Coraz większa część społeczeństwa skarży się na problemy związane z obniżoną jakością snu. Mogą one obejmować: ciągłe wybudzanie się w nocy, bardzo płytki sen, nieumiejętność zasypiania, czy chroniczne zmęczenie. Czy na sen tabletki na receptę, to jedyne rozwiązanie? Jeśli ten temat dotyka Cię personalnie, warto dogłębnie zastanowić się nad tym tematem.
Podstawowym celem leczenia bezsenności jest poprawa jakości snu i funkcjonowania w ciągu dnia. Ważne, aby po leczeniu, nastąpiła poprawa w jakości życia, wydajności pracy i relacji interpersonalnych. Ponadto coraz częściej przypisuje się ogromne zalety terapii porównawczej, która jest efektywna w długoterminowym leczeniu przewlekłej bezsenności.
Większość ekspertów zgadza się, że wszystkich pacjentów należy zachęcać do przestrzegania zasad higieny snu. Nie jest to jednak wystarczającym sposobem leczenia przewlekłej bezsenności. Warto jednak do swojego codziennego życia wprowadzić takie aspekty, jak:
Istnieją dobre powody przemawiające za rozpoczęciem leczenia niefarmakologicznego lub w połączeniu z farmakoterapią. Techniki relaksacyjne i terapia poznawczo-behawioralna, okazały się korzystne w przypadku bezsenności, a korzyści mogą utrzymywać się przez co najmniej 6 do 24 miesięcy. Techniki te mają również swoje ograniczenia. Często nie są skuteczne w osiąganiu natychmiastowych rezultatów, przez co pacjenci porzucają je w poszukiwaniu szybszych alternatyw.
Terapia farmakologiczna w połączeniu z terapią niefarmakologiczną jest zalecana, gdy potrzebna jest szybka reakcja. Bezsenność uprzykrza codzienne życie wielu osobom, dlatego tabletki na sen na receptę, powinny być dokładnie dobrane przez specjalistę. Lekarz dokonuje wyboru na czynnikach specyficznych dla danego pacjenta, w tym:
Na przykład pacjenci skarżący się na problemy z latencją snu mogą odnieść większe korzyści z zastosowania środków o szybkim początku działania i krótkim czasie trwania. Z drugiej strony pacjenci, którzy mają problemy z utrzymaniem snu, mogą odnieść korzyści ze środków o dłuższym działaniu.
Na sen tabletki na receptę - leczenie farmakologiczne powinno trwać jak najkrócej, a dodatkowo być rozpoczynane w małych dawkach i miarkowane do najmniejszej skutecznej dawki. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko uzależnienia od substancji, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Po zakończeniu leczenia leki należy odstawiać powoli, aby uniknąć bezsenności z odbicia. Wreszcie, edukacja pacjenta dotycząca oczekiwań związanych z leczeniem i możliwych działań niepożądanych może pomóc zmaksymalizować pozytywny efekt leczenia.
Przed rozpoczęciem leczenia bezsenności należy rozważyć inne stany medyczne lub psychiatryczne, a także leki, które mogą przyczyniać się do jej występowania. Jeśli leczenie farmakologiczne zostanie uznane za odpowiednie dla osoby z bezsennością, należy również rozpocząć interwencje niefarmakologiczne, w tym odpowiednią higienę snu.
Tabletki na sen nie są rodzajem leków, które powinny być przyjmowane przez dłuższy okres. Warto poszukać przyczyny bezsenności i ją wyeliminować.
Tak. Z reguły leki przepisywane na e-Receptę mają mocniejsze działanie, dlatego powinny być przyjmowane jedynie po konsultacji online z lekarzem. Leki bez recepty również warto skonsultować dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa.
Najczęstsze skutki uboczne stosowania leków na bezsenność to senność w ciągu dnia, bóle głowy, zawroty głowy, nudności, suchość w ustach.