Jeżeli lekarz zdecyduje, że ze względu na Twój stan zdrowia, konieczne jest wystawienie elektronicznego zwolnienia (L4, e-ZLA) – wówczas potrzebny będzie mu Twój numer PESEL. Pozostałe dane – adres pacjenta czy NIP pracodawcy są automatycznie pobierane z systemu. Do otrzymania e-Zwolnienia nie musisz posiadać Internetowego Konta Pacjenta (IKP), natomiast jeżeli już je posiadasz to w dowolnym momencie możesz sprawdzić, np. czas trwania L4 czy też historię otrzymanych zwolnień lekarskich.
e-Zwolnienie, inaczej określane jako elektroniczne zwolnienie lekarskie, to nic innego jak elektroniczna forma tradycyjnego L4, które lekarz wystawia pacjentowi, jeżeli nastąpi taka konieczność. e-Zwolnienie funkcjonuje również pod nazwą e-ZLA.
e-Zwolnienie jest główną formą wystawiania zwolnienia lekarskiego, która obowiązuje od 01.12.2018 r. W związku z tym, że jest to elektroniczna forma dokumentu, wystawione przez lekarza L4 przekazywane jest automatycznie do twojego pracodawcy lub do ZUS-u – jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą – dzięki czemu nie musisz wychodzić z domu by dostarczyć ten dokument w odpowiednie miejsce.
Elektroniczne zwolnienie (inaczej określane jako L4 lub e-ZLA) możesz otrzymać podczas e-Wizyty w gabinecie telemedycznym. Podczas e-Konsultacji z wybranym lekarzem specjalistą, na podstawie przekazanej przez Ciebie dokumentacji medycznej (np. wyniki badań, historii przebytych chorób) skonsultujesz z lekarzem swoje dolegliwości i schorzenia, a specjalista przedstawi Ci diagnozę. Dodatkowo, jeżeli zajdzie taka konieczność zaleci Ci on udanie się na konsultacje z lekarzem innej specjalizacji lub przeprowadzenie dodatkowych badań, wystawi e-Receptę lub e-Zwolnienie.
Pamiętaj jednak, że to lekarz, po dokładnej konsultacji z każdym pacjentem, decyduje czy wymagane jest wystawienie e-Recepty lub e-Zwolnienia!
Do otrzymania e-Zwolnienia pacjent nie jest zobowiązany, aby logować się w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Natomiast w momencie, w którym pacjent chętnie z niego korzysta, to w dowolnym momencie może sprawdzić np. czas trwania L4, czy też historię otrzymanych zwolnień lekarskich.
Każdy lekarz jest uprawniony do przedłużenia pacjentowi zwolnienia lekarskiego. Jednakowo lekarz pierwszego kontaktu, lekarz każdej specjalności oraz lekarz zatrudniony w szpitalu, może przedłużyć pacjentowi L4. Nie ma więc znaczenia, jaki lekarz przedłuży L4. Zarówno zwolnienie lekarskie wystawione online, jak i te w gabinecie stacjonarnym, jest również tak samo respektowane, ponieważ niczym one się między sobą nie różnią.
Proces uzyskiwania zwolnienia lekarskiego na platformie haloDoctor jest bardzo intuicyjny. Wystarczy umówić się na e-Wizyty, a rozmowa z lekarzem wraz z wystawieniem dokumentu zazwyczaj zajmuje nie więcej niż 15 minut. Zależy jednak ona również od kompleksowości wywiadu i problemu zdrowotnego, w zakresie którego pacjent chce otrzymać poradę lekarza. Reasumując na L4 nie będziemy musieli czekać długo.