Sezon grypowy w pełni, a co za tym idzie – długie kolejki do lekarzy, ponieważ pacjent potrzebuje skuteczny lek na grypę na receptę, ponieważ choroba wirusowa, jaką jest grypa pojawia się sezonowo, a sezon jesienno-zimowy to czas, w którym grypa zbiera swoje największe żniwa.
Mimo prowadzonych akcji społecznych, rozmów o konieczności profilaktycznych szczepień, świadomość społeczna dotycząca choroby, jaką jest grypa jest wciąż niska. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że grypa dotyka między 5% a 10% dorosłej populacji na całym świecie, a aż między 20% a 30% populacji w wieku dziecięcym, a umieralność oscyluje między 250 000 a 500 000 osób. Liczby są przerażające, ale one nadal nie dają takiej świadomości, jaka powinna wśród każdego społeczeństwa być.
Demonizacja szczepionek profilaktycznych w trakcie pandemii COVID przybrała na sile i niestety coraz więcej rodziców nie chce szczepić swoich dzieci oraz coraz mniej dorosłych przyjmuje szczepionki na grypę sezonowo, a to powoduje zwiększanie prawdopodobieństwa zachorowania na tę chorobę.
Grypa i przeziębienie są często mylone ze względu na to, jaki mają wstępny przebieg, czyli pojawia się ból głowy, ból gardła, czy katar. To co przede wszystkim odróżnia grypę od przeziębienia to intensywność symptomów zapowiadających chorobę, kaszel czy ból głowy przychodzi nagle i ekspresowo wysyła człowieka do łóżka. Przy przeziębieniu często jesteśmy w stanie jeszcze funkcjonować, ponieważ objawy są znacznie delikatniejsze.
Grypa to ostra, zakaźna choroba wirusowa, która atakuje drogi oddechowe. Grypę można podzielić na cztery typy:
Grypa przenoszona jest drogą kropelkową, dlatego niewiele trzeba, aby się nią zarazić – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy ta tendencja jest wzrostowa. Zachorowanie na grypę wiąże się z koniecznością izolacji w domu, aby nie narażać większego grona na zachorowanie. W przypadku takiej diagnozy lekarz wypisuje lek na grypę na receptę, ponieważ choroby wirusowe często leczone są lekami mocniejszymi, z sekcji przeciwwirusowych, które często są wystawiane jedynie na receptę.
Grypa leczona jest na dwa sposoby, ponieważ leczenie zależne jest od stanu zdrowia chorego. Często wystarcza samo objawowe leczenie, które opiera się na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, wzmacniających odporność, czy walczących z katarem i uczuciem osłabienia. Rodzaje leków zależne są od tego, co dokładnie dolega pacjentowi.
W przypadku osób, które grypę przechodzą ciężko, podawany jest lek na grypę na receptę, który jest lekiem przeciwwirusowym. Tego typu leki muszą być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ leczenie tymi lekami nie może przedłużać się w czasie, ze względu na to, że istnieje duża szansa na uodpornienie się wirusa na ten lek. Przed zastosowaniem leku przeciwwirusowego, lekarz powinien zlecić badania laboratoryjne, aby potwierdzić zakażenie wirusem grypy.
Grypa to nie koniec świata, jednak w czasie jej trwania powinniśmy zrobić sobie przerwę od pracy. Pamiętaj, że wystarczy kilka dni, gdzie będzie zażywać odpowiednie leki, wspomożemy się odpoczynkiem i snem, a choroba minie bez powikłań. Lepiej udać się do lekarza po L4 na tydzień niż zarazić współpracowników.
Tak, do najczęstszych powikłań grypy należą: