Hemoroidy to częsty problem, co potwierdzają statystyki. Wskazują one bowiem, że zmaga się z nimi co druga dorosła osoba, przy czym ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Na szczęście można nie tylko zapobiegać ich powstawaniu, ale również wdrożyć skuteczne leczenie, gdy już się pojawią. Czym są hemoroidy, jak przebiega ich diagnozowanie, a także jak skutecznie sobie z nimi poradzić?
Guzki krwawnicze, określane również jako hemoroidy oraz żylaki odbytu, to poduszki odpowiadające za uszczelnianie odbytu oraz kontrolowanie procesu wypróżniania się. Niestety ze względu na nieprawidłowy tryb życia często dochodzi do ich nadmiernego rozciągnięcia oraz wypełnienia krwią, co powoduje duży dyskomfort.
Objawy hemoroidów są trudne do zlekceważenia, bowiem skutecznie utrudniają one codzienne funkcjonowanie. Symptomy to m.in. świąd, pieczenie oraz swędzenie, które mogą doprowadzić do problemów z chodzeniem, siedzeniem oraz staniem.
Przy hemoroidach wewnętrznych często widoczna jest również krew w stolcu, która ma barwę świeżo i żywoczerwoną. Chorzy skarżą się dodatkowo na uczucie niepełnego wypróżnienia, przez co prą na stolec, co dodatkowo pogłębia problem.
Przyczyny hemoroidów są różnorodne, choć zazwyczaj wynikają z nieodpowiedniego stylu życia. Problem ten może spowodować m.in. spożywanie pokarmów ubogich w błonnik, który ma na celu ułatwienie wypróżniania się oraz zapobieganie zaparciom. Innym powodem ich powstawania jest zbyt długie przebywanie w jednej pozycji, np. długi czas stania lub długie siedzenie.
Inne przyczyny powstawania guzków krwawniczych to:
Hemoroidy w ciąży to również problem dotykający wiele kobiet. Przyczyn jest wiele, od zmian hormonalnych, przez większą podatność na zaparcia, aż po uciskanie płodu na żyły w miednicy oraz jamie brzusznej. Jeśli problem jest szczególnie uciążliwy, można próbować radzić sobie z nim przy zastosowaniu preparatów bez recepty. Istotne jest jednak, aby ich wdrożenie skonsultować z ginekologiem online lub farmaceutą, bowiem nie wszystkie dedykowane są kobietom w ciąży.
Jakie są inne sposoby zapobiegania hemoroidom? Ważna jest przede wszystkim dieta bogata w błonnik (owoce i warzywa), a także picie dużych ilości płynów, najlepiej co najmniej 2 litry dziennie. Inne metody to również umiarkowana aktywność fizyczna oraz dokładna higiena okolic odbytu, najlepiej po każdym wypróżnieniu.
W diagnostyce hemoroidów pomaga proktolog, czyli specjalista od chorób odbytu. Objawy na wczesnym etapie można skonsultować jednak również online, np. poprzez stronę haloDoctor.pl. Wówczas odpowiednie metody zapobiegające postępowaniu tej choroby może wskazać również lekarz rodzinny.
W bardziej zaawansowanym stadium niezbędna jest jednak osobista wizyta w gabinecie proktologa, który wykona badanie per rectum oraz wskaże optymalne metody leczenia. Podstawą diagnostyki zawsze jest też wywiad z pacjentem, dzięki któremu lekarz może znaleźć przyczyny doprowadzające do ich powstania i tym samym zasugerować zmiany w stylu życia.
Leczenie hemoroidów zawsze uzależnione jest od stadium ich zaawansowania. We wczesnym łagodzi się objawy takie jak pieczenie oraz swędzenie, a także próbuje się zapobiec pogłębieniu problemu. W tym celu pomocne mogą być maści na hemoroidy oraz leki poprawiające uszczelnienie naczyń krwionośnych. Ich wdrożenie zawsze jednak należy skonsultować z medykiem, co także można zrobić online, czyli wygodnie i szybko.
Skuteczność wykazują również domowe sposoby na hemoroidy. Poleca się m.in. nasiadówki w wodzie z dodatkiem ziół, w tym m.in. naparem z rumianku, który łagodzi stan zapalny. Taka kąpiel nie powinna być jednak ani zbyt długa, ani zbyt krótka, bowiem w obu przypadkach może dojść do podrażnienie okolic odbytu.
Lekarze wskazują również, że zarówno przy prewencji, jak i leczeniu hemoroidów, istotne znaczenie ma odpowiednia higiena. Najlepiej więc przemywać okolice odbytu po każdym wypróżnieniu oraz delikatnie wycierać je na sucho.
W bardziej zaawansowanym stadium niezbędne jest wdrożenie innych, bardziej inwazyjnych metod leczenia hemoroidów. Na szczęście ich gama jest naprawdę szeroka i wykazują one dużą skuteczność w radzeniu sobie z tym problemem.
Jedną z metod usuwania hemoroidów jest gumkowanie, zwane również metodą Barrona. Polega ona na zakładaniu na guzki krwawnicze gumowych opasek, co ma na celu odcięcie dopływającej do nich krwi i ostatecznie ich odpadnięcie (następuje ono po około 10 dniach). Aby uniknąć zsunięcia się takiej opaski, przez około 24 godziny powinno unikać się wypróżnień, zaś przez 2 tygodnie niestosować leków, które obniżają krzepliwość krwi.
Inną techniką jest skleroterapia. To również skuteczna metoda leczenia żylaków odbytu polegająca na wstrzykiwaniu w nie roztworu, który doprowadza do ich obkurczenia. Pacjent nie wymaga w trakcie znieczulenia, zaś sama procedura trwa około 20 minut. Dodatkowo po skleroterapii można od razu wrócić do domu i wykonywać codzienne aktywności.
W leczeniu hemoroidów I i II stopnia stosuje się też krioterapię polegającą na zamrożeniu ich ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu. Czas całej procedury to zaledwie kilka sekund, przy czym podczas jednego zabiegu można wyleczyć maksymalnie 2 guzki.
Dobór metody leczenia zawsze uzależniony jest jednak od stadium zaawansowania hemoroidów oraz od możliwości finansowych pacjenta, bowiem koszt poszczególnych zabiegów może znacząco się różnić.
Problem hemoroidów jest na tyle częsty, że bez wątpienia nie powinno się ich wstydzić oraz opóźniać konsultacji lekarskiej. Jeśli pacjent tego typu problemów doświadcza po raz pierwszy, wówczas zalecana jest konsultacja online, dzięki której specjalista wskaże odpowiednie metody postępowania oraz zaleci sposoby łagodzenia uciążliwych objawów. Taką e-Wizytę można odbyć poprzez stronę haloDoctor.pl i zaplanować rozmowę na najbardziej dogodną dla siebie porę.
Główną przyczyną problemów z hemoroidami, jest siedzący tryb życia i skłonność do zaparć. Hemoroidami nie można się zarazić od innych w żaden sposób, a dodatkowo, jeśli są już powiększone, to same z siebie się już nie zmniejszą ani nie znikną. Dlatego kluczowa jest konsultacja z lekarzem.
Jak najbardziej tak. Możliwość omówienia swoich wyników badań z wykwalifikowanym lekarzem, bez wychodzenia z domu, jest niewątpliwym udogodnieniem. Nie musisz już czekać kilku tygodni na stacjonarną wizytę, wystarczy, że skorzystasz z telewizyty na platformie haloDoctor i otrzymasz odpowiedzi na wszystkie pytania nawet tego samego dnia.