Niezdolność do pracy podczas trwania urlopu to tak zwany wypadek losowy. Nie jesteśmy w stanie się na niego przygotować, zakłóca nasz urlop, przez co mamy prawo przerwać go i skorzystać ze zwolnienia lekarskiego.
Na skutek zdarzenia losowego, które nastąpiło podczas trwania urlopu, pacjent może zgłosić się do specjalisty w celu weryfikacji stanu zdrowia i w razie konieczności otrzymać e-zwolnienie. Bardzo często w tym celu pacjenci decydują się na e-wizyty, podczas których mogą odbyć spotkanie online ze specjalistą i porozmawiać o uciążliwych dolegliwościach. Warto pamiętać, że ostatecznie to specjalista decyduje o zasadności wystawienia zwolnienia. Gdy jest taka konieczność i zostanie zlecona wysyłka e-ZLA - ZUS otrzyma informację automatycznie.
Jeszcze do niedawna, pacjent który otrzymał zwolnienie od lekarza, miał obowiązek przekazać go pracodawcy albo ZUS. Było to dość uciążliwe, ponieważ osoby niezdolne do pracy musiały szukać sposobu na terminowe dostarczenie dokumentu. Szczęśliwie, w wyniku rozwoju cyfryzacji i ogromnego postępu technologicznego, specjaliści mogą korzystać z możliwości dokumentowania zdarzeń medycznych, na czym zyskują przede wszystkim pacjenci.
Dzięki tym zmianom pacjent nie musi już dostarczać zwolnienia do pracodawcy albo do ZUS. E-zwolnienie zostaje przesłane na profil PUE płatnika i do systemu ZUS, co jest wystarczające do zatwierdzenia zwolnienia. W związku z tym pacjent, któremu lekarz (lub asystent medyczny uprawniony do wystawiania e-zwolnień) wystawi e-zwolnienie nie ma obowiązku dostarczenia w ciągu 7 dni zwolnienia do pracodawcy. Nie obowiązują już także obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia terminu dostarczenia zwolnienia.
Wyjątek dotyczy jedynie osób prowadzących własną działalność gospodarczą, występującym o zasiłek po ustaniu zatrudnienia (ubezpieczenia) oraz pracowników, którym ZUS a nie pracodawca wypłaca świadczenie chorobowe. W tych przypadkach konieczne jest przesłanie właściwego wniosku korzystając z profilu na PUE, listownie lub za pośrednictwem pracodawcy ( np. przez ZUS Z-3).
Aby otrzymać zwolnienie, w pierwszej kolejności należy umówić się na konsultację ze specjalistą. W trakcie trwania wizyty lekarz podejmuje decyzję o zasadności wystawienia e-ZLA. Gdy dokument zostanie wystawiony specjalista wysyła informację do ZUS, zwolnienie zaczyna obowiązywać. Zwolnienie lekarskie może otrzymać każdy uprawniony posiadający dokument (np. dowód osobisty, paszport, książeczka żeglarska) potwierdzający jego tożsamość. Oznacza to, że osoby zatrudnione przebywające poza granicami kraju również posiadają taką możliwość.
W przypadku zagranicznych wyjazdów najlepiej sprawdzającą się metodą do otrzymania e-zwolnienia jest e-wizyta. Pacjenci do kontaktu ze specjalistą bardzo chętnie wybierają platformy takie jak haloDoctor lub Medfile® . Programy te pozwalają w łatwy i szybki sposób umówić się na wizytę do lekarza, który posiada wiedzę nt. danego schorzenia. Wystarczy wybrać specjalistę, termin, opłacić wizytę i za pośrednictwem czatu porozmawiać o ciążących dolegliwościach.
„Sondaż „Zwolnienia lekarskie i e-zwolnienia” został przeprowadzony od 3 do 7 lutego 2023 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI wśród 1000 pracujących Polaków, w wieku od 18 do 64 lat.
Na potrzeby sondażu, aby odróżnić zwolnienia lekarskie uzyskiwane podczas teleporady (e-wizyty) od zwolnień lekarskich uzyskiwanych podczas wizyty stacjonarnej (powszechnie rejestrowanych w systemie elektronicznym ZUS), używamy pojęcia „e-zwolnienia” (w odniesieniu do teleporad i e-wizyt).
Z sondażu wynika, że elektroniczne zwolnienia lekarskie stały się dla pracujących Polaków „chlebem powszednim”. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy e-zwolnienie lekarskie z powodu choroby otrzymało 47,0% uczestników badania.
E-zwolnienie uzyskało w ciągu minionych sześciu miesięcy 61,0% ankietowanych w wieku od 18 do 24 lat, 50,4% w wieku od 25 do 34 lat, podczas gdy w wieku od 55 do 64 lat tylko 39,2%. „ - źródło : BioStat® .
Wyniki sondażu pokazują, że pacjenci coraz chętniej korzystają z telemedycyny do czego zachęcamy również Ciebie!
Czy podczas e-wizyty mogę otrzymać e-zwolnienie na małoletnie dziecko ?
Pracodawca nie posiadający profilu na PUE może wymagać od pracownika dostarczenia papierowej wersji dokumentu.
E-zwolnienie zarówno jak uprzednio obowiązujące zwolnienie papierowe wystawiane jest zgodnie z decyzją lekarza specjalisty weryfikującego faktyczny stan zdrowia pacjenta. Specjalista zawsze musi mieć podstawy do wystawienia zwolnienia ponieważ odpowiada za podejmowane decyzje dot. stanu zdrowia pacjentów dlatego jeśli, próba uzyskania L4 jest w ocenie lekarza bezpodstawna – może odmówić wystawienia dokumentu.