Podczas gdy niektórzy witają zmieniające się liście jesieni i świeży śnieg zimy, inni mają trudności z budzeniem się rano, odczuwają zmęczenie, jedzą więcej węglowodanów i ogólnie czują się przygnębieni o tej porze roku. Istnieje nazwa dla tego stanu — zaburzenie afektywne sezonowe, znane również jako SAD (z ang. seasonal affective disorder) - rodzaj depresji, która przychodzi i odchodzi wraz z porami roku.
Spis treści
Czym jest zaburzenie afektywne sezonowe?
Co to powoduje?
Jakie są objawy?
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jak leczy się SAD?
Czym jest zaburzenie afektywne sezonowe?
Zaburzenie afektywne sezonowe to silna skłonność do występowania depresji w określonym okresie roku, najczęściej pod koniec jesieni i na początku zimy. Mogą być lata, kiedy spadek nastroju jest łagodniejszy niż pełna depresja lub nawet go nie ma. Lato jest zazwyczaj wolne od objawów.
Co to powoduje?
Zimowe SAD jest związane z mniejszą ilością światła dziennego, co pogarsza się przez większy czas spędzony w pomieszczeniach. Wrażliwość na te zmiany jest różna u każdej osoby. Niektórzy reagują na pierwsze oznaki sezonowej zmiany jesienią, w okolicach równonocy jesiennej we wrześniu, podczas gdy inni nie odczuwają spadku nastroju aż do grudnia. Najczęstszy okres pojawienia się epizodu SAD to koniec października do listopada. Styczeń i luty są najgorszymi miesiącami, a objawy nie ustępują całkowicie do początku maja.
Jakie są objawy?
Fizyczne objawy, które poprzedzają zmianę nastroju, obejmują: trudności w rannym wstawaniu z łóżka, dzienne zmęczenie, ochotę na węglowodany i przyrost masy ciała.
Gdy depresja nastąpi, objawy przypominają te związane z depresją niezwiązaną z porami roku, w tym utratę motywacji do pracy lub innych aktywności, ograniczenie kontaktów społecznych i lęki. Różnica polega na tym, że początek epizodu SAD jest przewidywalny, zazwyczaj tygodnie po pojawieniu się objawów fizycznych, a środki zaradcze można rozpocząć, zanim wahanie nastroju stanie się poważne.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Większość osób z SAD przez wiele lat doświadcza zmiany nastroju związaną z porami roku, zanim zidentyfikuje sezonowy wzorzec. Jedni mogą oni pewnie oczekiwać poprawy po kilku miesiącach, mogą bagatelizować to jako tymczasowe obciążenie, nawet jeśli mogą stawać się całkowicie dysfunkcyjni. Inni szukali leczenia lekami przeciwdepresyjnymi, często bez potrzeby stosując je przez cały rok, ponieważ ani oni, ani ich lekarze nie zwrócili uwagi na sezonowy czas występowania objawów.
Każdorazowo jednak kiedy Twój stan psychiczny ulegnie znacznemu pogorszeniu, warto dać się o pomoc do specjalisty. W dobie dzisiejszej cyfryzacji usług medycznych świadczonych za pośrednictwem internetu idealną alternatywą do wizyt stacjonarnych — są konsultacje online. Na platformie telemedycznej haloDoctor.pl: porady lekarskie online pacjenci mogą znaleźć specjalistów, którzy pomogą im sobie poradzić ze zmianami nastroju związanymi z porami roku.
Jak leczy się SAD?
- Terapia światłem — z użyciem urządzenia emitującego jasne światło na poziomie naturalnego światła na krótko po wschodzie słońca — jest główną, najlepiej zbadaną i najskuteczniejszą interwencją. Jest to leczenie domowe, wykonywane zaraz po wyjściu z łóżka.
- Negatywna jonizacja powietrza to kolejna naturalistyczna metoda leczenia pacjentów z SAD Wysokoenergetyczne urządzenie elektroniczne emituje strumień elektronów, które przyłączają się do cząsteczek tlenu w obiegu powietrza w pomieszczeniu, tworząc niedostrzegalny nadtlenek (związek chemiczny będący formą tlenu) o właściwościach przeciwdziałających depresji.
Sezonowo (na czas jesieni oraz zimy) pacjentom mogą zostać podane również leki przeciwdepresyjne i zostać zastosowana terapia poznawczo-behawioralna skupiona na dostosowaniu do objawów zimowych są również opcjami leczenia SAD.
Jesienna depresja zazwyczaj rozpoczyna się ona pod koniec jesieni i na początku zimy, gdy temperatury spadają i dni stają się krótsze, i może trwać aż do wiosny.
Osoby cierpiące na to powinny wiedzieć, że istnieją skuteczne metody leczenia tego zaburzenia i nie powinno się go traktować jako zwykłych jesiennych przygnębieni. Dlatego zawsze warto szukać pomocy u psychologa czy psychiatry.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Czy tak duże pobudzenie u dziecka może być skutkiem ubocznym znieczulenia ogólnego?
3 tygodnie temu syn (lat 8, autyzm i opóźnienie intelektualne, nie mówi) miał znieczulenie ogólne w szpitalu po raz pierwszy u dentysty. Syn zawsze był pobudzony, ale od tamtej pory...
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Jeżeli dolegliwość nie ustąpi mimo postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza, można skorzystać z pomocy homeopaty w miejscu zamieszkania lub on-line. Homeopatia może wspierać rozwój intelektualny, rozwój mowy a także pomóc w usunięciu dolegliwości wywołanych podaniem znieczulenia ogólnego.
Pomoc psychiatryczna dla dziecka - jak najlepiej rozpocząć współpracę ze specjalistą?
Potrzebuję pomocy psychiatrycznej dla Syna - lat 10. Czy powinnam umówić się do lekarza psychiatry wraz z dzieckiem, czy udać się najpierw na indywidualną konsultację? Czy powinna to być wizyta...
Zalecana pierwsza wizyta w postaci spotkania Pani ze specjalistą; forma wizyty (online/stacjonarna) to Pani wybór uwzględniający np. dogodność miejsca i czasu, dostępność danego specjalisty itp.
Stacjonarna wizyta u psychiatry dziecięcego.
Poza leczeniem według zaleceń lekarza, warto także rozważyć wsparcie homeopatyczne, które bywa skuteczne w łagodzeniu różnorodnych dolegliwości emocjonalnych i psychicznych. Można skorzystać z porady homeopaty w miejscu zamieszkania lub umówic się na wizytę on-line.
Czy wizyta online od stacjonarnej różni się wiele w postawieniu diagnozy?
Zwracam się z zapytaniem nt. wizyty psychiatrycznej. Wykonuje bardzo stresujący zawód, jako Rat med, dodatkowo pracuje na chemioterapii, wiec prawdopodobnie wypalenie mnie dopadło, a w efekcie...
Forma wizyty w tej sytuacji to tak naprawdę wybór pacjenta uwzględniający np. swoją dyspozycyjność, dostępność lekarza czy większe poczucie komfortu w określonej formie konsultacji. Poza konsultacją psychiatry proszę również rozważyć konsultację/opiekę psychologa.
W tej sprawie należy skonsultować się ze specjalistą psychiatrą.
Wizyta online od stacjonarnej nie różni się jakością, jeśli o to Panu chodzi- sam przyjmuję Pacjentów online jak i stacjonarnie- efekty są takie same, natomiast wszystko zależy od nastawienia Pacjenta.
Czy będzie możliwe odbycie konsultacji z możliwością wystawienia odpowiedniego zaświadczenia?
Potrzebuje konsultacji w sprawie dziecka - mianowicie psycholog stwierdził, że kontakty, z którego ojcem dziecko nie zna 8 lat (brak kontaktu) nie są wskazane, gdyż powodują u niego leki i nerwowość,...
Wizyta specjalistyczna - w warunkach stacjonarnych.
Czym może być spowodowana zła jakość snu mojego partnera?
Mój partner od jakiegoś czasu posiada ogromne problemy z jakością snu. Zrywa się z łózka, ma bezdech, często budzi się w nocy oraz ciągle mu gorąco. Dodam tylko, że mój partner zażywa...
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza w celu przeprowadzenia badania fizykalnego i zlecenia odpowiednich badań dodatkowych (m.in.laboratoryjnych); bezdech nocny wymaga diagnostyki.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Dla partnera.
Czy może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego?
Częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte Chciałbym dodać, że jestem również perfekcjonistą i często sprzątam.
Zalecana konsultacja psychologa i psychiatry.
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tak, częste wracanie do domu, aby upewnić się, że drzwi są zamknięte, może być objawem zaburzenia obsesyjno-kompulsywnego (OCD). W OCD pojawiają się natrętne myśli (obsesje), które wywołują niepokój, a kompulsywne działania (kompulsje) są próbą złagodzenia tego niepokoju. Perfekcjonizm i częste sprzątanie również mogą być związane z OCD, szczególnie jeśli odczuwasz silną potrzebę, aby wszystko było w idealnym porządku i gdy te zachowania znacząco wpływają na Twoje codzienne życie. Jeśli te objawy Cię niepokoją lub utrudniają funkcjonowanie, warto rozważyć konsultację z psychologiem lub psychiatrą.
Zalecam wizytę u psychologa oraz rozpoczęcie odpowiedniej terapii