Leczenie depresji i zaburzeń lękowych u każdego pacjenta może przebiegać całkowicie inaczej. Niektórzy już za pierwszym razem znajdą odpowiedniego terapeutę i najskuteczniejsze leki na depresję na receptę, które w pełni pomogą im powrócić do zdrowia. Jednak w niektórych przypadkach droga z odnalezieniem właściwego specjalisty i farmakoterapii może być nieco trudniejsza.
Od czego rozpocząć leczenie?
Jak wygląda leczenie depresji i zaburzeń lękowych?
Jak przyjmować leki przeciwdepresyjne
Jakie inne kroki warto podjąć?
Od czego rozpocząć leczenie?
Jak w przypadku każdej choroby, leczenie powinno być dostosowane do konkretnej diagnozy. Plan leczenia w przypadku rozpoznania depresji i zaburzeń lękowych powinien być opracowany tak, aby pomóc danej osobie w radzeniu sobie i zmniejszaniu objawów obu zaburzeń, często w tym samym czasie. Dlatego najskuteczniejsze leki na depresję na receptę dobierane są zawsze indywidualnie pod pacjenta.
Niektóre osoby mogą mieć zaburzenie, które powoduje większość niepokoju i rozsądne jest zajęcie się nim w pierwszej kolejności. Przykładowo, jeśli osoba z dużą depresją nie jest w stanie rozpocząć leczenia zaburzeń lękowych, które wymagają wysokiej motywacji i energii, konieczne może być najpierw leczenie depresji. Często jednak trudno jest stwierdzić, który zestaw objawów jest dominujący, więc leczenie obu może rozpocząć się w tym samym czasie.
Jak wygląda leczenie depresji i zaburzeń lękowych?
Często depresja i zaburzenia lękowe mogą być leczone podobnie. W wielu przypadkach terapia może być dostosowana do danej osoby, aby zmniejszyć objawy obu zaburzeń.
Skutecznych jest kilka form psychoterapii. Spośród nich terapia poznawczo-behawioralna, która ma na celu zastąpienie negatywnych i nieproduktywnych wzorców myślowych bardziej realistycznymi i użytecznymi. Terapia ta koncentruje się na podejmowaniu konkretnych kroków w celu przezwyciężenia lęku i depresji. Leczenie często obejmuje stawienie czoła własnym lękom jako część drogi do wyzdrowienia. Skuteczna jest również terapia interpersonalna i terapia rozwiązywania problemów.
Przydatne mogą być również leki. Objawy depresji i zaburzeń lękowych często występują razem, a badania pokazują, że oba reagują na leczenie podobnymi substancjami. Pamiętaj jednak, że to lekarz decyduje, który lek będzie odpowiedni. Nie zawsze najskuteczniejsze leki na depresję na receptę, mogą się okazać strzałem w dziesiątkę przy pierwszym podejściu.
Jak przyjmować leki przeciwdepresyjne
Leki przeciwdepresyjne zwykle przyjmuje się codziennie. Pełne rezultaty mogą pojawić się po 1 lub nawet 2 miesiącach. Konieczne może być wypróbowanie różnych dawek lub zmiana leków, aby znaleźć lek przeciwdepresyjny, który działa najlepiej.
Lekarz poinformuje, jak długo należy przyjmować lek przeciwdepresyjny. Jeśli po raz pierwszy jesteś leczony z powodu depresji, prawdopodobnie będziesz kontynuować przyjmowanie tego leku przez co najmniej 6 miesięcy po tym, jak poczujesz się lepiej. Jeśli po raz drugi cierpisz na depresję, możesz kontynuować przyjmowanie leku przez co najmniej rok. Depresja, która powraca po raz trzeci, może wymagać kontynuowania przyjmowania leku przeciwdepresyjnego przez dłuższy czas.
Jakie inne kroki warto podjąć?
Ważne, aby pacjenci oprócz farmakoterapii rozważyli również:
- Dołączenie do grupy wsparcia,
- Wypróbowanie technik relaksacyjnych, medytację i ćwiczenia oddechowe
- Porozmawiali z członkami rodziny i przyjaciółmi i wyjaśnili, w jaki sposób mogą być pomocni,
- Regularne ćwiczenia, które mogą zmniejszyć objawy depresji i lęku,
- Wypróbowanie terapii lub psychoterapii z wykwalifikowanym specjalistom.
Nigdy nie należy nagle przerywać przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. Nagłe odstawienie leku przeciwdepresyjnego może wywołać niepożądane skutki uboczne. Jeśli chcesz przerwać przyjmowanie leku, najpierw porozmawiaj z lekarzem. Może on spróbować pomóc uniknąć tych skutków ubocznych.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Pomoc psychiatryczna dla dziecka - jak najlepiej rozpocząć współpracę ze specjalistą?
Potrzebuję pomocy psychiatrycznej dla Syna - lat 10. Czy powinnam umówić się do lekarza psychiatry wraz z dzieckiem, czy udać się najpierw na indywidualną konsultację? Czy powinna to być wizyta...
Zalecana pierwsza wizyta w postaci spotkania Pani ze specjalistą; forma wizyty (online/stacjonarna) to Pani wybór uwzględniający np. dogodność miejsca i czasu, dostępność danego specjalisty itp.
Stacjonarna wizyta u psychiatry dziecięcego.
Poza leczeniem według zaleceń lekarza, warto także rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości emocjonalnych i psychicznych. Można skorzystać z porady homeopaty w miejscu zamieszkania lub umówic się na wizytę on-line.
Nie umiem sobie poradzić w relacjach z pracodawcą, co robić?
Od 5 lat mieszkam w Niemczech. Pierwszy rok nie pracowałam, kolejne 3 lata u niemieckiego pracodawcy, było naprawdę dobrze. A mam na myśli to, że j.niemiecki to i u mnie kuleje. Ostatni rok pracuję u mojej...
Wskazana konsultacja z psychologiem-pomoże uporządkować myśli i zrozumieć zaistniałą sytuację.
Nie jest to chyba pytanie do lekarza.
W takiej sytuacji można rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych trudności emocjonalnych. Konsultacja z homeopatą, zarówno stacjonarna, jak i online, może pomóc dobrać indywidualnie dopasowany lek, wspierający powrót do równowagi emocjonalnej oraz poprawę samopoczucia.
Dzień dobry, z Pani opisu wynika, że trudno postawić Pani granice swojej pracodawczyni. By poradzić sobie z zaistniajłą sytuację unika Pani szefowej oraz jest jej podprządkowana. Wskazana jest konsultacją u psychoterapeuty, by poradzić sobie z ww trudnościami. Pozdrawiam
Czy wizyta online od stacjonarnej różni się wiele w postawieniu diagnozy?
Zwracam się z zapytaniem nt. wizyty psychiatrycznej. Wykonuje bardzo stresujący zawód, jako Rat med, dodatkowo pracuje na chemioterapii, wiec prawdopodobnie wypalenie mnie dopadło, a w efekcie...
Forma wizyty w tej sytuacji to tak naprawdę wybór pacjenta uwzględniający np. swoją dyspozycyjność, dostępność lekarza czy większe poczucie komfortu w określonej formie konsultacji. Poza konsultacją psychiatry proszę również rozważyć konsultację/opiekę psychologa.
W tej sprawie należy skonsultować się ze specjalistą psychiatrą.
Wizyta online od stacjonarnej nie różni się jakością, jeśli o to Panu chodzi- sam przyjmuję Pacjentów online jak i stacjonarnie- efekty są takie same, natomiast wszystko zależy od nastawienia Pacjenta.
Czy będzie możliwe odbycie konsultacji z możliwością wystawienia odpowiedniego zaświadczenia?
Potrzebuje konsultacji w sprawie dziecka - mianowicie psycholog stwierdził, że kontakty, z którego ojcem dziecko nie zna 8 lat (brak kontaktu) nie są wskazane, gdyż powodują u niego leki i nerwowość,...
Wizyta specjalistyczna - w warunkach stacjonarnych.