L4 najczęściej wykorzystywane jest, gdy zachorujemy sami bądź nasze dziecko. Jednocześnie zapominamy, że L4 można również wykorzystać, gdy zachoruje nam współmałżonek lub inny członek rodziny, który nie jest dzieckiem.
Osoba, której zdrowie nie pozwala na wykonywanie pracy związanej z zarobkiem, najczęściej korzysta z L4, które wystawiane jest przez lekarza na postawie konsultacji online lub na podstawie wizyty w gabinecie. Zasiłek opiekuńczy, który wynika ze skorzystania L4 na osobę inną niż my sami, wynosi 80% podstawy wynagrodzenia, które wyliczane jest z 12 ostatnich miesięcy. Wliczane są również w tę średnią wszystkie zaświadczone premie oraz nagrody. Zasiłek wypłacany jest za każdy dzień, w którym pracownik jest nieobecny z powodu opieki nad osobą chorą.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przewiduje kilka sytuacji, w których można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, z tytułu opieki na chorym członkiem rodziny i dotyczy opieki nad:
Warunkiem otrzymania L4 gdy zachoruje współmałżonek lub inna osoba z rodziny oraz zasiłku opiekuńczego jest życie w jednym gospodarstwie rodzinnym.
W zależności od sytuacji, skorzystanie z zasiłku opiekuńczego wiąże się z dostarczeniem odpowiednich dokumentów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku otrzymania L4 gdy zachoruje współmałżonek, do ZUS oprócz samego L4 (wydruk e-ZLA) należy dostarczyć formularz Z-15B, w którym należy wpisać przykładowo: Wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu opieki nas chorym współmałżonkiem. Dodatkowo wniosek koniecznie musi zostać uzupełniony o dane osoby, nad którą będzie sprawowana opieka, okres trwania świadczenia opiekuńczego, adres, pod którym będzie świadczona opieka oraz oświadczenie o pozostaniu we wspólnym gospodarstwie. Dodatkowo należy wpisać numer rachunku bankowego, na który zostanie wysłany zasiłek opiekuńczy oraz oświadczenie o zgodności danych ze stanem faktycznym. Na końcu należy wniosek podpisać wraz z datą złożenia wniosku. Wniosek można złożyć tradycyjnie w najbliższym oddziale ZUS oraz elektronicznie przy pomocy platformy PUE ZUS.
Wystawione L4 gdy zachoruje współmałżonek, pozwala na złożenie wniosku o zasiłek opiekuńczy, jednakże pobieranie zasiłku opiekuńczego, nie może trwać dłużej niż 14 dni w ciągu jednego roku kalendarzowego. W momencie wykorzystania tych 14 dni na opiekę nad współmałżonkiem, pozostaje jemu jedynie 46 dni na opiekę nad dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy nie może być pobierany przez dłużej niż 60 dni łącznie, stąd ta pozostała liczba 46 dni na opiekę nad dzieckiem.
ZUS co do zasady może skontrolować pracownika niezależnie od dnia tygodnia lub godziny. Nie można tak naprawdę przewidzieć ich kontroli w swoim domu. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby skontrolować pracownika w weekend, kiedy większość osób myśli, że kontrole odbywają się jedynie od poniedziałku do piątku.
Jak najbardziej jest to możliwe. Wystarczy zalogować się do swojego Internetowego Konta Pacjenta (IKP), gdzie wpadają wszystkie nasze e-Recepty, czy e-Zwolnienia. Można je również zweryfikować z perspektywy Platformy Usług Elektronicznych (PUE).
Oczywiście. Platformy telemedyczne, to idealne miejsce, aby uzyskać zwolnienie lekarskie na chorego członka rodziny. Na platformie telemedycznej, takie jak haloDoctor, dostępnych jest wielu specjalistów, którzy oferują swoje usługi zarówno w weekendy, jak i święta. Połącz się z lekarzem za pośrednictwem urządzenia mobilnego i otrzymaj e-Zwolnienie bez wychodzenia z domu.