logo
menu
stars 4,8/5
home
|
Serwis o zdrowiu
|
Psychologia
|
Lekarze online. Jak poradzić sobie z lękiem społecznym?

Lekarze online. Jak poradzić sobie z lękiem społecznym?

16.08.2024
arrow Czym jest lęk społeczny?
arrow Co dzieje się, gdy masz lęk społeczny?
arrow Co charakteryzuje osoby z SAD?
arrow W jakich sytuacjach lęk może być najbardziej widoczny? 
arrow Lęk społeczny na spotkaniach
arrow Lęk społeczny na imprezie
arrow Lęk społeczny z partnerem

Jeśli żyjesz z lękiem społecznym, już wiesz, że może on pojawiać się w wielu różnych sytuacjach. I prawdopodobnie padłeś ofiarą jego izolujących skutków w pewnym momencie. Lęk społeczny może wywoływać intensywne objawy, które zmuszają niektóre osoby do izolowania się, unikania rodziny i przyjaciół, sytuacji społecznych, a nawet partnerów lub małżonków. 

 

Czym jest lęk społeczny?

Zaburzenie lęku społecznego, zwane również SAD lub fobią społeczną, opisuje uczucie nerwowości lub dyskomfortu w sytuacjach społecznych. SAD i łagodne formy lęku społecznego są powszechne, więc jeśli go masz, nie jesteś sam.

Najtrudniejszą częścią życia z lękiem jest rozpoznanie swoich objawów i sięgnięcie po pomoc. 

 

Co dzieje się, gdy masz lęk społeczny?

Lęk społeczny często wywołuje uciążliwe objawy, które jeśli zostaną pozostawione bez leczenia, mogą w końcu prowadzić do trwałych skutków.

 

Każdy doświadcza lęku społecznego inaczej, ale dla większości ludzi lęk może  prowadzić do uczuć takich jak:

  • Zawroty głowy i uczucie oszołomienia,
  • Szybkie bicie serca,
  • Napięcie mięśni,
  • Trudności w oddychaniu,
  • Problemy żołądkowe i biegunka.

Z czasem te uczucia dyskomfortu mogą powstrzymać osoby z zaburzeniami lęku społecznego przed prowadzeniem normalnego życia.

 

Nie jest to nietypowym zjawiskiem, że człowiek odczuwa potrzebę unikania typowych sytuacji społecznych i interakcji. W końcu może to wpłynąć na relacje osobiste i zawodowe oraz prowadzić do trwałych problemów, takich jak:

  • Negatywne myśli,
  • Niska samoocena,
  • Wrażliwość na krytykę,
  • Depresja,
  • Słabe umiejętności społeczne,
  • Lęk społeczny w pracy.

 

Co charakteryzuje osoby z SAD?

Osoby żyjące z SAD często obawiają się wyrażania swoich opinii z obawy przed krytyką. Może to ograniczyć twoją zdolność do asertywnego zachowania się w pracy, co z kolei może prowadzić do słabej wydajności. Jeśli doświadczasz silnych objawów lęku podczas pracy, zalecamy podjęcie działań, zanim zostaną wyrządzone trwałe szkody.

 

W jakich sytuacjach lęk może być najbardziej widoczny? 


Lęk społeczny na spotkaniach

Każdy, kto był proszony o przemówienie publiczne, wie, że może to być stresujące. Uczucia lęku, rumienia, spoconych dłoni, a nawet szybkiego bicia serca są całkowicie normalne przed przemówieniem.

Jednak dla kogoś z lękiem społecznym stres tych sytuacji, jest zbyt trudny do zniesienia. To dlatego, że SAD sprawia, że odczuwasz lęk przed oceną przez innych w sytuacjach społecznych i obawę przed byciem upokorzonym lub zawstydzonym.
 

Lęk społeczny na imprezie

Lęk społeczny może zamienić udany wieczór w prawdziwy koszmar. Faktycznie, imprezy i spotkania to jedne z najtypowszych sytuacji, w których można poczuć się zdenerwowanym i zestresowanym.

Wejście do pomieszczenia pełnego obcych lub spotkanie z ludźmi po raz pierwszy może być trudne, jeśli masz SAD. Możesz mieć trudności z rozmową i kontaktem wzrokowym, co są dwiema częstymi przyczynami lęku. Możesz również czuć się zdenerwowany z powodu jedzenia i picia przed innymi lub korzystania z toalety poza swoim domem.
 

Lęk społeczny z partnerem

Wszystkie aspekty randek i związków romantycznych mogą wywoływać lęk społeczny. Obejmuje to rozmowy przez telefon, randki i spędzanie czasu w ciszy.

Ponadto nie ma nic bardziej frustrującego niż odczuwanie lęku wobec osoby, której najbardziej ufasz. 

Jeśli doświadczasz objawów SAD podczas spędzania czasu z partnerem, zacznij od rozmowy z nim o tym, co się dzieje. Rozmowa może wywołać dalszy lęk, więc nie krępuj się napisać listu lub nagrania wideo, jeśli pomaga ci się zrelaksować.

Warto pamiętać, że objawy twojego lęku prawdopodobnie wpływają również na twego partnera. Dlatego staraj się zachować cierpliwość i uważnie słuchać jego odpowiedzi.

 

Lęk społeczny może negatywnie wpłynąć na Twoją karierę i uniemożliwić nawiązywanie znaczących kontaktów. Ponadto może być on uciążliwy i dodawać stresu w codziennym życiu. Skorzystaj z pomocy psychiatry, aby nad nim zapanować. Psycholog online pomoże ci zapanować nad lękiem społecznym. 

Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
star star star star star
Najnowsze pytania pacjentów
Pomoc psychiatryczna dla dziecka - jak najlepiej rozpocząć współpracę ze specjalistą?
Potrzebuję pomocy psychiatrycznej dla Syna - lat 10. Czy powinnam umówić się do lekarza psychiatry wraz z dzieckiem, czy udać się najpierw na indywidualną konsultację? Czy powinna to być wizyta...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Zalecana pierwsza wizyta w postaci spotkania Pani ze specjalistą; forma wizyty (online/stacjonarna) to Pani wybór uwzględniający np. dogodność miejsca i czasu, dostępność danego specjalisty itp.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 854 opinie
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u psychiatry dziecięcego.
Monika Sierakowska
homeopata
5.00 / 3 opinie
Umów wizytę
Poza leczeniem według zaleceń lekarza, warto także rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości emocjonalnych i psychicznych. Można skorzystać z porady homeopaty w miejscu zamieszkania lub umówic się na wizytę on-line.
Nie umiem sobie poradzić w relacjach z pracodawcą, co robić?
Od 5 lat mieszkam w Niemczech. Pierwszy rok nie pracowałam, kolejne 3 lata u niemieckiego pracodawcy, było naprawdę dobrze. A mam na myśli to, że j.niemiecki to i u mnie kuleje. Ostatni rok pracuję u mojej...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z psychologiem-pomoże uporządkować myśli i zrozumieć zaistniałą sytuację.
Paweł Skoczylas
lekarz,internista,lekarz rodzinny
5.00 / 23 854 opinie
Umów wizytę
Nie jest to chyba pytanie do lekarza.
Monika Sierakowska
homeopata
5.00 / 3 opinie
Umów wizytę
W takiej sytuacji można rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych trudności emocjonalnych. Konsultacja z homeopatą, zarówno stacjonarna, jak i online, może pomóc dobrać indywidualnie dopasowany lek, wspierający powrót do równowagi emocjonalnej oraz poprawę samopoczucia.
Magdalena Vilhena
psychoterapeuta,psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT)
5.00 / 3 opinie
Umów wizytę
Dzień dobry, z Pani opisu wynika, że trudno postawić Pani granice swojej pracodawczyni. By poradzić sobie z zaistniajłą sytuację unika Pani szefowej oraz jest jej podprządkowana. Wskazana jest konsultacją u psychoterapeuty, by poradzić sobie z ww trudnościami. Pozdrawiam
Czy będzie możliwe odbycie konsultacji z możliwością wystawienia odpowiedniego zaświadczenia?
Potrzebuje konsultacji w sprawie dziecka - mianowicie psycholog stwierdził, że kontakty, z którego ojcem dziecko nie zna 8 lat (brak kontaktu) nie są wskazane, gdyż powodują u niego leki i nerwowość,...
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 360 opinii
Umów wizytę
Wizyta specjalistyczna - w warunkach stacjonarnych.
Zobacz podobne
Najczęściej czytane artykuły
Wszystkie artykuły arrow
Medfile nie jest placówką medyczną i nie świadczy usług medycznych. Nasza platforma telemedyczna służy do łączenia lekarzy z pacjentami i umożliwiania im świadczenia usług medycznych.
e-Recepta e‑Recepta online!