej,
  • wzdęcia brzucha oraz bóle w tym rejonie,
  • kłucie w sercu,
  • zasłabnięcia,
  • zaciskanie żuchwy.

 

Są to ogólne symptomy, które najczęściej towarzyszą nerwicy, mogą one jednak różnić się w zależności od rodzaju zaburzenia. Np. w przypadku nerwicy neurastenicznej zazwyczaj obecne są duże problemy ze skoncentrowaniem się, a także przewlekłe zmęczenie.

 

Najczęściej diagnozowane rodzaje nerwic

 

Zaburzenia o podłożu nerwicowym dotykają około 8 mln Polaków, przy czym różne typy są diagnozowane z różną częstotliwością. Zdecydowanie najczęściej występuje jednak nerwica lękowa. Do pojawienia się objawów przyczyniają się często trywialne sytuacje z życia codziennego, od jazdy komunikacją miejską, czy nawet spotkania ze znajomymi.

 

Jako przyczyn nerwicy lękowej upatruje się m.in.:

 

  • brak poczucia bezpieczeństwa,
  • długotrwały stres,
  • brak snu,
  • brak zaspokajania emocjonalnych potrzeb,
  • konflikty wewnętrzne,
  • trudne życiowe doświadczenia.

 

Do nerwicy lękowej mogą doprowadzić też choroby takie jak nadczynność tarczycy i wówczas niezbędne jest również odbycie konsultacji z endokrynologiem.

 

Kolejnym, często diagnozowanym rodzajem nerwicy jest nerwica natręctw. Szacuje się, że dotyka ona około 2,3 proc. ludzi na którymś etapie życia, przy czym z podobną częstotliwością rozpoznaje się ją u kobiet oraz mężczyzn. Objawy nerwicy natręctw to przede wszystkim silny, wewnętrzny przymus, by wykonywać konkretne czynności. Jeśli chęć ta nie zostaje zaspokojona, wówczas pojawia się wzmożony lęk oraz niepokój. Mogą to być jednak nie tylko natrętne zachowania, ale również myśli, np. przymus liczenia.

 

W gabinetach często pojawiają się też osoby z nerwicą wegetatywną. To zaburzenie na tle nerwowym, które prowadzi do zaburzeń pracy narządów w ciele. Główne jej objawy to bóle brzucha oraz głowy, nadmierne pocenie się, a także ucisk w klatce piersiowej. Może mieć ona różne podłoże, przy czym często są to tłumione emocje oraz traumatyczne doświadczenia.

 

Czy nerwica występuje też u dzieci?

 

Tak, nerwica u dzieci również może się pojawiać i co więcej, niestety jest częsta. Niektóre szacunki mówią, że dotyczy ona nawet 20 proc. małoletnich, jest więc to poważny problem.

 

Jakie są objawy nerwicy u dzieci? To przede wszystkim lęk, który towarzyszy właściwie cały czas, od wizyty u lekarza, aż po wyjście do szkoły. Może wiązać się też z tzw. fobią specyficzną, gdy objawy nasilają się w związku z obcowaniem z konkretnym przedmiotem albo zjawiskiem.

 

Aby leczyć nerwicę u dzieci, niezbędne jest uzyskanie pomocy od specjalisty. Jest ona dostępna również online, np. poprzez stronę haloDoctor.pl na której pomoc oferują także psychiatrzy dziecięcy. Podczas takich konsultacji niezbędna jest dodatkowo bliska współpraca z rodzicami, którzy powinni dowiedzieć się, jak reagować na lęk u dziecka, by nie doprowadzać do zaostrzenia objawów.

 

Leczenie nerwicy

 

Leczenie nerwicy wymaga połączenia farmakoterapii oraz psychoterapii. Ta druga jest absolutnie niezbędna, aby móc znaleźć przyczyny zaburzenia oraz czynniki, które je wyzwalają oraz utrwalają. Dodatkowo, nawet jeśli objawy ustąpiły, często niezbędna jest terapia podtrzymująca.

 

W przypadku leków na nerwicę są to albo preparaty przeciwlękowe, albo przeciwdepresyjne. Zawsze są one dobierane w oparciu o stan pacjenta oraz nasilenie objawów, z którymi musi on walczyć. Ważna jest też bieżąca kontrola lekarska, bowiem takie preparaty zazwyczaj mają skutki uboczne. Jeśli przeważają one nad korzyściami z ich przyjmowania, wówczas niezbędna jest zmiana leku. Istotne jest jednak, by pacjent nie rezygnował z nich na własną rękę, może to bowiem doprowadzić do nasilenia objawów nerwicy.

 

Jak walczyć z nerwicą w życiu codziennym?

 

Absolutna podstawą radzenia sobie z nerwicą jest korzystanie z psychoterapii oraz przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę. Można jednak szukać dodatkowych sposobów radzenia sobie z nieprzyjemnymi objawami.

 

Badanie z roku 2013 przeprowadzone na Uniwersytecie Oksfordzkim wskazuje m.in., że pomocną techniką jest mindfullness, która opiera się ona na rozwijaniu uważności oraz świadomości teraźniejszości. Z tego badania wynika, że osoby zaznajomione z techniką mindfulless oraz trenujące ją od dłuższego czasu, przy problemach z nerwicą doświadczają zredukowania poczucia lęku o około 58 proc. Technika ta przydaje się również do radzenia sobie ze stresem, który w dzisiejszym świecie dotyka właściwie każdego człowieka.

 

Warto przy tym pamiętać, że jakakolwiek metoda wspierająca nie może zastępować pomocy terapeuty czy przyjmowania leków. W przypadku chęci jej zastosowania, również warto skonsultować to z terapeutą.

 

Nerwicy nie można bagatelizować, na szczęście dzięki konsultacjom lekarskim online pomoc dostępna jest naprawdę szybko. Jest to możliwe dzięki telemedycynie oraz platformie haloDoctor.pl, poprzez którą konsultacji udzielają medycy różnych specjalizacji, w tym także psychiatrzy oraz psycholodzy.

 


 

Szukasz specjalisty w swojej okolicy? Sprawdź:

 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Średnia ocena artykułu: 5,0 / 5
star star star star star
Średnia ocena artykułu: 5,0 / 5

Najczęściej zadawane pytania

Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Do jakiego lekarza warto się zgłosić, kiedy podejrzewamy u siebie nerwicę?

Jeżeli obserwujemy u siebie objawy oraz zachowania, które mogą wskazywać na nerwicę, powinniśmy umówić się na konsultacje do psychiatry. Jest to najlepszy lekarz, który może skierować pacjenta na terapię do psychologa lub psychoterapeuty, a dodatkowo otrzymamy e-Receptę na potrzebne leki. 
 

W czym może pomóc psycholog osobie, u której zdiagnozowano nerwicę?

Psycholog pomaga pacjentowi w odkryciu źródła problemów oraz dodatkowo uczy go nowych technik radzenia sobie z życiowymi problemami. Wszystko po to by codzienne życie nie powodowało tyle lęku, stresu oraz niepokoju. 
Szczególnie polecaną techniką terapeutyczną, jest terapia poznawczo-behawioralny. Terapeuta indywidualnie dobiera sposoby pracy z pacjentem oraz techniki. Wszystko po to, by uwzględnić jego osobowości i potrzeby.
 

Jakie są plusy umawiania się na e-Wizytę?

Pacjent może wybrać idealny dla niego termin, a całe konsultacje odbędzie bez wychodzenia z domu. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz pieniądze, które poświęciłoby się na dojazd oraz czekanie w kolejce przed gabinetem. Wybór specjalistów na platformie haloDoctor jest ogromy, a sami lekarze często są dostępni dla pacjentów, również w godzinach wieczornych i nocnych.
 

Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!