Kolor włosów, wanny z hydromasażem, kawa i seks — to tylko kilka tematów, o których często się dyskutuje w czasie ciąży. Kobiety często mają do czynienia z listą za i przeciw podawaną przez rodzinę i przyjaciół, którzy mają dobre intencje — ale czasami są źle poinformowani. Ginekolog online i konsultacja z nim na platformie telemedycznej, jest najszybszą drogą do rozwiania wszelkich wątpliwości na temat ciąży.
Oto niektóre z najczęstszych ciążowych mitów:
Nie powinnaś ćwiczyć w ciąży
Jesz dla dwojga, więc możesz jeść do woli
Uprawianie seksu w czasie ciąży jest niebezpieczne dla dziecka
Nie farbuj włosów
Koniec ze kawą
Wanny z hydromasażem i łaźnie parowe są w porządku
Możesz jeść wszystkie owoce morza
Oto niektóre z najczęstszych ciążowych mitów:
Nie powinnaś ćwiczyć w ciąży
Aktywność fizyczna nie zwiększa ryzyka poronienia ani niskiej wagi. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem na temat rodzajów ćwiczeń, które można wykonywać i jak bezpiecznie ćwiczyć w czasie ciąży. Jednak większość ćwiczeń wykonywanych przed zajściem w ciążę można kontynuować tak długo, jak jest to wygodne.
Wraz ze wzrostem dziecka i ciała, poczucie równowagi może ulec zmianie, więc należy uważać na upadki. Zawsze uwzględniaj rozgrzewkę i ochłonięcie oraz pij dużo wody podczas i po treningu.
Jesz dla dwojga, więc możesz jeść do woli
Lepiej powiedzieć, że chcesz jeść dwa razy zdrowiej. Kobieta w ciąży z jednym dzieckiem w drodze potrzebuje dodatkowych 340 kalorii dziennie, począwszy od drugiego trymestru i około 450 kalorii w trzecim trymestrze.
Możesz łatwo dodać dodatkowe kalorie dzięki zdrowym przekąskom, takim jak orzechy, jogurt, plasterki jabłka i inne owoce. Twój lekarz może pomóc Ci monitorować przyrost masy ciała podczas ciąży, aby upewnić się, że jesteś na dobrej drodze.
Uprawianie seksu w czasie ciąży jest niebezpieczne dla dziecka
Seks nie zaszkodzi ani Tobie, ani dziecku, jeśli ciąża przebiega bez komplikacji. Niektóre pozycje mogą być dla Ciebie i Twojego partnera, wygodniejsze niż inne. Poświęć trochę czasu, aby przyzwyczaić się do zmieniającego się ciała i eksperymentuj, aby dowiedzieć się, co jest najwygodniejsze.
Nie farbuj włosów
Farbowanie włosów i malowanie paznokci jest całkowicie w porządku, zakładając, że wybrany salon jest czysty i renomowany. Jeśli jednak opary są przytłaczające po wejściu, prawdopodobnie nie jest to najlepsze miejsce — zwłaszcza, że ciąża może zwiększyć wrażliwość na zapachy chemiczne.
Koniec ze kawą
Nie ma dowodów na to, że niewielkie ilości kofeiny, taka jak jedna filiżanka kawy dziennie, negatywnie wpływają na prawidłowy przebieg ciąży, więc śmiało. Rozważ jednak omówienie spożycia kofeiny z lekarzem, ponieważ niektóre kobiety mogą całkowicie unikać kofeiny.
Pamiętaj, że kofeina znajduje się również w herbacie, czekoladzie, napojach energetycznych i napojach bezalkoholowych.
Wanny z hydromasażem i łaźnie parowe są w porządku
Najlepiej nie korzystać z jacuzzi, łaźni parowych i saun. Temperatura ciała wzrasta podczas korzystania z sauny i jacuzzi. Podczas ciąży temperatura ciała nie powinna przekraczać 38C. Dobrze jest zrelaksować się w ciepłej kąpieli lub pod prysznicem.
Możesz jeść wszystkie owoce morza
Wiele rodzajów ryb jest bezpiecznych do spożycia, gdy są w pełni ugotowane. Niegotowane owoce morza nie są bezpieczne w czasie ciąży. Należy unikać sushi z surowymi lub niedogotowanymi owocami morza.
Inne pokarmy, których należy unikać w ciąży, to rzadka lub niedogotowana wołowina, lub drób oraz niepasteryzowane mleko i ser.
Pamiętaj, że lekarz jest najlepszym źródłem pytań i wątpliwości dotyczących ciąży. Ginekolog online oraz możliwość połączenia się z nim na konsultacje bez wychodzenia z domu jest ogromnym udogodnieniem dla kobiet w ciąży. Poinformuj swojego lekarza o swoich obawach lub wątpliwościach czy dana rzecz jest bezpieczna dla Ciebie, lub dziecka, a razem możecie sprawić, że ciąża będzie bezpieczna i radosna.
Twoja opinia jest dla nas ważna - oceń artykuł:
Nadczynności tarczycy, a tabletka dzień po.
Czy przy nadczynności tarczycy mogę zażyć tabletkę dzień po?
Należy tę kwestię omówić ze specjalistą wypisującym antykoncepcję awaryjną.
Wszystkie schorzenia współistniejące należy zgłosić lekarzowi ginekologowi podczas wizyty, aby mógł ocenić ew.przeciwwskazania.
Odnośnie porodu czeka mnie trzecie ciecie cesarskie, jakie znieczulenie dostanę przy takiej przepuklinie?
Jestem w 33 tygodniu ciąży, miesiąc temu miałam badanie gastroskopii - gdzie wykryto przepuklinę wślizgową i refluks. Przepuklina jest na tyle duża, że będę mieć operację po porodzie.
Decyzja będzie należała do lekarza prowadzącego w szpitalu i anestezjologa znieczulającego do porodu.
Decyzję podejmie anestezjolog podczas kwalifikacji do zabiegu.
Plamienie po łyżeczkowaniu, czy tak powinno być?
Jestem po poronieniu. 7 października poroniłam, 8 października miałam łyżeczkowanie. Po łyżeczkowaniu przez tydzień plamiłam. Potem miałam tydzień spokój i teraz od nowa plamie.
Niezbędna wizyta kontrolna u ginekologa.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy takie zmiany w piersiach się usuwa? Czy takie zmiany są złośliwe?
Mam 37 lat i jestem po 1 badaniu USG piersi gdzie wyszła zmiana 3 cm od otoczki FA 8X4 mm. Dodam, że siostra rodzona mojego taty jest po mastektomii. Miała usuwany włókniak, potem narośl zdiagnozowaną...
Z wynikiem usg proszę zgłosić się na konsultacją do onkologa/chirurga-onkologa, który odpowie na Pani pytania dot.dalszego postępowania.
Z wynikiem badania należy zgłosić się do chirurga onkologa na wizytę stacjonarną celem ustalenia dalszego postępowania.
Zalecana jest mammografia i wizyta stacjonarna onkologiczna
Czy jest to możliwe, że to zakrzepica od tabletek antykoncepcyjnych?
Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne i po jakimś czasie zauważyłam obrzęk zaraz pod lewym kolanem (z przodu). Obszar nie jest zaczerwieniony, nie ma innych objawów poza wyczuwalnym guzem,...
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Dlaczego mam krew w moczu i jak się pozbyć?
Krew w moczu dwa dni po stosunku seksualnym oraz częstomocz i pieczenie przy oddawaniu moczu.
Zalecana wizyta u lekarza w celu włączenia odpowiedniego leczenia (np.u lek.rodz.)
Zalecana konsultacja lekarska celem przepisania odpowiednich leków na receptę.
ZAlecam wizytę lekarską stacjonarnie.
Konsultacja lekarska jest niezbędna .
W sytuacji obecności krwi w moczu wskazana jest pilna wizyta urologiczna, niezależnie czy zdarzenie miało miejsce po stosunku i czy towarzyszą mu objawy- każdy epizod krwi w moczu musi być zweryfikowany u urologa.
Jakie badania muszę wykonać? Czy konieczna jest wizyta u ginekologa?
Nie mam miesiączki 3 miesiąc, a testy wykluczają ciążę. Czy taka sytuacja jest niebezpieczna dla zdrowia?
Niezbędna jest wizyta stacjonarna u ginekologa, który w oparciu o dokładny wywiad, przeprowadzone badanie ginekologiczne, badanie usg ukierunkuje dalszą diagnostykę i leczenie.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć wpływ na płodność?
Od kilku miesięcy staramy się z partnerem o dziecko, ale niestety nie odnosimy sukcesów. Przez kilka lat przyjmowałam antykoncepcję hormonalną, a teraz obawiam się, że może to wpływać na naszą zdolność...
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
W pierwszej kolejności-wizyta u lekarza ginekologa prowadzącego. Lekarz oceni konieczność/kolejność wdrożenia określonej diagnostyki zarówno u Pani jak i Pani partnera.
Konsultacja z ginekologiem jest niezbędna, może on zmodyfikować leki oraz proces leczenia.
Jak długo zazwyczaj trwa uregulowanie cyklu po zaprzestaniu przyjmowania tabletek?
Od roku brałam tabletki antykoncepcyjne i zastanawiam się nad ich odstawieniem. Czy powinnam skonsultować się z ginekologiem przed odstawieniem antykoncepcji hormonalnej?
Odstawienie antykoncepcji nie wymaga konsultacji lekarskiej.
Warto skonsultować się z lekarzem, który wdrożył antykoncepcję-doradzi kiedy najlepiej ją odstawić, a także omówi objawy, które mogą się pojawić w związku z odstawieniem terapii (m.in.zaburzenia cyklu miesiączkowego).
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Co może być przyczyną tych zmian w cyklu miesiączkowym?
Mam 26 lat i zawsze miałam regularne miesiączki co 28 dni, ale ostatnio zauważyłam, że cykle stały się nieregularne – występują co 30, 24, a nawet 34 dni. Nigdy nie byłam w ciąży ani nie stosowałam...
Zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą mieć różne podłoże, proszę w pierwszej kolejności zgłosić się do ginekologa/ginekologa-endokrynologa, który zleci niezbędną diagnostykę.
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Wizyta stacjonarna w gabinecie ginekologicznym.
Jak długo trwa rekonwalescencja po takich zabiegach i kiedy mogę zacząć starać się o dziecko?
Mam 27 lat i niedawno przeszłam operację usunięcia torbieli na jajniku oraz wyrostka. Rana po operacji przypomina bliznę po cesarskim cięciu.
Kwestie do omówienia z lekarzem ginekologiem prowadzącym.
Należy o to zapytać ginekologa prowadzącego.
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy powinnam się martwić i zapisać na kolejne badania u ginekologa?
Od kilku lat regularnie przyjmuję te same tabletki antykoncepcyjne. Ostatnie badania, takie jak cytologia i badanie piersi, miałam pół roku temu i wyniki były prawidłowe. Od trzech miesięcy odczuwam...
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego/internisty-niezbędne badanie fizykalne i bad.dodatkowe (laboratoryjne i usg jamy brzusznej), a w razie wskazań-kontrolna wizyta u ginekologa.
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.