Ile razy się słyszało, że ciąża to nie choroba – miliony razy. Jednak najgłośniejsi są ci, którzy nie mają predyspozycji anatomicznych do wypowiedzi lub ciąża dla tych osób była niezwykle łaskawa. Jednak nie każda kobieta będzie przechodzić przez ciążę bez problemów i przykrych dolegliwości, które uniemożliwiają często codzienne funkcjonowanie.
Kobiety to superbohaterki, ale bywają momenty, kiedy pelerynę trzeba odwiesić na wieszak i pozwolić sobie na oddech. Kobiety ciężarne często chcą być nadal aktywne zawodowo, ale dolegliwości ciążowe wygrywają z ambicjami i prowadzą do tego, że wykorzystywane jest przez kobiety e zwolnienie w ciąży. Lekarz prowadzący ciążę, czyli ginekolog wystawia e zwolnienie, gdy kobieta nosi ciążę grożącą powikłaniami lub istnieje ryzyko poronienia. Dodatkowo ciężarna kobieta może otrzymać e zwolnienie, jeśli praca, którą wykonuje jest ciężka fizycznie lub psychicznie, a ciąża uniemożliwia wykonywanie tej pracy.
Nie ma określonej granicy czasowej, która określa odpowiedni czas na e zwolnienie w ciąży, wszystko jest zależne od stanu ciąży i samopoczucia kobiety. Jedynym wyznacznikiem jest konieczność opłacania przez pracodawcę składek na ubezpieczenie chorobowe, które umożliwia pójście na e zwolnienie w ciąży lub przy innej chorobie.
Kobieta, która wykorzystuje e zwolnienie na okres ciąży, otrzymuje wynagrodzenie chorobowe w wysokości 100% średniego wynagrodzenia liczonego na podstawie ostatnich 12 miesięcy. Zwolnienie lekarskie dla ciężarnej może wystawić również lekarz POZ, czy lekarz specjalista, nie ma konieczności udawania się do ginekologa, ponieważ e zwolnienie może być podyktowane inną chorobą.
Przez pierwsze 33 dni zwolnienia, kobieta ciężarna otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, które wpłaca pracodawca. Od 34. dnia, obowiązek wypłacania świadczenia zasiłku przejmuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych i jest to świadczenie określane mianem zasiłku chorobowego. W sytuacji, gdy kobieta zatrudniona jest na podstawie umowy zlecenie, zasiłek chorobowy od pierwszego dnia, gdy zostanie wystawione e zwolnienie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kobiety często stoją przed dylematem, który wiąże się z pracą. Presja narzucana przez pracodawców wymusza na kobietach często pracę do ostatnich tygodni przed porodem. Równie często kobiety pracują z obawy o zwolnienie, jednakże zapominają, że ciąża nie jest argumentem do zwolnienia, a przede wszystkim zwolnienie w czasie ciąży byłoby niezgodne z prawem. Nawet w sytuacji, gdy kobieta jest w trakcie wypowiedzenia, a nie ma wiedzy o swojej ciąży, może ona domagać się, aby wypowiedzenie było uznane za nieskuteczne.
Ciąża często wymusza na kobietach e zwolnienie, które podyktowane jest złym samopoczuciem, jednak wiele kobiet obawia się, że to może być argumentem do zwolnienia. Warto mieć wiedzę, że kobieta ciężarna może być zwolniona jedynie w dwóch przypadkach:
Podsumowując – e zwolnienie w ciąży jest możliwe, gdy stan zdrowia kobiety ciężarnej tego wymaga. Nie ma znaczenia, czy e zwolnienie zostało wystawione online, czy wystawił je inny lekarz specjalista, ważne jest, aby było to podyktowane autentycznymi dolegliwościami.
Kobiecie ciężarnej przysługuje 270 dni zwolnienia chorobowego. Jednak nie musi ona go wykorzystać w całości, wszystko zależy od samopoczucia i stanu zdrowia ciężarnej. W większości przypadków koniec L4 przypada na dzień porodu.
To tak naprawdę zależy, ponieważ pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie, nie chronią przepisy prawa pracy. Umowa zlecenie jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym. Jednak jeśli pracownica indywidualnie opłaca swoje składki, ma prawo do wynagrodzenia chorobowego w ciąży.
Tak, ZUS również przeprowadza kontrole w przypadku zwolnień lekarskich spowodowanych ciążą. Należy również pamiętać, że kontrole mogą być w losowych dniach, szczególnie, wtedy kiedy L4 zostało wystawiane na długi czas.