Zwolnienie lekarskie to dokument, który upoważnia pacjenta do przerwy w wykonywaniu obowiązków związanych z pracą zarobkową na rzecz rekonwalescencji w domu lub ośrodku uzdrowiskowym. Zwolnienie lekarskie należy wykorzystywać zgodnie z jego przeznaczeniem, ponieważ są one regularnie weryfikowane przez przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który wystawia lekarz na podstawie stanu zdrowia swojego pacjenta. Niejednokrotnie pacjent obawia się, że jego przełożony może mieć wiedzę na temat jednostki chorobowej, która wysłała go na L4. Najczęściej takie obawy mają pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie psychiatryczne, ale obawiają się konsekwencji leczenia ze strony pracodawcy. Niestety – wiele osób nadal nie ma świadomości i wiedzy na temat chorób psychicznych i osoby leczone w tym zakresie są piętnowane i źle oceniane.
Powód zwolnienia lekarskiego - pracodawca, otrzymując powiadomienie o zwolnieniu lekarskim ma wgląd w podstawowe dane lekarza oraz placówki, czyli zna adres placówki leczniczej, imię i nazwisko lekarza oraz jego specjalizację. Na podstawie tych danych pracodawca może zweryfikować, pod jakim kątem leczony jest jego pracownik, jednakże nie ma wglądu w kod choroby, który również znajduje się na zwolnieniu lekarskim. Zostało to uściślone przepisami, które dotyczą ochrony prywatności pracownika.
Kod choroby, to litera, która została przypisana do odpowiedniej grupy chorobowej. Litera ta umieszczona zostaje na zwolnieniu lekarskim i jest ona do wglądu dla placówek medycznych oraz ZUS. W Polsce jest pięć kodów chorobowych, które lądują na L4:
Niejednokrotnie można usłyszeć, że ktoś został złapany na wakacjach, gdy powinien przebywać na zwolnieniu lekarskim. Takim osobom, które źle wykorzystują swoje zwolnienie lekarskie może grozić kilka przykrych konsekwencji:
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może samodzielnie przeprowadzić kontrolę pracownika na zwolnieniu lekarskim, ale również i na wniosek pracodawcy. Pracodawca może zgłosić taki wniosek w przypadku, gdy zatrudnia powyżej 20 osób, w innym wypadku taką kontrolę musi przeprowadzić na własny koszt.
Nie, jest to niemożliwe. W sytuacji, w której pracownik przebywania na L4 i czuje się już dobrze, nie może sam podjąć decyzji o powrocie do pracy. Obowiązkowe jest, aby ponownie umówił się na wizytę u lekarza i uzyskał od niego zgodę. To właśnie od lekarza specjalisty zależy, czy zgodzi się on na szybszy powrót pracownika do pracy.
Należy pamiętać o tym, że zasiłek chorobowy obowiązuje nie dłużej niż 182 dni w ciągu roku. Sytuacja zmienia się tylko w 2 przypadkach – kiedy niezdolność do pracy wynika z ciąży lub zachorowania na gruźlicę, wtedy okres ten wydłuża się do 270 dni.
Przyjęto, że zwolnienie lekarskie wystawia lekarz po przeprowadzonym badaniu oraz wywiadzie medycznym. W większości przypadków pierwszym dniem obowiązującego zwolnienia jest albo dzień badania włącznie, albo dzień następny.