Elektroniczna recepta to nic innego jak upoważnienie do zakupu środków farmaceutycznych w dowolnej aptece w Polsce wydane przez lekarza specjalistę na podstawie przeprowadzonej wizyty. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem aby poznać korzyści jakie płyną ze zmiany w systemie generowania recepty.
Sam proces raportowania wizyt odbywa się elektronicznie, dzięki czemu pacjenci mają możliwość nie tylko odbycia wizyty online, ale również uzyskać e-receptę. Właśnie na podstawie odbytej wizyty, lekarz specjalista ma prawo zalecić stosowanie leków. Wedle obowiązujących obecnie przepisów, recepta generowana jest w sposób elektroniczny poprzez nadanie unikalnego kodu recepty dla pacjenta.
Pacjent, aby mógł otrzymać receptę, musi w pierwszej kolejności przedstawić swoją historię chorobową i omówić ze specjalistą konieczność otrzymania recepty na wskazane lekarstwa. O tym, czy pacjent wymaga leczenia farmakologicznego decyduje lekarz specjalista.
Ta forma cieszy się coraz większą popularnością, m.in. dzięki stronie halodoctor.pl, która w rewolucyjny sposób przyciągnęła do siebie wielu cenionych i znanych w Polsce lekarzy, z których usług pacjenci mogą korzystać zarówno w sposób online jak i stacjonarnie.
Mówiąc w skrócie: jest to dokument uprawniający do zakupu leków wystawiany elektronicznie przez uprawnionego specjalistę.
Tak naprawdę, e-recepta zastąpiła dotychczasową – papierową wersję dokumentu. Całkowita zmiana ( z kilkoma wyjątkami omówionymi w poniższej części artykułu) nastąpiła 8 stycznia 2020 r. E-recepta daje realne korzyści zarówno dla kadry medycznej jak i pacjentów.
Zacznijmy od tego, że każdy ma możliwość otrzymania papierowej wersji recepty. Wiele systemów, z których korzystają specjaliści do prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej (np. Medfile® ) pozwalają na wydruk recepty, zarówno papierowej jak i e-recepty, dzięki czemu pacjenci mogą otrzymać wydrukowany dokument zlecający sprzedaż leku.
Są jednak wyjątki, które pozwalają na wyłączne wystawianie recept papierowych bez zlecenia e-recepty - są to sytuację zawarte w Ustawie Prawa Farmaceutycznego art. 95b ust. 2 zgodnie z którą receptę w postaci papierowej wystawia się w przypadku:
Możliwość zarówno umówienia jak i przeprowadzenia e-wizyty doprowadziło do bardzo dużego rozwoju telemedycyny. Według badań przeprowadzonych przez firmę BioStat® już w 2020 roku znacząco wzrosło zainteresowanie telemedycyną. Aż 80% Polaków uważało, że e-recepta ułatwia dostęp do leków. Najwygodniej w formie SMS – co potwierdziło dwie trzecie pacjentów. 78% z nich chciałoby kupować leki na e-receptę w aptece internetowej, a co czwarty otrzymał e-receptę podczas wizyty zdalnej.
Jakie więc korzyści wprowadził rozwój e-zdrowia w Polsce? Przede wszystkim to:
możliwość szybkiego umówienia się na wizytę która może odbyć się nawet w ciągu 15 minut od rejestracji!
brak konieczności wielogodzinnego oczekiwania w kolejce na przeprowadzenie wizyty,
zmniejszone ryzyko przenoszenia się wirusów,
oszczędność czasu
Dzięki tej gigantycznej zmianie pacjenci zyskali możliwość odbywania wizyt online wraz z możliwością uzyskania e-recepty!
E- receptę może wystawić lekarz, inny uprawniony pracownik medyczny lub asystent medyczny w imieniu lekarza
Aby e-recepta stała się pełnoprawnym dokumentem musi zostać potwierdzona przez specjalistę Dokument ten jest podpisywany podpisem elektronicznym.
E-receptę można wykorzystać od razu po otrzymaniu kodu od specjalisty i zakończeniu wizyty.