Mimo że stan epidemii został zniesiony, a co za tym idzie – cały szereg nakazów również, nie oznacza to tego, że Covid-19 zniknął. Ta choroba nadal jest i nadal na nią chorujemy, co powoduje, że konieczne jest L4. Czy wirus SARS-CoV-2 nadal jest przyczyną wielu L4 w naszym kraju?
Nikt się nie spodziewał, jakie żniwo zbierze wirus SARS-CoV-2 i jego wszelkie mutacje, które coraz się pojawiają. Nie inaczej jest w 2023 roku, gdy już w styczniu w Chinach pojawił się nowy wariant, który migruje powoli do Europy. Na ten moment nie słyszymy zbyt wielu opinii i informacji o tym, że powinniśmy spodziewać się nowej fali zakażeń, ale to nie zwalnia nas z myślenia i dbania o siebie i swoje zdrowie.
Z nowym rokiem rząd RP przedłużył zalecenia dotyczące noszenia maseczek w placówkach ochrony zdrowia, które mają na celu zminimalizowanie zagrożenia. Nadal zalecane są szczepienia przypominające, dbałość o higienę rąk oraz dezynfekcję, czy izolacja osób chorych.
Statystyki pokazują, że sezon jesienno-zimowy to tradycyjnie wzmożona ilość na Covid-19, a co za tym idzie, więcej L4 z powodu tej choroby.
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nadal jest możliwe, przez co lekarze wystawiają L4 z powodu Covid-19. Nie jest to tak częste jak rok, czy dwa lata temu, ale nie jest nieobecne. Osoby chore nadal wymagają samoizolacji, aby zminimalizować możliwość zarażenia osób z otoczenia. Osoby chore nadal potrzebują czasu na walkę z chorobą oraz leków, które pozwolą na tę walkę. Warto zaznaczyć, że nie ma już obowiązku prawnego do odbywania izolacji, czy kwarantanny – rząd RP zniósł takie obowiązki, jednak nie oznacza to tego, że będąc świadomym choroby, należy chodzić do pracy, czy inne miejsca publiczne. Gdy jesteśmy chorzy idziemy do lekarza, lekarz potwierdza chorobę i wystawia L4.
Mimo, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił wzmożone kontrole w 2023, Polacy nadal chętnie korzystają z L4, gdy jest taka potrzeba zdrowotna. Aby lekarz wystawił L4, musi stwierdzić chorobę i w takim przypadku określić czas, w którym pacjent ma przebywać w domu na zwolnieniu lekarskim. L4 może być chodzące lub nie i należy bezwzględnie stosować się do tego, jak określone to zostało w L4. W przypadku wykorzystywania L4 niezgodnie z zaleceniami, pracodawca ma prawo zgłosić ten fakt do ZUS, a ZUS skontrolować i cofnąć decyzję o zasiłku.
L4 można dostać z powodu własnej choroby, ale również na chore dziecko, małżonka, rodzica czy innego członka ze wspólnego gospodarstwa.
Wynagrodzenie chorobowe rozliczane jest na podstawie przyczyny L4:
W większości przypadków zwolnienie to jest wystawiane przez lekarza rodzinnego. Ważne, aby móc potwierdzić to pozytywnym wynikiem testu.
Nie, ponieważ każdorazowo, kiedy pacjent otrzymuje zwolnienie lekarskie, nie może świadczyć pracy, nawet tej zdalnej.